Ухвала від 17.12.2019 по справі 916/3201/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"17" грудня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/3201/19

За позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, м.Київ, 01021; код ЄДРПОУ 30019801)

До відповідача: Акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" (вул. Одарія, 1, м.Одеса, 65003; код ЄДРПОУ 03351208)

про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Ісак Д.П.

Представники:

Від позивача - Цулаія Г.В. - на підставі довіреності № 1-1670 від 17.09.2019р.;

Від відповідача - Сідєльніков А.В. - на підставі довіреності №21/17-19 від 02.01.2019р.;

Суть спору: Позивач - Акціонерне товариство (далі-АТ) "Укртрансгаз", звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Акціонерного товариства (далі-АТ) "ОДЕСАГАЗ" про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу у розмірі 752 259 817 грн. 16 коп., пені у розмірі 123 113 927 грн. 76 коп., 3% річних у розмірі 11 370 178 грн. 20 коп. та інфляційних втрат у розмірі 25164 766 грн. 84 коп.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.11.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/3201/19 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 26 листопада 2019р. Протокольною ухвалою від 26.11.2019р. відкладено підготовче засідання на 17.12.2019р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.12.2019р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

17 грудня 2019р. до суду від відповідача надійшла заява про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19; код ЄДРПОУ 39369133).

Обґрунтовуючи дану заяву АТ "ОДЕСАГАЗ" зазначає, що ПАТ "Укртрансгаз" було створене відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 13.06.2012р. №360-р., наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про реорганізацію Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 18.07.2012р. №530 внаслідок реорганізації шляхом перетворення в публічне акціонерне товариство Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», яка була створена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998р. №1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу».

Позивач здійснює діяльність з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами на підставі Ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) серія АЕ № 194511 виданої строком на п'ять років на підставі рішення № 211 від 28.02.2013 р.

В свою чергу, він здійснює діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на підставі Ліцензії АЕ № 295532 з безстроковим терміном дії виданої згідно Постанови НКРЕКП від 15.12.2015 р.

У відповідності до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затвердженими постановою НКРЕКП від 13.01.2010р. N 12, які діяли до 26.03.2017р. , встановлено, що ліцензіат одержує плату за послуги з транспортування газу розподільними трубопроводами від замовників цих послуг за встановленим НКРЕ тарифом.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про природні монополії" сферами діяльності суб'єктів природних монополій, серед іншого є транспортування природного і нафтового газу трубопроводам та розподіл природного і нафтового газу трубопроводами.

Згідно ст. 1 зазначеного Закону державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у ст. 5 цього Закону, здійснюється національними комісіями регулювання природних монополій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач зазначив, що згідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП здійснює державне регулювання шляхом ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 2 ст. 3 Закону України "Про НКРЕКП").

Типовий договір транспортування природного газу затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. № 2497.

АТ "ОДЕСАГАЗ" стверджує, що Договір транспортування природного газу № 1512000741 від 01.03.2016 р. був укладений ним не в результаті свого волевиявлення, а на підставі постанов (рішень) НКРЕКП, якими були визначені його умови та контрагент з одночасною відсутністю можливості врегулювати свої відносини на власний розсуд. Окрім моніторингу та контролю за діяльністю суб'єктів господарювання відповідно до п. 13 ч.1 ст. 17 Закону України "Про НКРЕКП" до повноважень НКРЕКП належить встановлення державних регульованих цін і тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій.

У разі застосування будь-якого способу державного регулювання цін порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення тарифів повинні забезпечити покриття економічно обґрунтованих витрат, залучення необхідних інвестицій, дотримання екологічних вимог, вимог якості та безпеки, обґрунтованої прибутковості.

Також, відповідач вказує, що Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року по справі № 826/8168/17 встановлено, що НКРЕКП затверджуючи тариф на розподіл природного газу повинно встановлювати такий тариф, що є економічно обґрунтованим та враховує всі матеріальні витрати підприємства.

Разом з цим, Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2019 року по справі N8 640/18796/18, залишеною без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2019 року та Постановою Верховного суду, було встановлено що НКРЕКП не забезпечила можливість AT "ОДЕСАГАЗ" отримувати доходи від здійснення діяльності з розподілу природного газу, фінансування операційних та капітальних витрат, не вчинила дій щодо встановлення економічно обґрунтованого тарифу чим створила дефіцит коштів у відповідача.

Виходячи з аналізу ст. 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ст. 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Закону України "Про природні монополії", а також з огляду на те, що органом, уповноваженим на формування цінової політики встановлення тарифу на розподіл природного газу є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, апеляційний суд дійшов висновку (з аналогічним висновком погодився Верховний Суд у складі колегії судців Касаційного господарського суду у постанові від 22.04.2019 р. у справі № 922/2381/16) про те, що можливість відповідача розрахуватись за природний газ перед позивачем прямо залежить від наявності необхідного розміру тарифу на розподіл природного газу.

Таким чином, відповідач вважає, що наявні підстави для залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Представник відповідача підтримує дану заяву та просить суд задовольнити її.

Представник позивача у судовому засіданні проти заяви про залучення третьої особи заперечував посилаючись на те, що відсутні підстави вважати, що рішення у справі може вплинути на права або обов'язки НКРЕКП щодо однієї із сторін.

Розглянув матеріали справи, заслухав позицію представників сторін, господарський суд Одеської області дійшов наступних висновків :

Відповідно до ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Згідно ч. 4 зазначеної статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, спір у справі №916/3201/19 стосується стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу у розмірі 752 259 817 грн. 16 коп., пені у розмірі 123 113 927 грн. 76 коп., 3% річних у розмірі 11 370 178 грн. 20 коп. та інфляційних втрат у розмірі 25 164 766 грн. 84 коп. за Договором транспортування природного газу №1512000741 від 17.12.2015р.

Як вірно зазначив відповідач у справі, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП здійснює державне регулювання шляхом ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг ( ст.1, ст.3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" ). Згідно ч.1 ст. 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" до повноважень НКРЕКП належить встановлення державних регульованих цін і тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій.

У відповідності до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затвердженими постановою НКРЕКП від 13.01.2010р. N 12, які діяли до 26.03.2017р., встановлено, що ліцензіат одержує плату за послуги з транспортування газу розподільними трубопроводами від замовників цих послуг за встановленим НКРЕ тарифом.

За таких обставин, на думку суду, наявні правові підстави для залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19; код ЄДРПОУ 39369133), у зв'язку з чим заява AT "ОДЕСАГАЗ" підлягає задоволенню.

Керуючись ч. 4 ст. 50, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19; код ЄДРПОУ 39369133) - задовольнити.

2. Залучити до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19; код ЄДРПОУ 39369133).

3. Запропонувати позивачу: надіслати на адресу третьої особи копію позову та додатків до нього, та надати відповідні докази.

4. Запропонувати третій особі: надати письмові міркування щодо позову.

Повідомити учасників справи, що інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.

Ухвала набирає чинності в порядку ст. 235 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 20.12.2019р.

Суддя Н.В. Рога