Рішення від 10.12.2019 по справі 916/2182/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2182/19

Господарський суд Одеської області у складі: судді Цісельського О.В.,

за участю секретаря судового засідання Бачур А.В.,

за участю представників сторін:

позивача: адвокат Рябоконь В.І.,

відповідача: адвокат Можин О.В.,

третьої особи: адвокат Лапчева Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/2182/19

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” /65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70/

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Бриз-5” /65037, Одеська обл., Овідіопольський р-н., с. Лиманка, ж/м “Чорноморка”, вул. Сьома, буд. 5/

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Акціонерне товариство “Одесаобленерго” /65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 Б/

про стягнення 13 544, 68 грн.,

ВСТАНОВИВ:

1. Позиції учасників справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Бриз-5” про стягнення 13 544, 68 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про порушення відповідачем договірних зобов'язань щодо своєчасної та в повному обсязі оплати активної електричної енергії, спожитої у січні-червні 2019р. за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Позивач вказує, що ОСББ “Бриз-5” приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом № 1241 із комерційною пропозицією № 1-УП. Умовами договору передбачено, що ТОВ “ООЕК” продає електричну енергію ОСББ “Бриз-5” для забезпечення потреб електроустановок останнього, а відповідач оплачує ТОВ “ООЕК” вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

На виконання умов договору позивачем передано відповідачу електричну енергію за розрахункові періоди січень-червень 2019р. ОСББ “Бриз-5”- 45 298 кВт/год., що підтверджується отриманими даними щодо фактичного споживання електричної енергії ОСББ “Бриз-5” за ці розрахункові періоди від АТ “Одесаобленерго”, як оператора системи розподілу, на підставі яких були виставлені рахунки-фактури на оплату вартості спожитої електричної енергії, які були надіслані за допомогою поштового зв'язку на адресу відповідача та в наступному отримані представником ОСББ “Бриз-5”,що підтверджується наявними доказами у справі.

Відповідно до п. 5.10 публічного договору, оплата рахунка постачальника має бути здійснена споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.

Так, позивач вказує, що оплату за передану електричну енергію відповідач не здійснив у повному обсязі та не виконав зобов'язання у строк, визначений договором, чим порушив умови п. 5. 10 договору.

Так, позивач з урахуванням суми та строку прострочення сплати основного боргу відповідача перед позивачем за договором, здійснив нарахування пені за неналежне виконання відповідачем умов договору у розмірі 107,58 грн.

Також, позивачем відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України нараховані відповідачу 3% річних від простроченої суми в розмірі 88,22 грн.

28.08.2019р. ОСББ “Бриз-5” надано відзив на позовну заяву /вх.№17199/19/, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та просить суд в задоволені позову відмовити повністю.

Із наданого Відповідачем відзиву вбачається, що правова позиція відповідача ґрунтується на тому, що позовні вимоги ТОВ “ООЕК” не підлягають задоволенню, виходячи із наступного:

-ОСББ “Бриз-5” не є колективним побутовим споживачем відповідно до абз.2 ч.2 ст.14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» та cт.1 Закону України “Про ОСББ», тому за його твердженнями помилковим є позиція Позивача про зобов'язання ОСББ здійснювати розрахунки за спожиту фізичними особами електроенергію;

- Позивач не надав суду належного та допустимого доказу того, що ОСББ “Бриз-5” спожив вказані Позивачем 45 298 кВт.год електроенергії, тому вказана кількість електроенергії не підлягає оплаті; у наданих Позивачем розрахунках не вказаний номер лічильника, за яким здійснено облік спожитої електроенергії та кількість електроенергії у рахунках не відповідає показникам лічильника;

-ТОВ “ООЕК» не надало до суду жодних доказів про те, що АТ “Одесаоблнерго” розподілило, а ОСББ “Бриз-5” прийняло від мереж оператора системи розподілу будь-яку кількість електроенергії;

-відповідно додатків 2, 2-а та 10 до договору И-1241 на який посилається позивач для обліку спожитої на комунальні потреби електроенергії у приміщенні щитової будинку був і на цей час встановлений лічильник №01606650, який обліковує безпосередньо електроенергію, яку споживає ОСББ “Бриз-5”;

-акти обстеження будинкових мереж за участю співвласників та депутата підтверджують споживання електроенергії;

-щодо без облікового споживання електроенергії побутовими споживачами у цокольному поверсі, то Відповідач зазначає, що ці приміщення не є спільним майном, яке обслуговується ОСББ, тому за спожиту самовільно електроенергію власники цокольних приміщень несуть відповідальність перед електропостачальником, який єдиний наділений повноваженнями складати акти та здійснювати донарахування;

-Відповідач вважає, що Позивач та ОСР не виконують вимоги п.п. п. 7.6., 8.2.5. ПРРЕЕ, п.11.9. Кодексу систем розподілу, акти про порушення не складаються, донарахування самовільно підключеним споживачам не здійснюються, при цьому незаконно покладають спожиту самовільну приєднаними споживачами електроенергію на рахунок ОСББ “Бриз-5”;

-Відповідач вважає, оскільки позовні вимоги щодо стягнення пені та 3% річних є похідними від вимоги про стягнення заборгованості, а у ОСББ “Бриз-5” заборгованості перед Позивачем немає, то у задоволенні вимог у цій частині також просить відмовити.

12.09.2019р. в судовому засіданні позивачем було подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву /вх.№18520/19/ про стягнення 13 544, 68 грн., в якому ТОВ “ООЕК” зазначає, що доводи відповідача, наведені у відзиві на позов, є безпідставними та такими, що не відповідають існуючим договірним правовідносинам між сторонами.

20.09.2019р. за вх.№19167/19 від ОСББ “Бриз-5” надійшли заперечення на відповідь на відзив.

11.10.2019 р. до канцелярії господарського суду Одеської області від представника позивача надійшли письмові пояснення на заперечення на відповідь на відзив /вх.№20864/19/, у яких ТОВ “ООЕК” надав детальні пояснення щодо обсягів спожитої електричної енергії відповідачем.

В судовому засіданні 15.10.2019 р. представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача були надані до суду пояснення по справі на виконання ухвали від 26.09.2019 р., якими АТ “Одесаобленерго” підтримує заявлені позовні вимоги ТОВ “ООЕК” та належними доказами підтверджує кількість спожитої ОСББ “Бриз-5” електричної енергії за період січня - червня 2019 року.

18.11.2019р. за вх.№23845/19 ТОВ “ООЕК” подало клопотання про залучення додаткових доказів.

18.11.2019р. за вх.№23842/19 ОСББ “Бриз-5” подало заперечення на клопотання Позивача про залучення додаткових доказів та за вх.№23839/19 відповідь на пояснення третьої особи.

Інші заяви по суті не надходили.

2. Процесуальні питання, вирішені судом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.07.2019р. позовна заява вх.№2236/19 була передана на розгляд судді Цісельському О.В.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.08.2019р. було відкрито провадження у справі №916/2182/19 за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без виклику сторін.

28.08.2019р. від відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Бриз-5” надійшла заява /вх.№17188/19/ про розгляд справи з викликом сторін.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.08.2019р. призначено розгляд справи на 12.09.2019р. о 11год20хв.

26.09.2019 р. судом на розгляд було поставлено питання про розгляд справи №916/2182/19 за правилами загального позовного провадження, у зв'язку із необхідністю залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача АТ “Одесаобленерго”.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.09.2019р. вирішено розглядати справу №916/2182/19 в порядку загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження по справі, призначено підготовче засідання суду на 15.10.2019р. о 11год.40хв., залучено до участі у справі Акціонерне товариство “Одесаобленерго” в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

В судовому засіданні 15.11.2019р. судом проголошено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження за ініціативою суду на 30 днів.

В судовому засіданні 05.12.2019р. суд оголосив протокольну ухвалу, якою задовольнив спільну заяву учасників справи про закриття підготовчого провадження та початок розгляду справи по суті в судовому засіданні 05.12.2019р.

В судовому засіданні 05.12.2019р. суд оголосив протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні по суті до 10.12.2019р. о 09:30 год.

Під час розгляду справи по суті сторони виступили із вступними промовами, судом були досліджені всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи.

Представник Позивача у судових дебатах заявлені позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представник Третьої особи позивача у судових дебатах позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представник Відповідача у судових дебатах проти позову заперечував у повному обсязі, просив в його задоволені відмовити.

В судовому засіданні, 10.12.2019р. Господарським судом був закінчений розгляд справи по суті та відповідно до ч.1 ст.240 ГПК України, після виходу з нарадчої кімнати, проголошена вступна і резолютивна частини рішення.

3. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи.

На підтвердження наявності повноважень з постачання електричної енергії та цін на її постачання позивач подав до справи Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №429 від 14.06.2018р. Про видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу ТОВ АС, ТОВ БТ ЕНЕРДЖІ, ТОВ ВЕЗ, ТОВ ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ, ТОВ ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ, ТОВ ЕК ЦЕНТРАЛЬНА, ТОВ ЕНЕРА ВІННИЦЯ, ТОВ ЕНЕРА СУМИ, ТОВ ЕНЕРА СХІД, ТОВ ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ, ТОВ ЕНЕРДЖІКС, ТОВ ЖОЕК, ТОВ ЗАКАРПАТТЯЕНЕРГОЗБУТ, ТОВ ЗАПОРІЖЖЯЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ, ТОВ КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ ГРУП, ТОВ КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК, ТОВ КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ, ТОВ КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА ЕК, ТОВ КРИВОРІЗЬКА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ, ТОВ ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ, ТОВ МИКОЛАЇВСЬКА ЕЛЕКТРОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ, АТ МОТОР СІЧ, НВП ХАРТРОН-ПЛАНТ ЛТД (ТОВ), ТОВ ООЕК, ТОВ ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД, ТОВ РОЕК, ТОВ СМАРТПАРКІНГ, ТОВ ТЕРНОПІЛЬЕЛЕКТРОПОСТАЧ, ПРАТ УКРГРАФІТ, ТОВ ФОРЖ ЕЗ, ТОВ ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕК, ТОВ ХМЕЛЬНИЦЬКЕНЕРГОЗБУТ та ТОВ ЧОЕК, №1268 від 26.10.2018р. Про затвердження методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території, копії газет Одеські вісті №95 від 12.12.2018р., №97 від 19.12.2018р., №99 від 29.12.2018р., Вечірня Одеса №28 від 12.03.2019р.

Згідно заяви-приєднання до договору постачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, ТОВ “ООЕК” приєдналось до договору №1/01/30/11/2018 від 30.11.2018р. постачальника АТ “Одесаобленерго” про надання послуг з розподілу електричної енергії.

ОСББ “Бриз-5” був діючим споживачем електричної енергії та отримував послуги з постачання електричної енергії від АТ “Одесаобленерго”, як постачальника за регульованим тарифом за договорами № 1241 від 09.01.2013 р.

На виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. ОСББ “Бриз-5” приєдналось до публічного договору про розподіл електричної енергії з АТ “Одесаобленерго” шляхом фактичного споживання електричної енергії з комерційною пропозицією №1-УП.

Отже, АТ “Одесаобленерго” надає ТОВ “ООЕК” та Споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу, АТ “Одесаобленерго” також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз.3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.). На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє Споживачу рахунки на оплату.

Для підтвердження фактичного споживання Відповідачем активної електричної енергії позивач подав до справи довідку про кількість спожитої електричної енергії споживачем-ОСББ “Бриз-5” за період січня-червня 2019 року, надану АТ “Одесаобленерго” та копії відомостей про обсяги спожитої електричної енергії побутовими споживачами за вказаним об'єктом.

На підставі чого Позивачем Відповідачу було виставлено рахунки за спожиту електричну енергію у період січень-червень 2019р., а саме: № 03-1241/1 від 30.01.2019 р., №03-1241/1 від 21.02.2019 р., № 03-1241/1 від 22.03.2019р., № 03-1241/1 від 22.04.2019р., № 03-1241/1 від 29.05.2019 р., № 03-1241/1 від 25.06.2019 р.

За посиланнями Позивача, Відповідачем було частково оплачено рахунки за спожиту електричну енергію, в зв'язку з чим сума заборгованості за спожиту електричну енергію склала 13 348,88 грн.

Отже, посилаючись на вищенаведені обставини, Товариство з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” звернулось до Господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.

4. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг встановлюються Законом України “Про ринок електричної енергії”.

Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України “Про ринок електричної енергії” передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником.

Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. за №312 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Відповідно до п.1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.

Пунктом 3.1.7. ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Як встановлено судом, правовідносини між Товариством з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” та “Об'єднанням багатоквартирного будинку “Бриз-5” виникли на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з комерційною пропозицією №1-УП, який укладено за фактом споживанням певного обсягу електричної енергії та частковою оплатою спожитої електричної енергії споживачем.

Укладання договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг здійснюється за умови наявності у споживача діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, ОСББ “Бриз-5” приєднався до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1241 на умовах раніше укладеного договору з АТ “Одесаобленерго”, тому суд дійшов висновку про невідповідність доводів відповідача, що між АТ “Одесаобленерго” та останнім ще не врегульовано питання щодо укладання договору.

Крім того, п. 2.1.16 ПРРЕЕ встановлено, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт.

Проте, таких дій зі сторони відповідача вчинено не було, тому останній приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1241 на умовах раніше укладеного договору з АТ “Одесаобленерго».

Згідно пп.23 п. 5.2.2 ПРРЕЕ електропостачальник зобов'язаний формувати комерційні пропозиції щодо продажу (споживання) електричної енергії.

Пунктом 3.2.9. ПРРЕЕ визначено, що за наявності публічних комерційних пропозицій електропостачальник розміщує на своєму веб-сайті та в центрах обслуговування споживачів бланки заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу.

На офіційному сайті ТОВ “ООЕК», яке здійснює діяльність на території України на підставі ліцензії на впровадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виданої згідно з постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. розміщені комерційні пропозиції для споживачів розроблені у відповідності до норм Закону України “Про ринок електричної енергії”, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 за № 312 (далі - ПРРЕЕ), зокрема: Комерційна пропозиція № 1-УП Споживач: індивідуальний побутовий споживач, та колективний побутовий споживач, Комерційна пропозиція № 2-УП Споживач: малий непобутовий споживач, бюджетні установи, юридичні споживачі з договірною потужністю до 150 кВт.

Відповідно до пункту 62 статті 1 Закону України “Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.

Цей договір є публічним договором, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, яка розміщена у випуску газети “Одеські вісті”від 29.12.2018р. та опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція (п.1.1 договору).

Відповідно до пункту 2.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору.

Пунктом 3.1 договору сторони передбачили, що умови надання універсальних послуг споживачу повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором; споживач має право змінювати постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого постачальника у разі дострокового розірвання цього договору.

Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 3.3 договору).

Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 5.1 договору).

Згідно п. 5.5. договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовились про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов'язкова для сторін з дати її введення в дію.

Пунктом 6.2 договору, серед іншого, сторони домовились, що споживач зобов'язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов'язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1 договору).

Відповідно до пункту 5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Пунктом 5.9 договору встановлено, що розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Згідно додатку №3 до договору на постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, комерційної пропозиції №1-УП договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору і укладається на строк до 31.12.2019р., а в частині розрахунків договір діє до повного їх виконання.

Відповідно до п.3 комерційної пропозиції №1-УП обсяги спожитої електричної енергії визначаються Оператором за розрахунковий період, який становить один календарний місяць.

Згідно п. 5.10 публічного договору оплата рахунка Постачальника має бути здійснена Споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.

Пунктом 3 комерційної пропозиції № 1-УП, передбачено, що споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ТОВ “ООЕК”, але не пізніше ніж до 10 числа місяця, що слідує за розрахунковим. Споживач має право здійснювати попередню оплату.

Пунктом 5.5.5 Правил передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно до п. 4.12. Правил роздрібного ринку електричної енергії, розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

Підпунктами 6.1., 6.8. п.6 розділу XIII Кодексу комерційного обліку, обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору.

Пунктом 4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Згідно п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленим Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За пп. 6.1 та пп. 6.8 п. 6 розділу ХІІ “Кодексу комерційного обліку», що затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.

За відсутності інших підстав припинення зобов'язання, передбачених договором або законом, зобов'язання, в тому числі й грошове, припиняється його виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 ЦК України).

Пунктом 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 5.10 Публічного Договору оплата рахунка Постачальника має бути здійснена Споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.

Відповідно до ст. 220 ГК України, боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 2 ст.343 Господарського кодексу України встановлено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно п.5 комерційної пропозиції №1-УП у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, Постачальник електричної енергії може нараховувати Споживачу пеню у розмірі 0,01% але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення відповідно до законодавства.

Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

5. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору.

З матеріалів справи вбачається, що додатками №2 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, №2-а “Акт про обсяги спожитої електроенергії ОСББ “Бриз-5”, №10 “Перелік об'єктів споживача” до договору про постачання електричної енергії №1241 від 09.01.2013р., укладеного між АТ”Одесаобленерго” та ОСББ “Бриз-5”, до яких було внесено зміни додатковою угодою № 4 від 27.03.2017 р. облік електричної енергії за об'єктом ОСББ “Бриз-5”здійснюється загальнобудинковим приладом обліку електричної енергії № 63841011.

Відповідно, віднесення до такої категорії споживача відповідає обраній або запропонованій комерційній пропозиції із постачальником (1-УП), умовам договору про постачання електричної енергії укладеного із АТ ”Одесаобленерго”, що надає право позивачу приєднати відповідача до договору універсальних послуг як колективного побутового споживача електричної енергії.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про безпідставність доводів відповідача щодо неналежності ОСББ “Бриз-5” до категорії колективного побутового споживача.

Як вказує позивач, за розрахунковий період з січня по червень 2019р. ТОВ “ООЕК” від AT “Одесаобленерго”, як оператора системи розподілу, отримало дані щодо фактичного споживання електричної енергії, тобто кількості переданої (проданої) електричної енергії споживачу - ОСББ “Бриз-5” за ці розрахункові періоди.

Як встановлено судом, у період з січня по червень 2019 р. ОСББ “Бриз-5” було спожито 45 298 кВт.год електричної енергії на суму 76 100,64 грн., що підтверджується отриманими даними щодо фактичного споживання електричної енергії ОСББ “Бриз-5” за ці розрахункові періоди від АТ “Одесаобленерго”, як оператора системи розподілу, який виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку (п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.).

Це означає, що АТ “Одесаобленерго”, адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита споживачем та надає цю інформацію постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії споживачу в розрахунковому місяці.

На підставі наданих даних позивачем було виставлено Відповідачу рахунки на оплату спожитої електричної енергії, які були надіслані за допомогою поштового зв'язку на адресу споживача, та в наступному отримані представником відповідача, зокрема: №03-1241/1 від 30.01.2019 р., № 03-1241/1 від 21.02.2019 р., № 03-1241/1 від 22.03.2019р., № 03-1241/1 від 22.04.2019р., № 03-1241/1 від 29.05.2019 р., № 03-1241/1 від 25.06.2019 р. за спожиту електричну енергію у січні-червні 2019р.

Як вказує Позивач, Відповідачем, в порушення прийнятих на себе зобов'язань, отримана електроенергія була оплачена лише частково в розрахункові періоди, починаючи з січня 2019 року по червень 2019 року, що підтверджується виписками банку від 15.02.2019р., від 15.04.2019р., 16.05.2019р., 14.06.2019р., 10.07.2019р., 29.03.2019р., 28.02.2019р., 26.04.2019 р., 31.05.2019 р.

Доказів сплати залишку суми за отриману електроенергію у розмірі 13 348, 88 грн. Відповідачем, згідно приписів ст.ст.74, 76-77 ГПК України, суду не надано.

Таким чином, зобов'язання по оплаті за спожиту електричну енергію виникло у строк зазначений в рахунку, матеріалами справи підтверджено, а Відповідачем не спростовано, що рахунок-фактура № 03-124/1 від 22.04.2019 р. був отриманий - 03.05.2019р., рахунок-фактура № 03-124/1 від 29.05.2019 р. - 06.06.2019 р., рахунок-фактура № 03-124/1 від 25.06.2019 р. - 01.07.2019 р.

На даний час, на підставі п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме на АТ “Одесаобленерго”.

Тому, на підставі наданих зі сторони АТ “Одесаобленерго” відомостей щодо спожитої електричної енергії ОСББ “Бриз-5”, зокрема довідки про обсяги спожитої електричної енергії, в якій визначено обсяг споживання електричної енергії по кожному конкретному розрахунковому періоду, починаючи з січня місяця по червень 2019 року, ТОВ“ООЕК” були виставлені рахунки для оплати такої кількості електричної енергії.

Суд доходить висновку, що наявна в матеріалах справи довідка про кількість спожитої електричної енергії споживачем ОСББ “Бриз-5” за вказаний період, надана АТ“Одесаобленерго” є належним та достатнім доказом в розумінні ст. ст.73-76 ГПК України, що підтверджує кількість спожитої електроенергії Відповідачем.

Окремо, проаналізувавши, зокрема, правила роздрібного ринку електричної енергії, суд вважає безпідставними посилання Відповідача про недоведеність факту того, що АТ ”Одесаобленерго” розподілило Відповідачу, а ОСББ ”Бриз-5” прийняло від мереж оператора системи розподілу будь-яку кількість електроенергії.

Натомість, доводи Відповідача у кожному процесуальному документі по справі зводяться до того, що останній, по-перше, не визнає факту укладання договору про надання споживачу послуг з розподілу на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 1241 від 09.01.2014р. (з чим, згодом все ж таки погоджується); по-друге, оскаржує чи не визнає додатку №4 до договору №1241, однак при цьому, Відповідач не враховує того факту, що це виходить за межі предмету спору у даній справі, по-третє, Відповідач не погоджується з обраною ще при укладанні договору з АТ “Одесаобленерго” схемою обліку електричної енергії, при цьому не вчиняє жодних дій для її зміни шляхом звернення до оператора системи розподілу за розробкою та погодженням нової технічної документації.

Так, слід зазначити, що вищезазначені доводи Відповідача не спростовують факту порушення останнім умов укладеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, оскільки ТОВ “ООЕК” надає означені послуги на умовах раніше укладеного договору з АТ “Одесаобленерго”, тому фактично з моменту укладання договору з АТ “Одесаобленерго” Відповідачем було узгоджено схему обліку, підписано усю технічну документацію, в наступному будинок за вказаною адресою був переданий на баланс ОСББ “Бриз-5”також на умовах, що існували раніше із попереднім власником, тому Відповідач прийняв умови договору без зауважень, останнім виконувалась оплата за послуги, наразі ж ОСББ “Бриз-5” вчиняє заходи з метою уникнення відповідальності зі сплати за фактично спожиту електричну енергію перед ТОВ “ООЕК”, що є порушенням взятих на себе зобов'язань.

Щодо визначення обсягу спожитої електричної енергії, та надання Актів про обсяги спожитої електричної енергії на які посилається Відповідач, суд зазначає наступне.

Згідно ПРРЕЕ, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - домовленість між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, або іншим споживачем, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг.

Як зазначалось у позовній заяві, у поясненнях Відповідача, між ОСББ “Бриз-5” та ТОВ “ООЕК” було укладено договір між електропостачальником та споживачем укладається, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником (у відповідності до п.3.1.7 ПРРЕЕ).

Аналізуючи положення п.п. 1.2.8., 8 ПРРЕЕ вбачається, що ОСББ “Бриз-5” приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом №1241. Додатком № 1 до заяви-приєднання було визначено перелік точок комерційного обліку Відповідача, а Додатком № 3 визначена комерційна пропозиція № 1-УП.

Так, згідно до ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною 2 ст. 11 цього ж Кодексу передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Зважаючи на вищезазначене та враховуючи положення ЦК України, суд зазначає, що доводи Відповідача стосовно не визнання суми заборгованості виходячи із того, що згідно Статуту ОСББ відповідає лише за власні зобов'язання, і останній не визнає існуючу схему обліку електричної енергії є такими, що не спростовують жодним чином позовні вимоги, оскільки в даному випадку Позивач звернувся до суду з вимогою щодо стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію саме з ОСББ “Бриз-5”, обсяг та кількість якої підтверджена оператором систем розподілу та постачальником послуг комерційного обліку, а саме АТ “Одесаобленерго” на якого покладаються такі функції згідно абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.18 р. та п. 11 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.18 р.

Щодо надання Актів про обсяги спожитої електричної енергії, суд зазначає, що такий обов'язок покладений в даному випадку на споживача за умовами договору про постачання електричної енергії, який був укладений 09.01.2013 р. між ОСББ”Бриз-5” та АТ “Одесаобленерго”.

Якщо проаналізувати п.1, 2 Додатку №2 до договору про постачання електричної енергії від 09.01.2013 р. “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», укладеного між АТ “Одесаобленерго” та ОСББ “Бриз-5”, п. 4 Додатку № 5 “Порядок розрахунків” в редакції до Договору, роз'яснення № 2654/26/47-14 НКРЕКП від 06.05.2014 року, з наведеного вбачається, що ОСББ “Бриз-5” відповідно до умов договору з АТ “Одесаобленерго” кожного місяця зобов'язано зняти покази розрахункового засобу обліку по своєму об'єкту, і надати Акти про обсяги спожитої електроенергії до АТ “Одесаобленерго”.

Втім, суд зазначає, що ТОВ “ООЕК” не є стороною у відносинах між ОСР та споживачем, більше того такий обов'язок покладений на Відповідача, втім останнім він не виконувався.

Окрім цього, у відповідності до приписів Правил, положень Закону України “Про ринок електричної енергії», постанови НКРЕКП від 06.11.2018р. №1345, АТ “Одесаобленерго”, на підставі виданої ліцензії з 01.01.2019р. провадить діяльність з розподілу електричної енергії.

Також, у силу приписів зазначених вище нормативних актів, а також згідно заяви-приєднання між АТ “Одесаобленерго” та ОСББ “Бриз-5” діє публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1241 (далі - Договір) (який є типовим згідно Правил, та додатково розміщений на офіційному веб-сайті Компанії у силу вимог нормативних актів).

Таке приєднання до Договору було здійснено на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 1241 (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо, у відповідності до приписів п.4 Правил).

Перелік об'єктів ОСББ “Бриз-5” визначений в додатку № 10 до Договору. Зокрема в додатку № 10 до Договору зазначено об'єкт: ОСББ “Бриз-5” жит.будинок (загальний облік) та Побутові споживачі житлового будинку - це, фактично і є мешканці квартир ОСББ “Бриз-5”.

За умовами цього договору з АТ “Одесаобленерго” вся електрична енергія постачається до об'єктів ОСББ “Бриз-5” через загальнодомовий прилад обліку.

Доводи, що підтверджують вказане є також те, що загальнобудинковому приладу обліку електричної енергії у відповідності до Закону України “Про ринок електричної енергії”, Правил роздрібного ринку, Кодексу комерційного обліку електричної енергії було присвоєно ЕІС-код, тому лічильнику, який обліковує електричну енергію,а тому посилання Відповідача на здійснення обліку електричної енергії лічильником №01606650 є помилковими.

Так, 11.06.2017 прийнято Закон України “Про ринок електричної енергії” (далі - Закон), яким змінено засади регулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії (фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами) з електропостачальниками, операторами систем розподілу та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.

Відповідно до положень частини другої статті 2 Закону Регулятором затверджено постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 Кодекс систем розподілу (далі - КСР), постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 Правила роздрібного ринку (далі - ПРРЕЕ), постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККО), що регулюють основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними.

Так, положеннями пункту 2.1.2 розділу ІІ ПРРЕЕ визначено, що оператором системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.

Відповідно до положень пункту 4 ПРРЕЕ договір розробляється оператором системи розподілу (далі - ОСР) на основі істотних умов, визначених КСР, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарюваннята містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Слід зазначити, що відповідно до положень пункту 2.1.6 розділу ІІ ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт, чого не було здійснено зі сторони ОСББ “Бриз5”, у зв'язку з чим продовживши фактичне споживання електричної енергії останній приєднався до умов договору з ОСР.

Необхідно звернути увагу, на те, що невід'ємними частинами договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є, зокрема паспорти точок розподілу, акт (акти) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Відповідно до пункту 5 ПРРЕЕ у паспорті точки розподілу обов'язково зазначається енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу, який у свою чергу присвоюється точці комерційного обліку, а не споживачу чи об'єкту споживача.

Так, точки комерційного обліку населення належать ОСР, що входять до складу вузла обліку, який є власністю ОСР, тому на момент укладання договору споживача на розподіл електроустановкам, які були приєднані до мереж АТ “Одесаобленерго” було присвоєно ОСР лічильнику №63841011 ЕІС-код, зокрема №62Z8535618670360.

Цим також спростовуються доводи, що лічильник на який посилається Відповідач №01606650 знаходиться в автоматизованій системі комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ).

Щодо доводів Відповідача в частині обліку електричної енергії, наявності чи відсутності підстав для виведення лічильника № 01606650 з обліку та ін., суд зазначає наступне.

Питання щодо улаштування та визначення схеми обліку електричної енергії було обумовлене між сторонами ще до моменту укладення договору про постачання електричної енергії №1241 від 09.01.2013 р. із АТ “Одесаобленерго”.

Так, згідно технічних умов № П-9/316 від 28.01.2003 р., строк виконання яких було в 2005р. продовжено за заявою замовника СОООА “Нива”, останні були видані для приєднання 70-ти квартирного будинку за адресою: Одеська обл., Овідіопольський район, с.Лиманка, ж/м “Чорноморка”, вул. Сьома, буд. 5 до електричних мереж АТ “Одесаобленерго”. В одному із пунктів ТУ..№ П-9/316 від 28.01.2003 р. зазначено (мовою оригіналу): “установить учет в КТП, поквартирно и отдельно на комунальные нагрузки; применить электронные счетчики”.

Поруч із цим, робочий проект електропостачання 70-ти квартирного житлового будинку за вказаною адресою, який було видано його замовнику СОООА “Нива” містить п.2.4, де встановлено: “Общий учет электроэнергии осуществлятся счетчиком транформаторного включения типа NP-06 TD.MW3 FTPDU 5 (6-A), установленого в ТП 4731. К ТП подвести линию связи для подключения маршрутизатора. Общедомовой учет электроэнергии установить во ВРУ жилого дома. На коммунальные нагрузки установить во ВРУ трехфазный счетчик прямого включения. Установить поквартирный учет в этажных дверных щитках с глухозапираемой наружной дверью”.

З означеного вбачається, що саме на Замовника покладався обов'язок щодо виконання описаних у робочому проекті вимог.

В наступному, 05.10.2012 р. АТ “Одесаобленерго” направило на адресу ООО “Побережье-Сервис” повідомлення про припинення дії договору про постачання електричної енергії, у якому попередило що у випадку не надання документів передбачених п. 5.4 ПКЕЕ, постачання електричної енергії буде припинено з 01.01.2013 р.

Технічним паспортом 3-фазного розрахункового вимірювального комплексу від 08.01.2013 р. зафіксовано, що у зв'язку з розірванням договору про постачання електричної енергії, укладеного із ООО “Побережье-Сервис”, згідно умов якого АТ “Одесаобленерго” здійснювало постачання електричної енергії до об'єкту споживача, а саме: житлового будинку за адресою: вул. Сьома, 5 виникла необхідність ліквідації існуючого обліку електричної енергії, відповідно лічильник споживача № 01606650 було відключено.

Відтак, з січня 2013 року лічильник №01606650, який належав попередньому балансоутримувачу будинку - ООО “Побережье-Сервис” не обліковує електричну енергію, яка використовувалась на освітлення поверхових клітин житлового будинку.

04.01.2013 р. від ОСББ “Бриз-5” на адресу АТ “Одесаобленерго” надійшла заява про укладення договору про постачання електричної енергії на вказаний житловий багатоповерховий будинок за адресою: Одеська обл., Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м “Чорноморка”, вул. Сьома, буд. 5.

Так, 09.01.2013 р. між АТ “Одесаобленерго”та ОСББ “Бриз-5”було укладено договір про постачання електричної енергії № 1241, згідно п. 9.1 якого додатки до цього Договору є невід'ємними його частинами.

Як встановлено судом, наразі відсутні обґрунтовані підстави вважати, що Додаткова угода № 4 від 27.03.2017 р. до договору про постачання електричної енергії №1241, якою сторони дійшли згоди внести зміни до договору та цього додатку є недійсною чи неукладеною, а тому посилання Відповідача на невизнання такого Додатку №2 є таким, що не відповідає фактичним обставинам справи, та спрямоване фактично на встановлення фактів, що не входить до предмету спору.

Усі повторні доводи Відповідача спростовуються наявною у матеріалах справи Додатковою угодою №4, в якій постачальник та споживач дійшли згоди в зв'язку із розірванням договору із субспоживачем ФОП Шевченко Л.В. викласти додатки № 2 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії” № 2-а “Акт про обсяги спожитої електричної енергії” та додаток № 10 “Перелік об'єктів споживача” в новій редакції, що додаються до додаткової угоди.

Зі змісту цих додатків №2, №2-а, №10 до Договору вбачається, що облік електричної енергії за об'єктом ОСББ “Бриз-5” здійснюється загальнобудинковим приладом обліку електричної енергії № 63841011, а до моменту внесення змін до договору електрична енергія, яка використовувалась на освітлення поверхових клітин фактично, не могла обліковуватись лічильником №01606650, адже останній був відключений ще 08.01.2013р.

З означеного також прослідковується відповідь на питання Відповідача у відповіді на пояснення третьої особи відносно причин не зчитування показників лічильника 01606650, оскільки останній є ліквідованим, що підтверджується Актом про пломбування №379/12 від 08.01.2013 р.

З усього вказаного відповідачем вбачається, що представник ОСББ “Бриз-5” посилається на інший спосіб визначення обсягу спожитої електричної енергії, який не відповідає умовам договору (такий був погоджений саме з АТ “Одесаобленерго” на момент укладення договору про постачання з ОСББ “Бриз-5”) та як наслідок свідчить про помилковість доводів останнього.

Також має місце невідповідність доводів ОСББ “Бриз-5”щодо необхідності надання Актів приймання-передавання товарної продукції, це питання урегульовано між АТ “Одесаобленерго” та Відповідачем, а тому ТОВ “ООЕК” позбавлений можливості на законодавчо закріпленому рівні втручатись у такі відносини.

В той же час, відповідно до п.2 комерційної пропозиції №1-УП обсяги спожитої електричної енергії визначаються Оператором за розрахунковий період, який становить один календарний місяць.

Аналізуючи положення п. 4.12. ПРРЕЕ, підпункти 6.1., 6.8. п.6 розділу XIII Кодексу комерційного обліку, слід зазначити, що ТОВ “ООЕК” наразі не має можливості в іншому порядку зафіксувати або надати інший документ, оскільки на законодавчому рівні не конкретизовано самої форми в якому мають міститься такі дані та який би підтверджував обсяг розподіленої від ОСР електричної енергії та спожитої конкретним споживачем.

Крім того, наданий зі сторони ТОВ “ООЕК” доказ у формі довідки про обсяги спожитої електричної енергії споживачем ОСББ “Бриз-5”у відповідний період (за підписом заступника начальника Чорноморського РЕМ Паскаль В.В.) є достовірним та відповідає таким властивостям як належність, достатність та допустимість, більше того саме за аналізом цього документу вбачається, що фактичний обсяг переданої споживачу електричної енергії співпадає з об'ємом електричної енергії переданої споживачу згідно рахунків-фактур за певний період.

Щодо Листа НКРЕКП № 2654/26/47-14 від 06.05.2014 р., на який представник Відповідача посилається та вважає його достатнім доказом, який підтверджує невірність та неправомірність здійснених розрахунків між ТОВ “ООЕК” та останнім, не може вважатись доказом у розумінні положень ст. 73 ГПК України, з наступних підстав.

Лист № 2654/26/47-14 від 06.05.2014 р, яким НКРЕКП оформив відповідь на листи Обслуговуючого кооперативу “ЖБК Україна” від 30.01.2014 № 30/01 і від 23.04.2014 №23/04, не може вважатись доказом у розумінні положень ст. 73 ГПК України, оскільки не є документом розпорядчого характеру, який встановлює певні факти або посвідчує наявність обставин. Лист НКРЕКП датований 2014 року, однак наразі з 01.01.2019 р. було розпочато роботу нової моделі ринку електроенергії на виконання зобов'язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС внаслідок якої було запроваджено нові сегменти ринку електричної енергії (зокрема, ринок двосторонніх договорів, ринок “на добу наперед”, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг) та нові правила здійснення розподілу та постачання, обліку електричної енергії та ін.

З огляду на що, посилання на вказаний лист НКРЕКП є не цілком доречним, виходячи із того, що правила які регулювали правовідносини між енергопостачальною компанією та споживачами електричної енергії втратили чинність та діють нові правила.

Крім того, між сторонами були погоджені зміни до умов договору, а тому при цьому важливими є самі ці істотні умови договору, а лист НКРЕКП носить характер рекомендації.

Щодо доводів ОСББ “Бриз-5” в частині без облікового споживання електроенергії побутовими споживачами у цокольному поверсі, тому за спожиту самовільно електроенергію власники цокольних приміщень несуть відповідальність перед електропостачальником, який єдиний наділений повноваженнями складати акти та здійснювати донарахування.

З цього приводу доводи, які спростовують помилкові посилання ОСББ “Бриз-5” на без облікове споживання користувачами цокольного приміщення залишаються незмінними, оскільки у таких споживачів облаштовані власні прилади обліку, що було погоджено з головою ОСББ на той момент - ОСОБА_1 , тому суд вважає також, що такі доводи Відповідача жодним чином не стосуються предмету спору та не спростовують позовних вимог позивача до ОСББ “Бриз-5”.

Крім того, позивач самостійно посилається на п.11.9 Кодексу систем розподілу, з якого вбачається, що ТОВ “ООЕК” не несе відповідальності за визначення схеми (приєднання) засобів обліку електричної енергії та облаштування ВОЕ, чинне законодавство не наділяє останнього таким правом, зокрема у п.11.9 вказано: “безобліковий відбір електричної енергії з систем розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається. Користувач повинен оперативно повідомляти ОСР про виявлення несанкціонованого відбору електричної енергії від мереж системи розподілу, у тому числі від технологічних електричних мереж основного споживача. ОСР повинен вживати заходів щодо виявлення та попередження несанкціонованого відбору електричної енергії з системи розподілу”.

ТОВ “ООЕК” виконало свої обов'язки та поставило відповідні обсяги електричної енергії до ОСББ “Бриз-5”, однак Відповідач свого обов'язку щодо оплати спожитої електричної енергії в повному обсязі не виконав, тим самим порушив право Позивача на своєчасну оплату відпущеної товарної продукції.

Слід зазначити, що згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" засіб юридичного захисту має бути ефективним як на практиці, так і за законом. У рішенні Європейського суду з прав людини від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії", зазначено що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припинення порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.

Аналізуючи вимоги Позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 107,58грн., суд вказує наступне.

Судом встановлено, що у період з січня по червень 2019р. ОСББ “Бриз-5” було спожито 45 298 кВт.год електричної енергії, що підтверджується наданими даними АТ “Одесаобленерго”, зокрема довідки про кількість спожитої електричної по договору про постачання електричної енергії № 1241, укладеного з ОСББ “Бриз-5”.

На підставі наведених даних Позивачем було виставлено Відповідачу рахунки на оплату спожитої електричної енергії .

Як встановлено судом, та Відповідачем по справі не спростовано, вказані рахунки були направлені поштою та отримані представником ОСББ “Бриз-5”, що підтверджується копіями повідомлень про вручення поштового переказу від 03.05.2019р., 06.06.2019р. та 01.07.2019р.

Як вказує Позивач, Відповідачем, в порушення прийнятих на себе зобов'язань, отримана електроенергія була оплачена частково на суму 62751,76 грн., про що свідчить наявні в матеріалах справи виписки по рахунку.

Суд, дослідивши наявний в матеріалах справи розрахунок пені, згідно якого загальна сума пені складає 107,58 грн., вважає його вірним, а вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 88, 22 грн., суд вказує наступне.

Суд, перевіривши наявний в матеріалах справи розрахунок 3 % річних, вважає його вірним, у зв'язку із чим вимоги позивача про стягнення 3% річних у розмірі 88, 22 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, які наявні в матеріалах справи та підлягають задоволенню позовних вимог позивача в повному обсязі.

За попереднім розрахунком позивача суми судових витрат, які він поніс у зв'язку з розглядом даної справи, судові витрати складають: судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повній мірі, відшкодуванню відповідачем на користь позивача підлягають понесені останнім судові витрати у вигляді 1921,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 13, 76, 86, 129, 233, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов - задовольнити повністю.

2.Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Бриз-5” /65037, Одеська обл., Овідіопольский район, село Лиманка, ж/м “Чорноморка” вул.Сьома, буд. 5, код ЄДРПОУ 38058240/ на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеська обласна енергопостачальна компанія” /65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70, код ЄДРПОУ 42114410/ заборгованість зі сплати електричної енергії / активної/ у розмірі 13 348 /тринадцять тисяч триста сорок вісім/ грн. 88 коп., пеню у розмірі 107 /сто сім/ грн. 58 коп., 3% річних у розмірі 88 /вісімдесят вісім/ грн. 22 коп. та витрати на оплату судового збору у розмірі 1 921 /одна тисяча дев'ятсот двадцять одна/ грн. 00 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України.

Наказ видати в порядку ст. 327 ГПК України.

Повне рішення складено 20.12.2019 р.

Суддя О.В. Цісельський