справа №1.380.2019.006798
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20 грудня 2019 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Львівського комунального підприємства «Сяйво» (79052, м. Львів, вул. Сяйво, 21) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Львівського комунального підприємства «Сяйво», в якій просить:
-визнати протиправною бездіяльність директора Львівського комунального підприємства «Сяйво» Масюк Уляни Львівни щодо невиконання та порушення вимог ст. 40 Конституції України;
-зобов'язати директора Львівського комунального підприємства «Сяйво» Масюк Уляну Львівну розглянути по суті заяву позивача від 28.11.2019 та надати вичерпну обґрунтовану відповідь за власним підписом.
Підставою позову є бездіяльність відповідача з приводу ненадання письмової відповіді на його заяву від 28.11.2019, хоча пройшов п'ятиденний строк, встановлений для надання такої. Вважаючи, що неотримання відповіді порушує його конституційні права та гарантії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
В силу ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до п. 2 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Як зазначено у пункті 34 Постанови пленуму ВАСУ №8 від 20 травня 2015 року згідно з підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 розділу 3 Державного класифікатора України "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" комунальне підприємство - підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
Комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5 пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).
З огляду на викладене комунальні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом.
З адміністративного позову та доданих до нього документів вбачається, що спір виник між фізичною особою та юридичною особою, яка не є суб'єктами владних повноважень та не наділена публічно-владними управлінськими функціями.
Отже, Львівське комунальне підприємство "Сяйво" не є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України, а тому спір не є публічно-правовим у відповідності до положень статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Виходячи із вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач у даному спорі не є суб'єктом владних повноважень, не здійснює публічно-владні управлінські функції по відношенню до позивача у спірних правовідносинах.
Заявлені вимоги не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування чи їхніх посадових осіб, тобто між даними особами не існує публічно-правового спору, що в свою чергу виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
У зв'язку з цим, на підставі п.1 ч.1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.170 КАС України про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.
Згідно з ч.6 ст.170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження з підстави, встановленої п.1 ч.1 вказаної статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України (чинного) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи викладене, суд вважає, що спір не є публічно - правовим, а правовідносини, що виникли між позивачем та ЛКП "Сяйво", підлягають розгляду у порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
З урахуванням суб'єктного складу сторін, вирішення такого спору здійснюється місцевим судом у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 19, 170, 171, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Сяйво» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій.
2. Роз'яснити позивачу, що його позовна заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами повернути особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня її складення через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Р.П. Качур