Постанова від 17.12.2019 по справі 905/1068/19

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2019 р. Справа № 905/1068/19

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Істоміна О.А., суддя Пелипенко Н.М. , суддя Пушай В.І.

секретар судового засідання Полупан Ю.В.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради (вх. №3405Д/3) на рішення Господарського суду Донецької області від 09.09.2019 (суддя Говорун О.В., повний текст рішення складено 16.09.2019) по справі №905/1068/19

за позовом Маріупольського об'єднання управління Пенсійного фонду України Донецької області, м. Маріуполь Донецької області

до Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради, м. Маріуполь Донецької області

про стягнення 39134,65 грн,

ВСТАНОВИЛА:

Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради про стягнення надмірно сплачених коштів у розмірі 39134,65 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем не було повернуто надмірно сплачені кошти за договорами оренди нежитлових приміщень.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 09.09.2019 у справі №905/1068/19 позовні вимоги задоволені повністю. Стягнуто з Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради на користь Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області 39134,65 грн. Стягнуто з Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради на користь Державного бюджету України 1 921,00 грн витрат з оплати судового збору.

Відповідач, Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради, звернувся до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 09.09.2019 у справі №905/1068/19 та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач посилається на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що судом першої інстанції не було в повному обсязі досліджено порядок та механізм нарахування орендної плати, а саме рішення Маріупольської міської ради №6/1851 від 24.04.2012 та Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна м. Маріуполя, затвердженої зазначеним рішенням. Тож Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради не є розпорядником бюджетних коштів у розумінні п. 47 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, а здійснює лише функцію контролю за своєчасними надходженнями орендної плати на відповідні рахунки.

08.11.2019 системою автоматизованого розподілу апеляційних скарг (справ) між суддями для розгляду справи №905/1068/19 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Істоміна О.А.; суддя Барбашова С.В.; суддя Пелипенко Н.М.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради та призначено її до розгляду на 17.12.2019.

13.12.2019 відповідач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надав відзив на апеляційну скаргу (вх.№11766), в якому погоджується із рішенням Господарського суду Донецької області від 09.09.2019, просить залишити його без змін, як законне та обґрунтоване, а апеляційну скаргу - без задоволення.

16.12.2019 системою автоматизованого розподілу апеляційних скарг (справ) між суддями для розгляду справи №905/1068/19 повторно визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Істоміна О.А.; суддя Пелипенко Н.М.; суддя Пушай В.І., в зв'язку з відпусткою судді Барбашової С.В.

Сторони не скористались процесуальним правом на участь в судовому засіданні, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про день та час розгляду справи, про що свідчать відповідні рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, наявні в матеріалах справи.

Колегія суддів апеляційного господарського суду з урахуванням частини першої та пункту 1 частини третьої статті 202 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату та місце розгляду справи, явка у судове засідання не визнавалася обов'язковою, а в матеріалах справи міститься достатньо доказів для прийняття рішення.

Заслухавши в судовому засіданні доповідь судді-доповідача, розглянувши матеріали справи, доводи в обґрунтування апеляційної скарги, в межах вимог, передбачених ст. 269 ГПК України, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила наступне.

Рішенням господарського суду в межах даної справи встановлені наступні обставини:

04.04.2017 між Департаментом міського майна Маріупольської міської ради (орендодавець) та Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області (орендар) було укладено 4 (чотири) договори оренди нежитлових приміщень (будівлі, споруди), що відносяться до комунальної власності м. Маріуполя: №2428-К/1, №2429-К/2, №2430-К/3, №3004-Л/4, за умовами яких Департамент передав в оренду ПФУ нежитлові приміщення, які розташовані за адресами:

- №2428-К/1 - Донецька область м. Маріуполь, вул. Курчатова, 41, загальною площею - 82,40 кв. м. (з Літ. А-9: прим. 73, кімн. 1, 5-15, 1 у цокольному поверсі) для використання під архів;

- №2429-К/2 - Донецька область, м. Маріуполь, пр. Металургів, 193 (гараж Кальміуськой районної адміністрації Маріупольської міської ради), загальною площею - 24,00 кв. м. (з Літ. Б-1: № груп прим. 8: № прим. 1), для використання під гараж;

- №2430-К/3 - Донецька область, м. Маріуполь, пр. Металургів, 193, загальною площею - 630,05 кв. м., а саме з Літ. А-5 - будівля Кальміуської районної адміністрації Маріупольської міської ради: прим.№4, цокольний поверх, нежитлове приміщення, загальною площею - 58,25 кв.м., кімн. 12-16, загальною площею - 46,6 кв.м., місця загального користування - 11,65 кв.м.: прим.№1, перший поверх, нежитлове приміщення, загальною площею - 295,50 кв.м., кімн. 2-7, 12-17, 22-24, 25, загальною площею - 236,4 кв.м., місця загального користування - 59,10 кв.м.: прим.№3, третій поверх, нежитлове приміщення загальною площею - 276,3 кв.м., кімн. 4-6, 11, 15-22, загальною площею - 202,1 кв.м., місця загального користування - 74,2 кв.м., для використання під відділ з виконання функцій за призначенням і виплат пенсій;

- №3004-Л/4 - Донецька область, м. Маріуполь, пр. Перемоги, 16 загальною площею - 860,00 кв. м. (з Літ. А-4, Літ. А/ц, цокольний поверх - 227,20 кв. м. І та III поверхи - 632,80 кв.м. враховуючи місця загального користування), для використання під офіс.

Згідно з умовами вказаних договорів, вони набувають свою чинність з дати підписання та розповсюджують свої правовідносини на період з 01.04.2017 по 31.12.2017.

Згідно зі ст. 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Відповідно до п. п. 4.1., 4.2. договору оренди №2428-К/1 від 04.04.2017, розмір орендної плати визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради №6/18- 1851 від 24.04.2012. За вказане у п.1.1 договору приміщення (будівлю, споруду) встановлений розмір орендної плати за базовий місяць (березень 2017 р.) у розмірі - 239,88 грн. Згідно рішення Маріупольської міської ради встановлена орендна платня у розмірі 10% вартості орендованого приміщення.

Орендна плата на рівні 10% розрахункової орендної плати встановлюється згідно Методики для бюджетних організацій і установ, які фінансуються з державного бюджету за узгодженням з фінансовим управлінням міської ради на кожний бюджетний рік.

Рішенням Маріупольської міської ради від 22.11.2017 року №7/22-2185 встановлено для Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області орендну плату на вищезазначені нежитлові будівлі в розмірі 1 гривня з моменту передачі в оренду.

Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області виступає орендарем за договорами №2428-К/1, №2429-К/2, №2430-К/3, №3004-Л/4 від 04.04.2017 - з 01.04.2017.

Згідно з умовами додаткового договору від 22.11.2017 року до договору оренди №2428-К/1 від 04.04.2017 на оренду нежитлового приміщення, розташованого за адресою: пр. Металургів, 193, яке відноситься до комунальної власності м. Маріуполя, на підставі рішення Маріупольської міської ради №7/23-2185 від 22.11.2017 встановлено розмір орендної плати в розмірі 1 (одна) гривня на рік Лівобережному ОУ ПФУ м. Маріуполя Донецької області за використання нежитлових приміщень з моменту передачі його в оренду.

Також у п. п. 4.1, 4.2 були внесені відповідні зміни до вищевказаного договору та викладені у наступній редакції, а саме: «За вказане у п.1.1 договору приміщення орендна плата з 01.04.2017 становить одна гривня на рік».

Відповідно до п.п.4.1, 4.2. договору оренди № 2429-К/2 від 04.04.2017, розмір орендної плати визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради №6/18-1851 від 24.04.2012. За вказане у п. 1.1 договору приміщення (будівлю, споруду) встановлений розмір орендної плати за базовий місяць (березень 2017 р.) у розмірі - 82,57 грн. Згідно рішення Маріупольської міської ради встановлена орендна платня у розмірі 10% вартості орендованого приміщення.

Орендна плата на рівні 10% розрахункової орендної плати встановлюється згідно Методики для бюджетних організацій і установ, які фінансуються з державного бюджету за узгодженням з фінансовим управлінням міської ради на кожний бюджетний рік.

Згідно з умовами додаткового договору від 22.11.2017 до договору оренди №2429-К/2 від 04.04.2017 на оренду нежитлового приміщення, розташованого за адресою: пр. Металургів, 193, яке відноситься до комунальної власності м. Маріуполя, на підставі рішення Маріупольської міської ради №7/23-2185 від 22.11.2017 було встановлено розмір орендної плати в розмірі 1 (одна) гривня на рік Лівобережному об'єднаному управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області за використання нежитлових приміщень з моменту передачі його в оренду.

Також у п. п. 4.1, 4.2 були внесені відповідні зміни до вищевказаного договору та викладені у наступній редакції, а саме: «За вказане у п. 1.1 договору приміщення орендна плата з 01.04.2017 становить одна гривня на рік».

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2. договору оренди №2430-К/3 від 04.04.2017, розмір орендної плати визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради №6/18-1851 від 24.04.2012. За вказане у п.1.1 договору приміщення (будівлю, споруду) встановлений розмір орендної плати за базовий місяць (березень 2017 р.) у розмірі - 2152,28 грн (за площу 58,25 кв.м., у т.ч. місця загального користування - 11,65 кв.м., що розташовані у цокольному поверху у розмірі - 184,99 грн, за площу - 571,80 кв.м., у т. ч. місця загального користування - 133,30 кв.м., що розташовані на першому, третьому поверхах у розмірі - 1967,29 грн.).

Орендна плата на рівні 10% розрахункової орендної плати встановлюється згідно Методики для бюджетних організацій і установ, які фінансуються з державного бюджету за узгодженням з фінансовим управлінням міської ради на кожний бюджетний рік.

Згідно з умовами додаткового договору від 22.11.2017 до договору №2430-К/3 від 04.04.2017 на оренду нежитлового приміщення, розташованого за адресою: пр. Металургів, 193, яке відноситься до комунальної власності м. Маріуполя, на підставі рішення Маріупольської міської ради №7/23-2185 від 22.11.2017 було встановлено розмір орендної плати в розмірі 1 (одна) гривня на рік Лівобережному об'єднаному управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області за використання нежитлових приміщень з моменту передачі його в оренду.

Також у п. п. 4.1, 4.2 були внесені відповідні зміни до вищевказаного договору та викладені у наступній редакції, а саме: «За вказане у п. 1.1 договору приміщення орендна плата з 01.04.2017р. становить одна гривня на рік».

Відповідно до п.п.4.1, 4.2. договору оренди нежитлових приміщень (будівель, споруд), що відносяться до комунальної власності м. Маріуполя №3004-Л/4 від 04.04.2017, розмір орендної плати визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради №6/18-1851 від 24.04.2012. За вказане у п.1.1. договору приміщення встановлений розмір орендної плати:

- за нежитлові приміщення, які розташовані на І та III поверхах будівлі, а саме за 632,80 кв.м. орендна плата встановлена на рівні базового місяця (березень 2017) у розмірі - 2177,17 грн.

- за нежитлові приміщення, які розташовані в цоколі будівлі, а саме за 227,20 кв.м орендна плата встановлена на рівні базового місяця (березень 2017 р.) у розмірі - 721,56 грн.

Згідно рішення Маріупольської міської ради встановлена орендна платня у розмірі 10% вартості орендованого приміщення.

Орендна плата на рівні 10% розрахункової орендної плати встановлюється згідно Методики для бюджетних організацій і установ, які фінансуються з державного бюджету за узгодженням з фінансовим управлінням міської ради на кожний бюджетний рік.

Згідно з умовами додаткового договору від 22.11.2017 до договору №3004-Л/4 від 04.04.2017 на оренду нежитлового приміщення, розташованого за адресою: пр. Перемоги, 16, яке відноситься до комунальної власності м. Маріуполя, на підставі рішення Маріупольської міської ради №7/23-2185 від 22.11.2017 було встановлено розмір орендної плати в розмірі 1 (одна) гривня на рік Лівобережному ОУ ПФУ м. Маріуполя Донецької області за використання нежитлових приміщень з моменту передачі його в оренду.

Також у п. п. 4.1, 4.2 були внесені відповідні зміни до вищевказаного договору та викладені у наступній редакції, а саме: «За вказане у п. 1.1 договору приміщення орендна плата з 01.04.2017 становить одна гривня на рік».

Позивач, на підставі п.4.1 договорів, здійснив перерахування грошових коштів за оренду приміщень у розмірі 39 134,65 грн, що підтверджується відповідними виписками по рахункам.

Сторонами було складено, підписано та скріплено печатками акт звіряння взаєморозрахунків за період з 01.04.2017 по 31.12.2017, відповідно до якого, станом на 01.01.2018, залишок на рахунку відповідача складає 39134,65 грн.

Позивач неодноразово звертався до відповідача з листами повернути надмірно сплачені (переплачені) кошти у розмірі 39134,65 грн, які виникли на підставі прийнятого відповідачем рішення №7/23-2185 (18.12.2017 за №26935/05, 01.02.2018 за №3288/05, 23.05.2018 за №15129/05, 17.09.2018 за №9957/34-1/13, 11.10.2018 за №12145/34/1/13, 12.10.2018 за №12326/34-1/13 та 04.12.2018 за №18502/34-1/13).

Листом від 16.10.2018 за №26.4-31577-26.1 Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради підтвердив, що у позивача є передплата у розмірі 39134,65 грн, яка не була відшкодована.

Наявність зазначеної заборгованості стало підставою для звернення Маріупольського об'єднання управління Пенсійного фонду України Донецької області до господарського суду із відповідним позовом.

Господарський суд, виносячи оскаржуване рішення, яким задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, враховував зміни щодо встановлення орендної плати за використання нежитлових приміщень та наявністю переплаченої суми грошових коштів позивачем, а також відсутність документів на підтвердження повернення позивачу переплачених коштів.

Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи, враховуючи підстави та предмет позову, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про задоволення позову, зважаючи на наступні підстави.

Відповідно до ч.2 ст.324 ЦК України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено передання повноважень щодо управління комунальною власністю виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

П. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені і в інтересах територіальних громад здійснюють повноваження по володінню, користуванню і розпорядженню об'єктами комунальної власності.

Відповідно до п. 31 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремі повноваження по управлінню майном, що відноситься до комунальної власності.

На підставі рішення Маріупольської міської ради №7/30-2615 від 25.04.2018 року «Про внесення змін до структури та положень виконавчих органів міської ради» Департамент міського майна Маріупольської міської ради, реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради.

Згідно з п. 7.6. вищевказаних договорів оренди реорганізація орендодавця не є підставою для зміни умов або припинення договору.

З метою забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року №821 «Про деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України», наказу Пенсійного фонду України «Про заходи у зв'язку із реорганізацією деяких територіальних органів Фонду» від 14.11.2017 року №277, проведено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Наказом головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.11.2017 року №499 проведено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій області. Згідно додатку 1 до наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.11.2017 року №499 Лівобережне та Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, реорганізується шляхом злиття, внаслідок чого утворюється Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

31.05.2018 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171861).

Станом на 31.05.2018 року на баланс Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області передано дебіторську заборгованість з орендної плати за нежитлові приміщення на загальну суму - 39134,65 грн, яка утворилась на підставі рішення Маріупольської міської ради №7/23-2185 від 22.11.2017 «Про встановлення з 01.04.2017 орендної плати в розмірі 1 (одна) гривня на рік Лівобережному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області».

При проведенні звірення взаєморозрахунків за період з 01.04.2017 по 31.12.2017 Департаментом міського майна Маріупольської міської ради встановлено, що станом на 01.01.2018 обліковується дебіторська заборгованість за договорами оренди нежитлових приміщень на загальну суму - 39134,65 грн.

Зазначена заборгованість була підтверджена Департаментом міського майна Маріупольської міської ради станом на 01.01.2018, проте не була відшкодована. Внаслідок чого Маріупольським ОУ ПФУ Донецької області неодноразово були спрямовані листи на адресу Департаменту міського майна маріупольської міської ради за вих. №26935/05 від 18.12.2017, №3288/05 від 01.02.2018, №15129/05 від 23.05.2018, №9957/34-1/13 від 17.09.2018, №12145/34-1/13 від 11.10.2018, №12326/34-1/13 від 12.10.2018, №18502/34-1/13 від 04.12.2019, з вимогою повернути сплачені кошти, однак на вищевказані листи не було отримано жодної відповіді.

Наявність переплати в розмірі 39 134,65 грн по орендній платі за нежитлове приміщення також підтверджено в листі Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради №26.4-31577-26.1від 16.10.2018.

Відповідно до Положення про Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради затвердженого рішенням Міської ради №7/33-2941 від 25.07.2018, Департамент є виконавчим органом міської ради, створюється, ліквідується і реорганізується рішенням міської ради.

Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та юридичних обов'язків Департаменту міського майна Маріупольської міської ради.

Департамент є головним розпорядником бюджетних коштів.

Джерелом фінансування департаменту є кошти міського бюджету. Департамент може мати власні надходження бюджетної установи, перелік яких затверджується рішенням міської ради.

Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку зі своїм найменуванням, штампи, бланки, загальний та спеціальний реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України.

Відповідно до п. 1.11 Положення, департамент має право від імені та в інтересах територіальної громади та від свого імені самостійно укладати договори, набути майнових та немайнових прав та нести обов'язки, виступати позивачем та відповідачем у суді, господарському та адміністративному судах, укладати мирові угоди.

Нормою статті 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.

У відповідності до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Нормою частини 2 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

За умовами ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Пунктами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Відповідно до ч. З ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області з квітня 2017 року щомісячно перераховувались на рахунок визначений Департаментом міського майна Маріупольського міської ради кошти за користування орендованим нежитловим приміщенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, з урахуванням змін щодо встановлення орендної плати за використання нежитлових приміщень та наявністю переплаченої суми грошових коштів позивачем, підтвердженою матеріалами справи та не спростованою відповідачем, а також відсутність документів на підтвердження повернення позивачу переплачених коштів, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення 39134,65 грн є законними і обгрунтованими.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 74 ГПК України закріпляє обов'язок доказування і подання доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 76 - 79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Отже, відповідачем всупереч вищенаведених норм права, не було подано доказів, які б підтвердили факти, викладені в апеляційній скарзі, а наведені доводи не спростовують правомірність висновків, викладених в оскаржуваному рішенні.

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.

Оскільки апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, то, з урахуванням положень статті 129 ГПК України, здійснені ним судові витрати за апеляційною скаргою останньому не відшкодовуються.

Керуючись статтями 129, 270, пунктом 1 частини 1 статті 275, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 09.09.2019 у справі №905/1068/19 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 20.12.2019

Головуючий суддя О.А. Істоміна

Суддя Н.М. Пелипенко

Суддя В.І. Пушай