Головуючий суддя у першій інстанції : Ковальчук В.Д.
11 грудня 2019 рокуЛьвів№ 857/11768/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Кузьмича С.М., Матковської З.М.
за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.
апелянта: ОСОБА_3
представника апелянта: Ковальчук І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року у справі № 140/1795/19 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
03.06.2019р. ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу від 02 травня 2019 року №93-ос «Про звільнення ОСОБА_3 », поновлення на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 03.05.2019р. та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 03.05.2019 р.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2019р. в позові відмовлено.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Апелянт ОСОБА_3 , та її представник Ковальчук І.О. в судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу з підстав в ній зазначених.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Розпорядженням Маневицької Районної державної адміністрації Волинської області від 22.01.2010р. №7-ОС ОСОБА_3 призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
29.03.2013р. Розпорядженням Маневицької Районної державної адміністрації Волинської області №31-ОС позивача з 01.04.2013р. призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
Розпорядженням Маневицької Районної державної адміністрації «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» №424 від 28.09.2018р. з метою оптимізації чисельності працівників райдержадміністрації з 10.12.2018р. вирішено (пункт 1) - «ліквідувати відділ ведення Держаного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації чисельністю 3 штатні одиниці»; п.п.2 п. 2 - «скоротити посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації - 1 штатна одиниця»; підпункт 1 пункту 3 «утворити сектор ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації чисельністю 2 штатних одиниці».
Наказом керівника апарату Маневицької районної державної адміністрації від 10.12.2018р. № 111-ос «Про звільнення» позивача звільнено з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації.
Підставою для прийняття даного наказу є розпорядження голови районної державної адміністрації від 28.09.2018р. № 424 „Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації», яким відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації ліквідовано, а створено сектор ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації з чисельністю 2 штатні одиниці.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 р. скасовано вищевказаний наказ керівника апарату Маневицької районної державної адміністрації від 10.12.2018р. № 111-ос «Про звільнення» та поновлено ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації. ( а.с. 11)
На виконання рішення суду від 28.02.2019р. заступником керівника апарату-начальником відділу з питань внутрішньої та інформаційної політики апарату райдержадміністрації від 01.03.2019р. № 25-ос скасовано наказ керівника апарату Маневицької районної державної адміністрації від 10.12. 2018 р. № 111-ос „Про звільнення» та поновлено ОСОБА_3 з 11.12.2018р. на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації.
04.01.2019р. Розпорядженням Маневицької районної державної адміністрації Волинської області № 3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації», ліквідовано сектор ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації чисельністю 02 штатні одиниці. Скорочено посади завідувача та провідного спеціаліста сектору ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації.
Даним розпорядженням утворено відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації чисельністю 3 штатних одиниці та уведено посади: начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації - 1 штатна одиниця; провідного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців Маневицької районної державної адміністрації - 2 штатних одиниці.
Враховуючи, що в структурі та в штатному розписі районної державної адміністрації відсутня посада головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації відповідач 01.03.2019р. попередив ОСОБА_3 про наступне вивільнення та останній запропонував для переведення наявні вакансії як в апараті, так і в структурних підрозділах райдержадміністрації.
Наказом керівника апарату Маневицької районної державної адміністрації Волинської області від 02.05.2019р. № 93-ос «Про звільнення» позивача звільнена з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації у зв'язку із відсутністю у штатному розписі вищевказаної посади та відмовою від переведення на іншу рівноцінну посаду державної служби. ( а.с. 19 )
Рішенням профкому працівників райдержадміністрації від 19.09.2019р. профком дав згоду на звільнення ОСОБА_3 з посади головного спеціаліста відділу Державного реєстру виборців апарату.
В п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 943 чисельність працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців визначається з врахуванням кількості виборців, включених на 26.03.2006р. до списків ви борців на виборчих дільницях, що були утворені в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу: до 25000 виборців - 3 штатні одиниці, від 25001 до 50000 - 4 штатні одиниці.
Утворення нових, коригування чисельності існуючих органів ведення здійснюється з врахуванням кількості виборців, виборча адреса яких знаходиться в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу.
Відповідно до інформації, що наявні на офіційному сайті Центральної виборчої комісії в розділі «Державний реєстр виборців» «Відділ ведення ДРВ апарату Маневицької РДА» кількість виборців у Маневицькому районі станом на 31.12.2018р. становила - 40088 виборців, станом на 31.01.2019 р. - 40034 виборців.
Отже, штатна чисельність відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації повинна становити 4 працівники.
Тобто, у зв'язку із прийняттям наказу про звільнення ОСОБА_3 , зменшилась чисельність на 3 штатних одиниць, що свідчить про неврахування відповідачем вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 943 при здійснення коригування чисельності працівників, що підтверджується листом Центральної виборчої комісії від 17.07.2019р. № 21-17-6737, листом Управління Служби безпеки України у Волинській області від 24.04.2018р. № 54/9/1051, копією доручення голови обласної державної адміністрації від 11.05.2018р. № 3023/17/2-18, копією акту перевірки стану організації роботи органу ведення Державного реєстру виборців від 09.10.2018р., копією доповідної записки начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату обласної державної адміністрації від 22.10.2018р., копією акту перевірки стану організації роботи органу ведення Державного реєстру виборців від 24.10.2018р., копією листа Центральної виборчої комісії від 22.12.2018р. № 21-28-2351, копією доручення голови обласної державної адміністрації від 10.01.209 р. № 182/17/2-19.
Разом з тим, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019р. рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. у справі № 140/1796/19 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Суд визнав протиправним та скасував п. 3 (скорочення посад) Розпорядженням Маневицької районної державної адміністрації Волинської області № 3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» від 04.01.2019 р. № 3.
Крім того, суд зобов'язав Маневицьку районну державну адміністрацію привести штат відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації у відповідності до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання утворення органів ( відділів) ведення та регіональних органів ( відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» від 18.07.2007 р. № 943.
ч.4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тобто, незаконність п.3 (скорочення посад, в тому числі посади, яку займав позивач) Розпорядження Маневицької районної державної адміністрації Волинської області № 3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» від 04.01.2019 р. № 3 який був підставою для звільнення позивача з роботи, є обставиною яка не потребує доказуванню, оскільки встановлена апеляційний судом при розгляді справи № 140/1796/19.
ст. 43 Конституції України передбачено, що громадянам гарантується захист від незаконного звільнення».
Згідно п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
В пп.1 п.1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» передбачено, що підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Тобто, із даної правової норми видно, що підставою для звільнення державного службовця є саме скорочення штату або чисельності працівників, а не « відсутність посади в штатному розписі», як це вказано в наказі про звільнення позивача.
ч. 1 п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992р. №9 «Про практику розгляду трудових спорів» визначено, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням у зв'язку з змінами в організації виробництва і праці, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за два місяці про наступне вивільнення».
Аналізуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2019р. про поновлення ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу ведення ДРВ апарату Маневицької Районної державної адміністрації та наказ Маневицької районної адміністрації від 01.03.2019р. який виданий на виконання даного рішення позивача поновлено на посаді головного спеціаліста відділу ведення з 11.12.2018р.
Тобто, колегія суддів погоджується з доводами апелянта що за своєю правовою природою поновлення працівника на роботі є відновленням такого становища, яке існувало до порушення права, а тому починаючи з 01.03.2019р. у зв'язку із виконанням судового рішення ОСОБА_3 набула статусу працівника адміністрації, чим збільшила фактичну та штатну чисельність працівників даної установи.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що скорочення чисельності або штату працівників Маневицької районної державної адміністрації Волинської області станом на 01.03.2019р. не відбулось оскільки, сумарна кількість штатних одиниць збільшилась на одну одиницю. Жодних розпорядчих актів, спрямованих на скорочення штату та чисельності працівників починаючи з 01.03.2019р. (тобто, після поновлення ОСОБА_3 на посаді) відповідач не приймав, що свідчить про протиправність наказу від 02 травня 2019 року №93-ос «Про звільнення ОСОБА_3 ».
ст.49-2 КЗпП України про наступне звільнення працівників персонально попереджують не пізніше, ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, установі, організації.
В порушення вимог ст.49-2 КЗпП України, ст.17 Закону України «Про державну службу попередження про наступне звільнення позивача від 01.03.2019р. підписане неуповноваженою особою головою адміністрації замість керівника апарату адміністрації, що свідчить про порушення процедури звільнення. (а.с.7)
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідач Маневицька районна державна адміністрації Волинської області як суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб, що визначені законами та Конституцією України. У відповідача не відбулось ні скорочення штату, ні скорочення чисельності працівників, що свідчить про відсутність правових підстав для звільнення позивача за п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу», п.1 ст.40 КЗпП України, а тому позов слід задовольнити. Визнати протиправним та скасувати наказ Маневицької районної державної адміністрації № 93-ос «Про звільнення ОСОБА_3» від 02.05.2019р. та поновити останню на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 03.05.2019р.
ч.2 ст.235 КЗпП України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи але не більше як за один рік.
Виходячи з довідки про заробітну плату ОСОБА_3 від 20.06.2019р. за № 207, середньомісячна заробітна плата на момент звільнення становить - 5002,50 грн., середньоденна - (5002,50грн. :15 р.д.) = 333 грн. 50 коп. грн. (березень 2019 р.) - 333,50 грн. (один робочий день) + квітень 2019 р. - 4669 грн. 14 (робочих дні).
Таким чином, середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 03.05.2019 р. - 11.12.2019 р. тобто, за 154 робочих днів становить - 51 359 грн. (154 * 333,50 грн.), який слід стягнути з відповідача в користь позивача.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити.
Керуючись ст.ст.243, 286, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року у справі № 140/1795/19 - скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Маневицької районної державної адміністрації № 93-ос «Про звільнення ОСОБА_3» від 02 травня 2019 року.
Поновити ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 03 травня 2019 року.
Стягнути з Маневицької районної державної адміністрації Волинської області на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 51 359 (п'ятдесят одна тисяча триста п'ятдесят дев'ять) гривень 00 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Суддя Н.В. Бруновська
Суддя С.М. Кузьмич
Суддя З.М. Матковська
Постанова складена в повному обсязі 21.12.2019р.