Постанова від 17.12.2019 по справі 500/1910/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 рокуЛьвів№ 857/11803/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.

суддів: Большакової О.О., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судових засідань - Чопко Ю.Т.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року (головуючий суддя: Осташ А.В., місце ухвалення - м. Тернопіль, дата складення повного тексту рішення - 03.10.2019) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг», 14.08.2019 звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01.07.2019 № 432-р про відмову позивачу у видачі ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на місці здійснення торгівлі за адресою: м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 46-Б, АЗС та зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на місці здійснення торгівлі за адресою: м. Тернопіль, вул. Микульнецька, 46-Б, АЗС, згідно поданої 12.06.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» заяви, із терміном дії ліцензії з 01.07.2019.

Обґрунтовує позов тим, що позивачем подано до Головного управління ДФС у Тернопільській області заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС № R6302 у м. Тернопіль. До заяви було додано всі необхідні документи. Однак, розпорядженням Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01.07.2019 № 432-р позивачу відмовлено у отриманні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС № R6302 у м. Тернопіль. Підставою відмови вказано відсутність дозволів на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст. 15 Закону № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Вважає, що таке твердження відповідача не відповідає дійсності, оскільки 12.06.2019 позивачем було надано Головному управлінню ДФС у Тернопільській області діючі дозволи Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Київ на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за адресою: м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 46-Б АЗС № R6302. Отже, позивачем при подачі заяви про видачу ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на АЗС № R6302, що за адресою м.Тернопіль, вул. Микулинецька, 46-Б не було порушено вимоги ст. 15 Закону України № 481 чи будь-якої іншої норми законодавства, оскільки чинні дозволи на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за вказаної адресою були подані до територіального органу ДФС у Тернопільській області у строки, визначені самою Державною фіскальною службою.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року в задоволені позову відмовлено.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає таке необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, покликається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві.

Відповідач, 13.12.2019 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача Копач Р.І., 16.12.2019 подав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.

Суд апеляційної інстанції, відмовив у задоволенні цього клопотання, оскільки, участь представника відповідача в судовому засіданні обов'язковою не визнавалась, та у відповідності до ч. 3 ст. 313 КАС України, його неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» зареєстроване в якості юридичної особи 06.06.2006 за адресою: 03038, м. Київ, вул. М. Грінченка. ТОВ «Альянс Холдинг», здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним 47.30. Один з об'єктів позивача, що здійснює роздрібну торгівлю пальним, знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 46-Б, АЗС № R6302 (надалі - АЗС № R6302).

ТОВ «Альянс Холдинг», 12 червня 2019 року подало до Головного управління ДФС у Тернопільській області заяву, щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС № R6302 у м. Тернопіль.

До заяви було додано: платіжне доручення № 7314 від 06.06.2019; копія договору суборенди землі від 19.02.2019; копія договору оренди майна № 6302-17 від 01.04.2017; копія акту вводу в експлуатацію; копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; копія дозволу Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві на початок виконання робіт підвищеної небезпеки № 2190.14.32; копія дозволу Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві на початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки № 2206.14.32.

Головне управління ДФС у Тернопільській області прийняло розпорядження від 01.07.2019 № 432-р, яким позивачу відмовлено у отриманні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС № R6302 у м. Тернопіль, з підстав відсутності дозволів на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» із змінами та доповненнями.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем не наведено жодних обґрунтувань на підтвердження наявності у нього, станом на 01.07.2019 дозволів на початок виконання робіт з підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

З цими висновками суду першої інстанції, погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VІІІ, ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності, як виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609 «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», затверджено перелік органів ліцензування, зокрема, територіальні органи ДФС, у відповідності до виду господарської діяльності, визначено органом ліцензування з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, зберігання пального.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» № 2628-VІІІ від 23.11.2018, внесено зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Вказані зміни набирали чинності з 01 липня 2019 року.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Отже, враховуючи вище наведені зміни до законодавства, територіальні органи ДФС за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним, починаючи з 01.07.2019, мають право видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно розпорядження Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01.07.2019 № 432-р, позивачу відмовлено у видачі ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним з підстав відсутності дозволів на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст. 15 Закону № 481/95-ВР.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що позивачем до заяви від 12.06.2019 щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, серед інших документів, було подано, зокрема:

- дозвіл № 2190.14.32 на виконання робіт з підвищеної небезпеки, що за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, який діяв з 19 червня 2014 року до 18 червня 2019 року (а. с. 34);

- дозвіл № 2206.14.32 на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки діяв з 20 червня 2014 року до 19 червня 2019 року (а. с. 35).

Однак, суд апеляційної інстанції зауважує, на момент прийняття оскаржуваного розпорядження - 01.07.2019, у позивача закінчилися термін дії дозволів № № 2206.14.32 2206.14.32, а тому правових підстав для видачі такої ліцензії у Головного управління ДФС у Тернопільській області були відсутні. Крім того, заява від 12.06.2019 щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним позивача, була розглянута відповідачем з дотриманням строків передбачених ст. 15 Закону № 481/95-ВР.

Отже, на момент прийняття розпорядження Головним управлінням ДФС у Тернопільській області від 01.07.2019 № 432-р, у позивача були відсутні усі документи передбачені ст. 15 Закону № 481/95-ВР, для прийняття позитивного рішення для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, зокрема: дозволи на виконання робіт з підвищеної небезпеки, що за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки; на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Тернопільській області правомірно відмовлено у видачі ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за місце здійснення торгівлі за адресою: м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 46-Б, АЗС, оскільки, на момент виникнення у відповідача повноважень щодо видачі такої ліцензії, у позивача закінчився термін на який видавалися дозволи, обов'язковість яких передбачено законодавством для видачі ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, зокрема, дозволи на виконання технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і експлуатації устаткування, яке пов'язане з використанням, зберігання небезпечних речовин.

Отже, апеляційна скарга Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.

Керуючись ст. ст. 313, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року у справі № 500/1910/19 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги.

Суддя-доповідач: О. М. Гінда

судді О. О. Большакова

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 21.12.2019.