ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
19 грудня 2019 року м. Київ № 640/24276/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної гвардії України
про визнання протиправним та скасування рішення від 14.07.2017 №33/НГ-1-п,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування рішення від 14.07.2017 №33/НГ-1-п.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи зі змісту наведених норм, початок перебігу строку звернення до адміністративного суду пов'язується з днем, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Національної гвардії України від 14.07.2017 №33/НГ/1-п про позбавлення його статусу учасника бойових дій.
При цьому, як свідчать матеріали позовної заяви, а саме лист Головного управління Національної гвардії України від 26.11.2019 №27/22/3-111-1124, позивача було проінформовано про рішення зазначеної комісії про позбавлення позивача статусу учасника бойових дій листом від 22.08.2017 №40/57/21-2232, який направлявся за адресою місця реєстрації позивача та листом від 22.08.2017 №40/57/21-2235, який направлявся на адресу Голованівського районного військового комісаріату для вжиття заходів щодо доведення до позивача вказаного рішення. Зазначене рішення також було направлено листом від 12.10.2018 №27/23/3-Ж-561 на адресу позивача, зазначену у заяві від 15.09.2018, а саме: АДРЕСА_1 .
Відтак, про наявність відповідного рішення, позивачеві мало бути відомо, оскільки відповідачем свій обов'язок щодо доведення відповідного рішення до позивача було виконано ще у серпні 2018 року, про що позивачем у позовній заяві не заперечується.
Оскільки позивач звернувся з позовною заявою безпосередньо до суду лише 06.12.2019, що підтверджується відміткою Окружного адміністративного суду міста Києва про реєстрацію позовної заяви, суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк звернення до суду з відповідним позовом.
Згідно з приписами статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, суд ознайомившись із позовною заявою встановив, що ОСОБА_1 не сплачено судовий збір у порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір».
Суд не приймає до уваги копію посвідчення про учасника бойових дій, як підставу для звільнення від сплати судового збору, не вбачає підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки позивача було позбавлено статусу учасника бойових дій ще в липні 2017 року.
Відтак, суд звертає увагу позивача на те, що ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установити у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1 921, 00 грн.
Враховуючи наведені вище обставини, позивачеві необхідно сплатити судовий збір відповідно до заявлених позовних вимог та враховуючи приписи Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи викладене, суд зазначає, що позивачу необхідно надати суду обґрунтування строків звернення з даним позовом до суду та сплатити судовий збір у визначеному Законом розмірі.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтею 122-123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала оскарженню не підлягає відповідно до статей 293-294 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.