20 грудня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2292/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
секретар: Рябчич А.М.,
за участю:
представників позивача Сіденко К.В., Головіна О.В., Прошутіної С.І.,
представників відповідача Кальницької М.І., Стасюка О.Ю., Височенко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання вимоги від 05.09.2019 р. №15-21-04-21-14/3491-2019 незаконною,
встановив:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області (далі позивач, Управління ФСС) до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області (далі відповідач, Управління Держаудитслужби) про визнання вимоги від 05.09.2019 р. №15-21-04-21-14/3491-2019 незаконною.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та пояснили, що в результаті проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача, відповідачем було складено акт, яким встановлено фінансові порушення та направлено вимогу про усунення порушень законодавства від 05.09.2019 р. №15-21-04-21-14/3491-2019. Зазначена вимога є незаконною, оскільки відповідач в силу неправильного тлумачення діючого законодавства вважає безпідставним використання службових автомобілів та списання палива, помилково зазначає про безпідставні виплати працівникам коштів за невикористану відпуску, виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а всього на загальну суму 15958,47 грн.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог та зазначили, що в результаті фінансових порушень виявлених під час ревізії, встановлені факти зайво нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку, безпідставне списання палива при використанні автомобілів та інші порушення які привели до заподіяння збитків. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Справа розглядається судом за правилами спрощеного провадження.
Судом встановлені такі обставини по справі.
Відповідно до акта № 15-21-04-30/05 від 01.08.2019 року, з 26.04.2019 по 25.07.2019 було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області за період з 01 січня 2017 року по 31 березня 2019 року.
Акт ревізії від 01.08.2019 № 15-21-04-30/05 керівництвом УВД ФССУ в Херсонській області підписано із запереченнями, на які надано висновки листом від 02.09.2019 № 15-21-04-21-14/3434-2019, заперечення не прийняті.
Листом від 05.09.2019 № 15-21-04-2114/3491-2019 Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області направлені керівництву УВД ФССУ в Херсонській області, вимоги про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією, в яких викладено суть фінансових порушень та суми завданих збитків, які під час проведення ревізії не усунуто, а також надано строк для їх усунення.
У вказаній вимозі відповідач вимагав:
розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством до відповідальності працівників УВД ФССУ в Херсонській області, винних у допущених порушеннях та забезпечити відшкодування збитків.
Встановлено строк виконання вимоги, зокрема вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати на адресу Управління області в термін до 30 жовтня 2019 року.
Крім того, у вимозі наголошено, що відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-ХІІ) законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими до виконання службовими особами об'єктів, що контролюються та роз'яснено наслідки її невиконання.
Зокрема зазначено, що відповідно до пунктів 8, 10 статті 10 Закону № 2939-ХІІ у випадку, якщо УВД ФССУ в Херсонській області не буде забезпечено усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження, використання активів в установлений строк, Управління має право звернутися до суду в інтересах держави, а також до органу управління відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів».
Не погоджуючись з пунктами № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6 вимоги Управління від 05.09.2019 №15-21-04-21-14/3491-2019 «Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією», позивач звернуся до суду з цим позовом про що повідомив відповідача листом від 29.10.2019 року № 02- 27-05-1681.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, заяви сторін по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Ревізією встановлено фінансових порушень, що призвели до втрат на загальну суму 115958,47 грн, з яких усунуто 6303,02 грн. Зазначена обставина підтверджується безпосередньо актом ревізії УВД ФССУ в Херсонській області від 01.08.2019 № 15-21-04-30/05.
Таким чином, у цій справі, мова йде про можливість здійснення судом перевірки вимоги органу державного фінансового контролю, що вказує на виявлені збитки та їх розмір, за позовом підконтрольної установи без судового контролю розміру збитків, а лише перевірки наявності встановлених порушень.
Суд зазначає, що згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 310 - Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Підпунктом 5 пункту 4 зазначеного Положення встановлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме:
вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства;
звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів;
проводить аналіз стану дотримання фінансової дисципліни та про його результати повідомляє органам виконавчої влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування;
.....
застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає стягнення до осіб, винних у порушенні законодавства;
передає правоохоронним органам матеріали ревізій, перевірок державних закупівель у разі встановлення порушень законодавства, що передбачають кримінальну відповідальність або містять ознаки корупційних діянь;
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пунктів 7-10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Таким чином, органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного суд приходить до висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Аналіз вимоги, яка є предметом розгляду у цій справі свідчить про те, що всі її пункти стосуються відшкодування заподіяної шкоди в результаті виявлених відповідачем порушень фінансового законодавства. При цьому оскаржувана вимога державної фінансової інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Суд зазначає, що в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає такий позов, а не суд, що розглядає позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічні висновки щодо застосування наведених норм права викладено й у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 820/3534/16.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про відсутність законних підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 242-248 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання вимоги від 05.09.2019 р. № 15-21-04-21-14/3491-2019 незаконною.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 грудня 2019 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 108120000