21 грудня 2019 р. Справа № 120/3866/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
25.11.2019 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасування рішення відповідача № 101/02-08-26/03 від 10.07.2019 про відмову у призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах з 30.04.2019 відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 06.03.2019 позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах як доярці (оператору машинного доїння), яка досягла пенсійного віку та має необхідний стаж відповідної роботи. Однак пенсійний орган відмовив позивачці у призначенні вказаної пенсії, посилаючись на те, що згідно з актом зустрічної перевірки достовірності довідки про пільговий характер роботи № 645 від 25.06.2019 фактичне виконання позивачкою норм обслуговування тварин не підтверджено.
Позивачка з такими твердженнями відповідача не погоджується та зазначає, що разом з заявою про призначення пільгової пенсії надала довідку СТОВ "Славутич" № 44 від 04.02.2019, якою підтверджено роботу дояркою та виконання норм обслуговування тварин. При цьому витягом з протоколу № 1 з рішення правління Кальницького колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП "Кальницьке") від 31.01.1993 та наказом № 3/1 від 03.03.2000 СТОВ "Славутич", як правонаступника КСП "Кальницьке", затверджено норми обслуговування в тваринництві (молочне стадо) на підставі положення про оплату праці. Позивачка вказує на те, що періоди її трудового стажу дояркою також повністю підтверджуються довідкою СТОВ "Славутич" № 12 від 24.01.2019 та, що найголовніше, записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .
Відтак позивачка вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй пільгової пенсії, як доярці (оператору машинного доїння) зі стажем роботи понад 20 років, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.
Ухвалою суду від 28.11.2019 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
16.12.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. При цьому відповідач зазначає, що відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Крім того, згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 визначено, якщо в трудовій книжці немає відомостей, як визначають право на пенсію на пільгових умовах для окремих категорій працівників, на підтвердження спеціального трудового стажу потрібно подати уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Водночас на підтвердження спеціального трудового стажу доярки необхідно додати відомості про виконання встановлених норм обслуговування тварин.
Однак відповідач вказує на те, що не має змоги встановити фактичне виконання норм обслуговування травин в період роботи позивачки з 23.05.1993 по 03.10.2000 та з 02.08.2008 на СТОВ "Славутич", оскільки не збереглися первинні документи. Таким чином, дані зустрічної перевірки не підтверджують інформацію щодо виконання позивачкою встановлених норм обслуговування тварин. Відтак згідно наданих позивачкою документів, її стаж роботи дояркою становить лише 6 років 2 місяці та є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Свої дії відповідач вважає правомірними та просить суд відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що у період з 23.05.1993 по 03.10.2000, з 02.08.2001 по 01.06.2005, з 01.03.2006 по 27.01.2007 та з 27.01.2007 по 01.10.2016 позивачка працювала дояркою, що підтверджується записами у її трудовій книжці, довідкою СТОВ "Славутич" про заробітну плату для обчислення пенсії № 12 від 24.01.2019 та довідкою цього товариства про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах № 44 від 04.02.2019.
Відповідно до витягу з протоколу № 1 з рішення правління КСП "Кальницьке" (з 04.03.2003 реорганізоване у СТОВ "Славутич") від 31.01.1993 та наказу від 03.03.2000 № 3/1 СТОВ "Славутич" на підставі типових норм обслуговування товарин (молочне стадо), розроблених Українським науково-дослідним інститутом продуктивності АПК, на підприємстві затверджено норми обслуговування тварин, а саме: молокопровід - 30 голів, механічна дойка - 25 голів та ручна дойка - 19 голів.
Водночас згідно з вищезазначеними довідками позивачка повністю виконувала норми обслуговування тварин у період роботи на підприємстві дояркою, а відповідний стаж зараховується до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
06.03.2019 позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо призначення їй пільгової пенсії, надавши при цьому всі необхідні документи, що підтверджують її пільговий стаж роботи, зокрема: трудову книжку серії НОМЕР_1 , довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 2000 року № 12 від 24.01.2019, довідку "Славутич" про зміну назви організації № 16 від 24.01.2019, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників № 44 від 04.02.2019, копію наказу № 3/1 від 03.03.2000 та витяг в протоколу № 1 від 31.01.1993 та документи про стаж № 8 від 21.01.2019, № 7 від 04.02.2019.
За результатами перевірки вказаних документів відповідачем складено акт № 264 від 22.03.2019. В акті зазначено, що первинні документи, які використані при здійсненні перевірки, є достовірними та пред'явлені в повному обсязі. Також в акті зазначено, що працюючи дояркою в період з 23.05.1993 по 03.10.2000, з 02.08.2001 по 01.06.2005, з 01.03.2006 по 15.09.2006 та з 27.01.2007 по 01.10.2016, позивачка виконувала норми обслуговування кількості тварин, що підтверджено наданими до перевірки розрахунками оплати праці робітникам тваринництва та доповненнями до положення про оплату праці, де вказано розцінки оплати праці доярок.
Надалі було ініційовано проведення зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості довідки № 44 від 04.02.2019, виданої СТОВ "Славутич" позивачці для призначення пільгової пенсії.
Згідно з актом відповідача № 645 від 25.06.2019 не підтверджено фактичне виконання позивачкою норм обслуговування тварин в СТОВ "Славутич" в період з 23.05.1993 по 03.10.2000, з 02.08.2001 по 01.06.2005, з 01.03.2006 по 27.01.2007 та з 27.01.2007 по 01.10.2016.
Відтак на підставі протоколу про відмову у призначенні пенсії позивачці відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, про що повідомлено листом № 101/02-08-26/03 від 10.07.2019. Як видно зі змісту цього листа, відповідач посилається на те, що актом зустрічної звірки № 645 від 25.06.2019 не підтверджено фактичне виконання позивачкою норм обслуговування тварин в період з 23.05.1993 по 03.10.2000, з 02.08.2001 по 01.06.2005, з 01.03.2006 по 27.01.2007 та з 27.01.2007 по 01.10.2016. Таким чином, пільговий стаж роботи позивачки дояркою становить 06 років 02 місяці, що не достатньо для призначення пільгової пенсії відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вважаючи відмову відповідача незаконною, а свої права та законні інтереси порушеними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до ч. 1 ст. 48 КЗпП України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Також згідно із ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом пунктів 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд враховує, що на час звернення з заявою до відповідача щодо призначення пільгової пенсії, позивачка досягла встановленого законом віку та мала достатній стаж (більше 20 років на роботі дояркою (оператором машинного доїння) для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який підтверджується трудовою книжкою, довідкою про заробітну плату позивачки для обчислення пенсії № 12 від 24.01.2019 та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах № 44 від 04.02.2019.
Водночас підставою для незарахування до пільгового стажу роботи позивачки періоду її роботи дояркою з 23.05.1993 по 03.10.2000, з 02.08.2001 по 01.06.2005, з 01.03.2006 по 15.09.2006 та з 27.01.2007 по 01.10.2016 на СТОВ "Славутич" стала неможливість відповідача підтвердити фактичне виконання позивачкою норм обслуговування тварин у зв'язку з відсутністю первинних документів, які не збереглись на підприємстві.
Однак суд наголошує на тому, що наданими позивачкою довідками підтверджуються як періоди роботи дояркою, так і виконання нею в повному обсязі затверджених на підприємстві норм обслуговування тварин, виконання яких дає право на зарахування відповідного періоду до пільгового стажу роботи.
Натомість неможливість перевірки вказаних відомостей з причин знищення первинних документів, на думку суду, не свідчить про те, що позивачка не виконувала затверджені норми, а також не може спростовувати факту виконання позивачкою повний робочий день робіт за посадою доярки (оператора машинного доїння).
Крім того, суд зазначає, що Порядок № 637 було прийнято саме з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення. Цим Порядком визначено альтернативні способи підтвердження трудового стажу, які можуть бути застосовані в різних ситуація (на підставі інших ніж трудова книжка документів або на підставі показань свідків).
Водночас підтвердженням того, що позивачка працювала повний робочий день дояркою (оператором машинного доїння) на підприємстві СТОВ "Славути" більше 20 років є запис в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, а саме: довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 2000 року № 12 від 24.01.2019, довідка про зміну назви організації № 16 від 24.01.2019 та довідка, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників № 44 від 04.02.2019. При цьому суд враховує, що відповідач не ставить під сумнів правомірність видачі таких довідок та не навів жодного обґрунтування на їх спростування.
Більше того, судом встановлено, що під час проведення зустрічної звірки, яка оформлена актом № 264 від 22.03.2019, відповідач визнав те, що позивачка виконувала норми обслуговування кількості тварин у спірний період роботи на підприємстві та зарахував такий стаж до пільгового, взявши до уваги надані позивачкою документи.
Враховуючи наведене суд доходить висновку, що при зверненні за призначенням пенсії на пільгових умовах позивачка надала належним чином оформлені документи, що підтверджують наявність у неї необхідного для призначення пенсії пільгового стажу роботи дояркою. При цьому суд враховує правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії, наведений, зокрема, у постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справ № 500/38/17 (К/9901/37136/18) та від 06.03.2019 у справі № 152/224/17 (К/9901/44917/18).
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши доводи сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтримку правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що відмова відповідача у призначенні та виплаті позивачці пенсії за віком на пільгових умовах є необґрунтованою та порушує законне право позивачки на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як з'ясовано судом за результатами вирішення справи, відповідач не приймав окремого рішення про відмову у призначенні позивачці пільгової пенсії, а фактично оформив свою відмову у цьому листом за № 101/02-08-26/03 від 10.07.2019. Відтак суд визнає таку відмову протиправною.
Крім того, належним способом захисту порушених прав позивачки є зобов'язання пенсійного органу призначити та виплачувати їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не згідно з п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як помилково вважає позивачка. Водночас зазначений обов'язок суд покладає на відповідача з 30.04.2019, як просить позивачка, що не суперечить вимогам чинного законодавства в частині строків призначення пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Таким чином, у зв'язку з задоволенням позову, судові витрати позивачки на сплату судового збору в розмірі 768,40 грн належить стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оформлену листом № 101/02-08-26/03 від 10 липня 2019 року, в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 30 квітня 2019 призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
1) позивачка: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Судове рішення складено 21.12.2019.
Суддя Сало Павло Ігорович