Справа № 750/14231/19
Провадження № 1-кс/750/6166/19
19 грудня 2019 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , із секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю: слідчого ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові клопотання старшого слідчого СВ Чернігівського районного відділення поліції Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12018270270000209 від 01.03.2019, -
старший слідчий Чернігівського відділення поліції Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором військової Чернігівської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , звернулася до суду з даним клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «СНОВСЬКЕ» Боромиківської сільської ради Чернігівського району (код ЄДРПОУ 33757774, юридична адреса: вул. Лісова, буд. 1, с. Снов'янка, Чернігівський район, Чернігівська область) в період часу з 29.01.2020 по 18.02.2020 протягом 15 робочих днів та встановити термін проведення ревізії з 29.01.2020 по 31.01.2020, з 03.02.2020 по 07.02.2020, з 10.02.2020 по 14.02.2020, з 17.02.2020 по 18.02.2020. Проведення позапланової виїзної ревізії доручити Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області.
В судовому засіданні слідчий підтримала клопотання, просила його задовольнити, з наведених у ньому підстав.
Заслухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.
Чернігівським районним відділенням поліції Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12018270270000209 від 01.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 191 КК України, за фактом можливого нецільового використання бюджетних коштів, призначених на реконструкцію очисних споруд у с. Снов'янка Чернігівського району Чернігівської області.
В ході досудового розслідування встановлено, що роботи по реконструкції очисних споруд були виконані ТОВ «Буд Актив Груп», яке укладало договір підряду з Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації. Роботи згідно договору були виконані в повному обсязі, перевірені та прийняті УКБ Чернігівської обласної державної адміністрації.
В 2018 році проведено позапланову перевірку Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, в ході якої встановлено, що на момент перевірки каналізаційна насосна станція працює згідно технологічного регламенту. Виявлено порушення щодо розміщення відходів в непристосованих місцях.
Забір, очищення та постачання води на території с. Снов'янка, Чернігівського району Чернігівської області, покладено на Комунальне підприємство «СНОВСЬКЕ» Боромиківської сільської ради Чернігівського району, код ЄДРПОУ 33757774, юридична адреса: вул. Лісова, буд. 1, с. Снов'янка, Чернігівський район, Чернігівська область. Підприємством здійснюється спеціальне водокористування. Відведення стічних вод з комунальної каналізаційної мережі здійснюється на комплексі очисних споруд штучної біологічної очистки.
03.09.2019 до ЧРВП ЧВП ГУНП в Чернігівській області надійшло колективне звернення мешканців багатоповерхівок с. Снов'янка Чернігівського району Чернігівської області, в якому зазначені факти невиконання своїх службових обов'язків головою Боромиківської сільської ради ОСОБА_5 та директором КП «Сновське» ОСОБА_6 . Зокрема зазначається, що посадовими особами навмисно не запускаються у роботу очисні споруди після проведеної реконструкції, оскільки вони знеструмлені, робоча ємкість очисних споруд була вирізана, каналізаційні мережі від КНС до очисних споруд та далі до біоозера забиті мулом, що не достатньо здійснює очистку каналізаційних стоків. За час проведення реконструкції очисних споруд деякий об'єм робіт проводився працівниками КП «Сновське». Ці роботи не відносяться до сфери обслуговування і не входить в кошторис тарифів. Також працівниками комунального підприємства здійснюється обслуговування інших населених пунктів із залученням техніки Боромиківської сільської ради, заправка яких паливно-мастильними матеріалами здійснюється за рахунок комунальних платежів мешканців с. Снов'янка.
В ході перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області 06.06.2019 встановлено, що комунальним підприємством «Сновське» Боромиківської сільської ради Чернігівського району не забезпечено виконання вимог дозволу на спеціальне водокористування. Комплекс очисних споруд не працює, очистка зворотних вод не проводиться. Реконструкція комплексу очисних споруд продовжується тривалий термін, а якість очистки стічних вод тільки погіршується.
З метою здійснення всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження та прийняття по ньому об'єктивного та законного рішення, отримання доказів фактів і обставин вчиненого злочину та висвітлення питань, що мають суттєве значення по провадженню, виникає необхідність у проведенні позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «СНОВСЬКЕ» Боромиківської сільської ради Чернігівського району, слідчий звернулася до суду з даним клопотанням.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Однак, призначення ревізії не входить до переліку повноважень а ні прокурора (стаття 36 КПК України) а ні слідчого (стаття 40 КПК України).
Так, згідно п. 10 ч. 1 ст. 36 КПК України, прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений погоджувати або відмовляти у погодженні клопотань слідчого до слідчого судді про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках, передбачених цим Кодексом, чи самостійно подавати слідчому судді такі клопотання.
Окрім того, згідно п. 5 ч. 2ст. 40 КПК України слідчий уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Проте, призначення ревізії не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких вправі звертатись слідчий за погодженням з прокурором, або прокурор до слідчого судді.
Пункт 18 частини першої статті 3 КПК визначає, що слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Таким чином, законодавець чітко визначив роль слідчого судді у системі кримінального судочинства: забезпечити, аби правоохоронні органи під час здійснення наданих їм повноважень не порушували права, свободи і інтереси особи.
За такого слідчий суддя не вправі розширювати - порівняно із законодавством - повноваження державних органів і посадовців. Слідчий суддя може лише обмежити в конкретному випадку, виходячи з обставин справи, використання вже наданих їм законом повноважень.
До того ж, положення КПК України не відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо призначення ревізії.
Посилання слідчого у клопотанні на Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» як на підставу звернення до слідчого судді з клопотанням не може братися до уваги та спростовується наступним.
Положення закону, на який посилається слідчий у клопотанні є бланкетними нормами, що відсилають за своїм змістом до КПК України та не визначають а ні повноважень слідчого судді прийняти рішення про надання дозволу на здійснення ревізій, а ні процедури і умов його прийняття.
Більше того, частина третя статті 9 КПК України взагалі виключає вплив інших законів на питання визначення повноважень суб'єктів кримінального процесу, оскільки передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу, при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.
Підсумовуючи вищезазначене, варто відзначити, що норми КПК України свідчать про те, що законодавець визначив повноваження кожного суб'єкта кримінального процесу лише цим Кодексом і виключив будь-яку можливість виводити наявність таких повноважень із положень інших законів.
Таким чином, враховуючи що Кримінальний процесуальний кодекс України містить вичерпний перелік слідчих і процесуальних дій, дозвіл на проведення яких надається слідчим суддею у передбаченому ним порядку, і в цьому переліку не закріплено повноважень слідчого судді на призначення позапланових виїзних ревізій суб'єктів господарської діяльності, тому слідчий суддя вважає за необхідне в задоволенні клопотання відмовити.
Керуючись ст.372 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання старшого слідчого Чернігівського відділення поліції Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018270270000209 від 01.03.2019 за ознаками кримінальних правопорушення передбаченого ч.1 ст. 191 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1