Справа № 161/17582/19
Провадження № 3/161/4437/19
12 грудня 2019 року суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Кирилюк В.Ф., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, -
- за ст.178 ч.3 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
До Луцького міськрайонного суду з УПП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.178 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, зокрема до суду, повинні надходити належно оформлені справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.178 ч.3 КУпАП, розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд відповідно до вимог ст.2772 КУпАП направляв повідомлення про час і місце слухання справи відносно ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , яка вказана у протоколі, однак на виклики останній не з'явився.
Відповідно до відомостей підрозділу УДМС України у Волинській області від 15.11.2019 року гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 знятий з реєстрації 28.10.2008 року.
Таким чином, враховуючи, що обов'язок встановити місце проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності покладається на орган, який направив справу до суду, ОСОБА_1 за вказаною у протоколі адресою знятий із реєстрації, що унеможливлює його виклик до суду та розгляд справи за правилами ст. 268 КУпАП, а тому суд приходить до висновку, що дану справу слід повернути на доопрацювання, під час якого необхідно встановити дійсне місце знаходження ОСОБА_1 , про що приєднати відповідні дані до матеріалів справи, після чого направити її до суду, у межах строків, передбачених ст.38 КУпАП, при цьому забезпечивши явку останнього для розгляду справи по суті.
Вказане свідчить про перекладення обов'язку збору та належного оформлення матеріалів на суд.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , підлягають поверненню до Управління патрульної поліції у Волинській області, для доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 245, 251, 268, 2772, 278, 280 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.178 ч.3 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції у Волинській області для доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду В.Ф. Кирилюк