Постанова від 20.12.2019 по справі 587/2750/19

Справа № 587/2750/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2019 рокуСумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участі секретаря судового засідання Домненко Н.І., прокурорів Чухна А.В., Мухи О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу, що надійшла від управлінням стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, працездатної, працюючої головним лікарем комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка», раніше не судимої,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1, 2 ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення №456/2019, №457/2019, №458/2019, №459/2019, №460/2019, №461/2019, №463/2019, №464/2019, №465/2019, №466/2019, №467/2019, №468/2019, №469/2019, №470/2019, №471/2019, №472/2019, №473/2019, №474/2019, №475/2019, №476/2019, №477/2019, №478/2019, №479/2019, №480/2019, №481/2019, №482/2019, №483/2019, №484/2019, №485/2019, №486/2019, №487/2019, №488/2019, №489/2019, №490/2019, №491/2019, №492/2019, №493/2019, №494/2019, №495/2019 та №496/2019, складених управлінням стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 18 грудня 2019 року, ОСОБА_1 , займаючи посаду головного лікаря комунального закладу Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка», відповідно пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», як суб'єкт відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією, всупереч п. п. 1-4 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів. Зокрема, підписавши накази: № 12-к від 22.06.2018 «З особового складу», яким ОСОБА_1 прийняла на роботу ОСОБА_2 з 26.06.2018 на 0,5 посади програміста, № 17-ка від 23.07.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 100% посадового окладу ОСОБА_2 до Дня Конституції, № 18-ка від 01.08.2018 «Про відпустки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 150% посадового окладу ОСОБА_2 до Дня Незалежності України, № 20-ка від 24.09.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 200% посадового окладу ОСОБА_2 , № 21-ка від 01.10.2018 «Про відпустки», яким ОСОБА_1 надала відпустку ОСОБА_2 без збереження заробітної плати тривалістю 31 календарний день з 01.10 по 31.10.18, № 26-ка від 19.12.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 200% посадового окладу ОСОБА_2 , № 2-ка від 15.01.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за січень встановлено премію в розмірі 100% посадового окладу, № 2-ка від 15.01.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 надано надбавку за складність та напруженість праці з 01.01.2019 по 31.03.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 3-ка від 13.02.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за лютий встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 8-ка від 25.03.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за березень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 11-ка від 12.04.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за квітень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 11-ка від 12.04.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 дозволено надбавку за складність та напруженість праці з 01.04.2019 по 30.06.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 14-ка від 22.04.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за травень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 16-ка від 20.06.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за червень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 18-ка від 08.07.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за липень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 18-ка від 08.07.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 дозволено надбавку за складність та напруженість праці з 01.07.2019 по 31.10.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 20-ка від 20.08.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за серпень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 22-ка від 20.09.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за вересень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 24-ка від 20.10.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за жовтень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 26-ка від 20.11.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за листопад встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу.

Таким чином, ОСОБА_1 , працюючи на посаді та виконуючи безпосередні обов'язки головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів при прийнятті на роботу свого зятя ОСОБА_2 та, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, продовжила вчиняти дії щодо неповідомлення про реальний конфлікт інтересів під час видання наказів про преміювання свого зятя ОСОБА_2 , тобто порушила вимоги п.1-4 ч. 1 ст. 28 Закону України і вчинила правопорушення, передбачене ч.1,2 ст. 1727 КУпАП.

Допитана в судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що дійсно, працюючи головним лікарем комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка», вона 22 червня 2018 року прийняла на роботу свого зятя ОСОБА_2 на 0,5 посади програміста з 25 червня 2018 року з посадовим окладом згідно штатного розпису, не повідомивши про це сільську раду. В подальшому вона видавала накази про преміювання працівників установи, в тому числі і ОСОБА_2 . Про наявність законодавчо встановлених обмежень щодо прийняття на роботу та преміювання своїх рідних, вона не знала; приймаючи рішення про прийняття на роботу ОСОБА_2 та видаючи накази про преміювання ОСОБА_2 в числі інших працівників, вона не була ознайомлена з антикорупційним законодавством.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, учасників процесу, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до рішення Степанівської селищної ради від 22.12.2017 створено комунальний заклад Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» з 01.01.2018 як юридичну особу права комунальної власності Степанівської селищної ради Сумського району.

Керівником та підписантом комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» є ОСОБА_1

Степанівською селищною радою затверджено Статут комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» (далі - Статут).

Згідно п. 1.1 розділу 1 Статуту «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» (далі - АЗПСМ) є комунальним закладом охорони здоров'я Степанівської селищної ради Сумської області.

Відповідно до п. 1.2. Засновником, власником та уповноваженим органом управління АЗПСМ є Степанівська селищна рада Сумського району Сумської області.

Відповідно до п. 4.1., 4.7. розділу 4 Статуту АЗПСМ є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Пунктами 6.1., 6.3. розділу 6 Статуту визначено, що очолює АЗПСМ головний лікар, який призначається на посаду за рішенням Степанівської селищної ради на умовах контракту. Головний лікар здійснює загальне керівництво АЗПСМ, здійснює прийом працівників на роботу та звільнення з роботи, заохочує працівників та накладає стягнення у встановленому законом порядку.

Пунктом 6 рішення Степанівської селищної ради від 22.12.2017 ОСОБА_1 призначено на посаду головного лікаря АЗПСМ.

Розпорядженням голови Степанівської селищної ради № 213 від 29.12.2017 «Про прийняття на посаду головного лікаря», ОСОБА_1 прийнято на посаду головного лікаря АЗПСМ з 02.01.2018 з укладенням контракту строком на п'ять років.

Водночас, 02.01.2018 між головним лікарем АЗПСМ Гирман С .А. та Степанівської селищною радою в особі голови Лукаш В.О. укладено контракт.

За цим контрактом Керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію державного, комунального закладу охорони здоров'я здійснювати поточне управління закладом, у тому числі ефективну діяльність закладу, раціональне використання і збереження закріпленого за закладом майна, раціональний добір кадрів.

Керівник (головний лікар) підзвітний Органу управління майном (голові Степанівської селищної ради), що зазначено у пункті 3. Контракту.

Згідно п. 1.3 Керівник є повноважним представником Закладу під час реалізації завдань, функцій та обов'язків, передбачених Статутом Закладу. Згідно підпунктів 2, 7, 16 п. 5 Керівник закладу забезпечує раціональний добір кадрів, забезпечує раціональне та ефективне цільове використання бюджетних коштів, укладати трудові договори з працівниками закладу. Згідно підпунктів 5 п. 7 Керівник має право застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стягнення.

Отже, відповідно до п. п. «а» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією, тобто статті 1727 КУпАП.

Наказом головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» №12-к «З особового складу» від 22 червня 2018 року ОСОБА_1 прийняла на роботу свого зятя ОСОБА_2 на 0,5 посади програміста з 25 червня 2018 року з посадовим окладом згідно штатного розпису.

Перебуваючи на посаді головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка», приймаючи на роботу близьку особу - зятя ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не повідомила про реальний конфлікт інтересів Степанівську селищну раду, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 статті 1727 КУпАП.

В подальшому, не повідомляючи голову Степанівської селищної ради про наявний конфлікт інтересів, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, ОСОБА_1 на протязі певного часу виносила накази про преміювання, надбавки, премії, доплати, якими преміювала ОСОБА_2 , надавала відпустки без збереження заробітної плати. Так, № 17-ка від 23.07.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 100% посадового окладу ОСОБА_2 до Дня Конституції, № 18-ка від 01.08.2018 «Про відпустки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 150% посадового окладу ОСОБА_2 до Дня Незалежності України, № 20-ка від 24.09.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 200% посадового окладу ОСОБА_2 , № 21-ка від 01.10.2018 «Про відпустки», яким ОСОБА_1 надала відпустку ОСОБА_2 без збереження заробітної плати тривалістю 31 календарний день з 01.10 по 31.10.18, № 26-ка від 19.12.2018 «Про надбавки, премії», яким ОСОБА_1 встановила премію в розмірі 200% посадового окладу ОСОБА_2 , № 2-ка від 15.01.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за січень встановлено премію в розмірі 100% посадового окладу, № 2-ка від 15.01.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 надано надбавку за складність та напруженість праці з 01.01.2019 по 31.03.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 3-ка від 13.02.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за лютий встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 8-ка від 25.03.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за березень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 11-ка від 12.04.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за квітень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 11-ка від 12.04.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 дозволено надбавку за складність та напруженість праці з 01.04.2019 по 30.06.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 14-ка від 22.04.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за травень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 16-ка від 20.06.2019 «Про премії», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за червень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 18-ка від 08.07.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за липень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 18-ка від 08.07.2019 «Про надбавки, премії, доплати», яким ОСОБА_2 дозволено надбавку за складність та напруженість праці з 01.07.2019 по 31.10.2019 р. в розмірі 50 % посадового окладу, № 20-ка від 20.08.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за серпень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 22-ка від 20.09.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за вересень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 24-ка від 20.10.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за жовтень встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу, № 26-ка від 20.11.2019 «Про премії, доплати», яким ОСОБА_2 за підсумками роботи за листопад встановлено премію в розмірі 200% посадового окладу.

Зазначені обставини самою ОСОБА_1 не оспорюються і підтверджуються копіями відповідних наказів.

У статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.

У відповідності до п. 1-4 ч. 1 ст. 28 зазначеного Закону, особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до абзацу 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відтак, головний лікар комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» ОСОБА_1 за наявності у неї реального конфлікту інтересів повинна була діяти відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: повідомити не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли вона дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів визначений законом посадову особу.

Листом Степанівської селищної ради від 09.12.2019 № 1954/02/32 зазначено, що у період з 2017 по 2019 повідомлення від головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» ОСОБА_1 стосовно наявності в її діях потенційного та реального конфлікту інтересів до Степанівської селищної ради не надходили.

Таким чином, в судовому засіданні було встановлено сукупність таких фактів: наявності приватного інтересу, суперечності між приватним інтересом головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» ОСОБА_1 і її повноваженнями та стосунками з близькою особою, а також реальний вплив такої суперечності на об'єктивність та неупередженість прийнятих рішень та вчинення дій.

Тобто, враховуючи вищевикладене у головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка» ОСОБА_1 під час визначення розмірів премій, надбавок, своєму зятю ОСОБА_2 , а також прийняття його на роботу та надання відпустки без збереження заробітної плати виник реальний конфлікт інтересів, про який вона не повідомила у встановленому законом порядку та вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим скоїла адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 1727 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що, приймаючи на роботу свого близького родича, а потім виносячи накази про преміювання його ( разом з іншими працівниками) вона не була обізнана з нормами антикорупційного законодавства.

Разом з тим, допускаючи, що ОСОБА_1 дійсно могла бути не обізнаною з положеннями Закону України «Про запобігання корупції», суд виходить з того, що незнання закону не звільняє від відповідальності, до того ж ОСОБА_1 , працюючи на посаді головного лікаря комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка», будучи посадовою особою, повинна була знати про існуючи положення антикорупційного законодавства.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 1727 КУпАП.

При визначенні міри адміністративного стягнення суд враховує обставини справи, особу ОСОБА_1 , яка виключно позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, тривалий час займається суспільно-корисною працею, бездоганно виконує свої службові обов'язки, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалась, тяжких наслідків від скоєного не настало, під час вчинення правопорушення ОСОБА_1 не мала корисливого чи іншого інтересу.

З врахуванням зазначених обставин суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в мінімальному розмірі, встановленому санкцією 2 ст. 1727 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1, 2 ст. 1727 КУпАП, п. 1-4 ч. 1 ст. 28, ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною за ч. 1, 2 ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в доход держави в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доході громадян, що становить 3400 ( три тисячі чотириста) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 (Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Києв Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду по справі) 384 гривні 20 копійок судового збору на користь держави.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області.

Суддя О.А.Степаненко