Рішення від 10.12.2019 по справі 585/3951/19

Справа № 585/3951/19

Номер провадження 2/585/1170/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Євтюшенкової В.І.,

з участю секретаря судового засідання - Петренко Л.П.

Справа № 585/3951/19, провадження № 2/585/1170/19

Позивач: Управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації,

відповідач: ОСОБА_1

розглянувши у залі судових засідань у відкритому судовому засіданні справу про стягнення надмірно виплачених коштів.

Представник позивача Ковальчук Яна Григорівна , яка діє на підставі довіреності від 18.11.2019,

Встановив:

Стислий виклад позиції учасників справи.

16 жовтня 2019 року до суду звернулося Управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з неї надмірно виплачених коштів, а саме - суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6684,75 грн.

Позовні вимоги мотивувала тим, що до УСЗН Роменської РДА із заявою від 15.01.2019 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям звернулася ОСОБА_1 . На підставі поданих документів, рішенням від 23.01.2019 р. їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (з урахуванням доходів) з 01.01.2019 по 09.04.2019 у розмірі 1878,65 грн. щомісячно, з 10.04.2019 по 3.06.2019 в розмірі 2287,67 грн.

Рішенням від 23.01.2019 року ОСОБА_1 також призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомогу одиноким матерям з урахуванням доходів) з 01.01.2019 по 09.04.2019 у розмірі 1506,52 грн. щомісячно, з 10.04.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1907,52 грн. Особи, яким виплачується соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї та допомога одиноким матерям, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.

Головним державним соціальним інспектором було здійснено перевірку достовірності та повноти інформації, що надавалася ОСОБА_1 , у ході проведення якої було встановлено, що відповідач у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала відомості про доходи, а саме, не вказала дохід, який вона отримала від ТОВ «Урожайна країна» у грудні 2018 року у розмірі 9571, 36 грн. На виконання норм ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» рішенням від 24.04.2019 року ОСОБА_1 було припинено виплату державної соціальної допомоги та проведено перерахунок в межах терміну призначення допомоги, після проведення якого виявлено надмірно сплачені кошти: переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 становить 4557,79 грн.; переплата державної допомоги сім'ям з дітьми (допомога одиноким матерям) становить 2126,96 грн.

Повідомлення про надмір виплачених коштів відповідач отримала 08.05.2019 року, проте кошти нею не повернуті. Тому просять стягнути з ОСОБА_1 вищевказану суму та сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.

10 грудня 2019 року відповідач подала суду відзив на позов, де зазначила, що з позовом не погоджується, виходячи з наступного. Звертаючись до управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації із заявою 15.01.2019, яка зареєстрована 21.01.2019 за №235 про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям вона до заяви про надання державної соціальної допомоги додала: документ, що посвідчує особу, довідку про склад сім'ї, декларацію про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю), довідку про доходи, видану ТОВ «Урожайна країна» 04.01.2019 за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 27.04.2004 №192. У вказаній довідці відображено, що у квітня 2018 року їй нараховано 9571,36 грн. Будь-які нарахування за грудень 2018 року не вказані, сукупний дохід за 2018 рік, отриманий від ТОВ «Урожайна країна», становить 9571, 36 грн. У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги вона не вказала відомості про дохід, який отримала від ТОВ «Урожайна країна» у грудні 2018 у розмірі 9571,36 грн. з огляду на те, що такого доходу у грудні 2018 року від указаного ТОВ не отримувала, на підтвердження чого додала довідку від 04.01.2019 за №18.

У порівняльній таблиці, наданій ДФС України від суми виплачених доходів від 23.04.2019 №97, на яку посилається позивач, зазначено, що у грудні 2019 року вона отримала 19142,72 грн. доходу. У довідці про доходи ТОВ «Урожайна країна» від 23.04.2019 №161, на яку посилається позивач на підтвердження не зазначення нею відомостей про доходи, отримані у грудні 2018, вказано, що у грудні 2018 року їй нараховано дохід у розмірі 9571, 36 грн. Таки чином, довідки про доходи, видані ТОВ «Урожайна країна» 04.01.2019 за №18, 23.04.2019 за №161 та порівняльна інформація ДФС України містять різну інформацію про розмір нарахованих їй доходів та часу їх нарахування. Після встановлення таких розбіжностей у довідках на її звернення ТОВ «Урожайна країна» видала довідку від 26.11.2019 №310, у примітці якої вказано, що згідно умов договору оренди орендна плата за 2018 рік становить 9751, 36 грн., яка нарахована, але не отримана, так як 13.10.2017 було отримано наперед орендну плату за 2018 рік. У зв'язку з тим, що вказаний позивачем дохід вона у 2018 році не отримувала, посилання позивача на те, що нею приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, або було допущено подання документів із свідомо неправдивими відомостями, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо є безпідставними.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала і просила його задовольнити, посилаючись на викладені у ньому обставини. Крім того пояснила, що відповідач дійсно отримала плату за оренду наперед і на цій підставі їй не була надана соціальна допомога як одинокій матері і забезпеченій сім'ї на 2018 рік, але оскільки ТОВ «Урожайна країна» сплатило податок за договором оренди земельного пая відповідачки саме у 2018 році, то вважає, що остання повинна була вказати орендну плату, як дохід і у цьому році також, хоча фактично вона його не отримала.

Відповідач позов не визнала, з підстав, про які вказала у відзиві на позов. Крім того пояснила, що фактично отриманий авансом на 5 років ( до 2022 року) платіж за оренду земельного паю від ТОВ «Урожайна країна» у 2017 році вона вказувала, при оформленні допомоги на 2018 рік. Але, у зв'язку з фактичним отриманням цих грошових коштів, про які вона вказала у поданих документах, їй було відмовлено у призначенні допомоги як одинокій матері і як малозабезпеченій сім'ї. Вона має два земельних паї за кадастровими номерами 0929 та 0930 (останні цифри). Наперед були виплачені кошти за оренду земельного паю №0929.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

22 жовтня 2019 року судом відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання (а.с.35).

18 листопада 2019 року закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті (а.с.47).

Інші процесуальні дії, передбачені п.3 ч.3 ст. 265 ЦПК України, судом не застосовувались.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Відповідач ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Роменської РДА із заявою від 15.01.2019 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одинокій матері. Заяву прийнято 21 січня 2019 року (а.с.9-10).

До заяви ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан, де у Розділі ІІ. Вказала, що отримує пенсію дітей інвалідів, джерело доходу УСЗН, інших доходів не має. (а.с.11-12).

До заяви нею було додано довідку про доходи від 04.01.2019 за №18 встановленої форми, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 27 серпня 2004 року №192 , з якої вбачається, що на підставі Договору оренди №ПСТ-0930 від 21.12.2016 їй було нараховано у квітня 2018 року 9571,36 грн. (а.с.13).

Рішенням від 23.01.2019 р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (з урахуванням доходів) з 01.01.2019 по 09.04.2019 у розмірі 1878,65 грн. щомісячно, з 10.04.2019 по 3.06.2019 в розмірі 2287,67 грн. (а.с.14).

Рішенням від 23.01.2019 року ОСОБА_1 також призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомогу одиноким матерям з урахуванням доходів) з 01.01.2019 по 09.04.2019 у розмірі 1506,52 грн. щомісячно, з 10.04.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1907,52 грн.(а.с.15).

Суд не вбачає необхідності детально аналізувати вищенаведені докази, оскільки обставини отримання допомоги на підставі поданої декларації, дані, зазначені у декларації та розмір допомоги, визнані сторонами у судовому засіданні.

Державним соціальним інспектором здійснено перевірку достовірності та повноти інформації, що надавалася ОСОБА_1 , що підтверджується відповідним актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, що надається заявником для призначення допомоги, згідно якого виявлено, що заявник ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи (а.с.16).

Згідно з порівняльною інформацією, наданою ДФС України від 23.04.2019 ОСОБА_1 10.2018 отримала 19142,72 грн. (а.с.17-19)

Згідно довідки про доходи від 23.04.2019 року №161 ОСОБА_1 у грудні 2018 року отримала дохід від ТОВ «Урожайна країна» у розмірі 9571,36 грн. на підставі договору оренди земельної ділянки №ПСТ-0929 від 21.12.2016 року (а.с.20).

Згідно довідки про доходи від 23.04.2019 року №162 ОСОБА_1 у грудні 2018 року отримала дохід від ТОВ «Урожайна країна» у розмірі 9571,36 грн. на підставі договору оренди земельної ділянки №ПСТ-0930 від 21.12.2016 року (а.с.21).

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 24.04.2019 року позивачем вирішено здійснити перерахунок в межах терміну призначення на підставі акту соц. інсп. (а.с.22)

24.04.2019 прийнято рішення про перерахунок в межах терміну призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 , відповідно до якого вона повинна була отримувати допомогу з урахуванням усіх доходів з 01.01.2019 по 09.04.2019 у розмірі 1081,04 грн. на місяць, з 10.04.2019 по 30.06.2019 у розмірі 1490, 06 грн. (а.с.23).

24 квітня 2019 року начальником управління прийнято рішення про припинення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 з 01.04.2019 (а.с.24).

Повідомлення № 15 від 02.05..2019 про надміру виплачених коштів та необхідність їх повернення відповідач ОСОБА_1 отримала 08.05.2019 (а. с. 25).

Згідно довідки про доходи за 2019 від 07.10.2019 № 02-16/3970 ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.04.2019 отримала допомогу м/забезпеченій сім'ї в сумі 7800, 91 грн., перераховано в межах терміну, згідно актів перевірки 3243,12 грн., оте переплата становить 4557, 79 грн. (а.с.26).

Згідно довідки про доходи за 2019 від 07.10.2019 № 02-16/3971 ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.04.2019 отримала допомогу о/матері в сумі 6306,78 грн., перераховано в межах терміну згідно актів перевірки 4179,82 грн., отже переплата становить 2126,96 грн. (а.с.27).

Довідка про доходи від 26 листопада 2019 року за №310 , встановленої форми, що затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 27 серпня 2004 року № 192, видана ТОВ «Урожайна країна» свідчить про те, що ОСОБА_1 у грудні 2018 року нараховано 9571,36 грн. (договір оренди землі №ПСТ-0929 від 21.12.2016. У примітці указаної довідки зазначено, що орендна плата в сумі 9571,36 грн. нарахована, але не отримана, так як 13.10.2017 була отримана наперед орендна плата за 2018 рік (а.с.58).

13.07.2017 року ОСОБА_1 зверталась із заявою до директора ТОВ «Урожайна країна», в якій посилаючись на необхідність лікування дитини просила виплатити їй орендну плату за 2018-2022 роки. На заяві мається резолюція від 14.07.2017 «Видаємо за 2018-2020р., 2021-2022 р.р. розглянемо в серпні». (а.с.59).

З довідки про доходи від 26 листопада 2019 року за №308, встановленої форми, що затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 27 серпня 2004 року № 192, видана ТОВ «Урожайна країна», вбачається, що ОСОБА_1 у лютому 2017 року нараховано 16938,72 грн. Договір оренди земельної ділянки №ПСТ-0930 від 21.12.2016. Згідно умов договору орендна плата за 2017 рік становить 7222,03 грн. Примітка: сума 3625,82 грн. - орендна плата за 2015 р.; сума 6090,87 грн. - орендна плата за 2016 рік.; сума 7222,03 грн. - орендна плата за 2017 р. (а.с.60).

З довідки про доходи від 26 листопада 2019 року за №307, встановленої форми, що затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 27 серпня 2004 року № 192, видана ТОВ «Урожайна країна», вбачається, що ОСОБА_1 у лютому 2017 року нараховано 13312,90 грн. Договір оренди земельної ділянки №ПСТ-0929 від 21.12.2016. Згідно умов договору орендна плата за 2017 рік становить 7222,03 грн. Примітка: сума 6090,87 грн. - орендна плата за 2016 рік.; сума 7222,03 грн. - орендна плата за 2017 р. (а.с.61).

Суд вважає, що довідки про доходи відповідача, надані нею часою та представником позивача не суперечать одна одній, оскільки в них зазначена нарахована сума, тобто сума, з якої ТОВ «Урожайна країна» має сплачувати щорічний податок, у той час як в довідці № 310 чітко зазначено, що орендна плата за 2018 рік нарахована але не виплачена.

З досліджених письмових матеріалів вбачається, що між сторонами склалися правовідносини з приводу стягнення надмірно сплачених коштів по соціальним виплатам.

Норми права, застосовані судом:

Згідно ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін.

Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Дані положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналась або могла дізнатись про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

У відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, за змістом п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України безпідставно набута допомога, як малозабезпеченій сім'ї, так і одинокій матері, може бути стягнута за одночасної наявності двох умов: рахункової помилки з боку юридичної особи, яка проводила виплату пенсії, та недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з нормами ст.. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно п.2 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за № 112/6400. Розмір державної соціальної допомоги не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Особи, яким виплачується соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до п.28 постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Мотиви суду.

Суд оцінив докази за власним переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, давши їм оцінку в цілому так і кожному окремо враховує всі надані докази і вважає, що існують підстави для відмови в задоволенні позову.

Для вирішення питання про наявність правових підстав для задоволення позову про стягнення надмірно нарахованих коштів (соціальної допомоги) необхідно встановити, що всупереч ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» ОСОБА_1 навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, або має місце зловживання з її боку (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), як це передбачено ч.2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

ОСОБА_1 при зверненні до Управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям подала весь пакет необхідних для цього документів, а саме: документ, що посвідчує особу, довідку про склад сім'ї, декларацію про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю), довідку про доходи, видану ТОВ «Урожайна країна» 04.01.2019 за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 27.04.2004 №192. Саме цю довідку їй було видано в ТОВ «Урожайна країна» для подання до органів соціального захисту для оформлення соціальної допомоги.

Згідно вищевказаної довідки у квітні 2018 року ОСОБА_1 було нараховано 9571,36 грн. (договір оренди земельної ділянки №ПСТ-0930 від 21.12.2016). Даних про те, що зазначені кошти ОСОБА_1 отримала, в довідці відсутні.

Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги подавалась ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 до 31.12.2018.

У вказаній декларації ОСОБА_1 дійсно не вказала відомості про дохід від ТОВ «Урожайна країна» у грудні 2018 у розмірі 9571,36 грн. з огляду на те, що такого доходу у грудні 2018 року від указаного товариства вона не отримувала, на підтвердження чого і додала довідку від 04.01.2019 за №18, яку їй видало зазначене товариство, що підтверджує той факт, що у неї не було умислу на подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей, що могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову суд не бере до уваги надану позивачем на підтвердження своїх вимог порівняльну таблицю ДФС України про суми виплачених доходів від 23.04.2019 №97, в якій під порядковим номером 15 зазначено, що ОСОБА_1 у 10 місяці 2018 року отримала від 37078234 (код ЄДРПОУ ТОВ «Урожайна країна») 19142,72 грн., оскільки сам позивач у позові та представник позивача у судовому засіданні вказує на те, що відповідачем приховано дохід в іншому розмірі, а саме в сумі 9571,36 грн.

На підтвердження того, що ОСОБА_1 не отримувала ніяких коштів (орендної плати) від ТОВ «Урожайна країна» у 2018 році останньою надана довідка від 26 листопада 2019 року за №310 , встановленої форми, що затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 27 серпня 2004 року № 192, видана ТОВ «Урожайна країна», яка свідчить про те, що ОСОБА_1 у грудні 2018 року нараховано 9571,36 грн. (договір оренди землі №ПСТ-0929 від 21.12.2016) . У примітці указаної довідки зазначено, що орендна плата в сумі 9571,36 грн. нарахована, але не отримана, так як 13.10.2017 була отримана наперед орендна плата за 2018 рік. Саме цю довідку суд бере до уваги при прийнятті рішення, оскільки вона була отримана відповідачкою, яка звернулась до ТОВ «Урожайна країна» за підтвердженням чи спростуванням інформації, вказаної в попередній довідці, що подавалась нею при зверненні до позивача за отриманням соціальної допомоги. Відомості, указані у довідці, підтверджуються і доданою відповідачем копією заяви від 13.07.2017 з проханням виплатити їй наперед орендну плату через необхідність лікування дитини.

До того ж відповідач вже понесла несприятливі для себе наслідки у виді ненадання допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям на 2018 рік у зв'язку з отриманням грошових коштів за орендну плату за земельний пай наперед за 2018 рік. У випадку стягнення коштів, отриманих як соціальну допомогу, ОСОБА_1 повторно матиме несприятливий наслідок за отриману одноразово орендну плату, що є неприпустимим.

Враховуючи вищевикладене, а також виходячи з необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, інтересів дитини, на забезпечення життєдіяльності якої спрямовані кошти соціальної допомоги одинокій матері та малозабезпеченій сім'ї, суд дійшов висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих ОСОБА_1 коштів у вигляді державної соціальної допомоги.

На підставі п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у зв'язку з відмовою у задоволенні позову судовий збір з відповідача на користь позивача не стягується.

Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст.ст. 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України.

Суд вирішив:

В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня виготовлення повного рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua

Позивач: Управління соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03198008, адреса місця знаходження: м. Ромни, Сумської області, вул. Коржівська, 5.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повне рішення суду складене 19 грудня 2019 року.

Суддя: підпис…

Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова