Справа № 522/12814/19
Номер провадження 2-а/522/785/19
19 грудня 2019 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Науменко А.В.,
за участю секретаря - Полегенького В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 22.07.2019 року ПН МОД № 007390, -
26 липня 2019 року позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 22.07.2019 року ПН МОД № 007390.
Позивач вказує, що він є громадянином Ісламської Республіки Афганістан, прибув на територію України у пошуках притулку. Відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» ОСОБА_1 був документований довідкою про звернення за захистом в Україні № 009479, видана 19.10.2018 року.
З 07 червня до 23 липня 2019 року позивач перебував на амбулаторному лікуванні в Комунальному некомерційному підприємстві «Авангардська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» (надалі за текстом - КНП «ААЗПСМ»). Під час його перебування на лікуванні, закінчився строк реєстрації перебування позивача в Україні.
22 липня 2019 р., по завершенню амбулаторного лікування позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо отримання направлення задля продовження реєстрації місця перебування строком на 6 місяців, але по відношенню до позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД 007390 від 22.07.2019 р. за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
22 липня 2019 р. за результатами розгляду була винесена постанова ПН МОД 007390 про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп.
Строк дії реєстрації місця перебування ОСОБА_1 завершився 07.06.2019 р. ОСОБА_1 мав намір звернутися до ГУ ДМСУ в Одеській області у 30-денний строк, передбачений законодавством задля виконання необхідних дій для продовження реєстрації місця перебування. Проте через перебування на амбулаторному лікуванні, він не мав змоги вчасно звернутися до ГУ ДМСУ в Одеській області і звернувся за першої нагоди по завершенню лікування.
Позивач вважає, що складання протоколу про адміністративне правопорушення та винесення постанови про накладання адміністративного стягнення є неправомірними та такими, що потребують скасування оскільки не прийнято до уваги низку важливих обставин, що вказує на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність вини ОСОБА_1 , як підставу для відповідальності, та взагалі відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Позивач та його представник - Чорний Г.Г. в судове засідання з'явилися, наполягали на задоволенні позову. Позивач пояснив суду, що оскільки він знаходився на лікуванні, вчасно звернутися до ГУ ДМСУ в Одеській області щодо отримання направлення задля продовження реєстрації місця перебування строком на 6 місяців він не міг, тому звернувся за першої нагоди по завершенню лікування.
Представник відповідача - Хлиступ Р.В. в судовому засіданні заперечував проти позову, вважаючи його необґрунтованим, та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Звернув увагу, що доказів перебування на амбулаторному лікуванні позивачем не надано.
Заслухавши доводи представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.07.2019 ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення за номером ПР МОД 007390 передбаченого ч. 1 ст. 203 Кодексу про адміністративні правопорушення.
22.07.2019 було здійснено розгляд справи та винесено постанову про накладання штрафу за номером ПН МОД 007390, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі 1700 грн.
22.07.2019 позивач з'явився до управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС України в Одеській області з метою продовження терміну дії довідки про звернення за захистом в Україні.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (далі - Закон) місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої осіб проживає строком менше шести місяців на рік.
Відповідно до ст. 3 Закону у разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 18 ст. 6 Закону реєстрація та продовження реєстрації тимчасового перебування іноземців, осіб без громадянства здійснюються відповідно до законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрацій інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (далі - Постанова) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання
Відповідно до п. 25 Постанови реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування і носяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
Відповідно до п. 6 Постанови у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (далі - Закон) місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої осіб проживає строком менше шести місяців на рік.
Відповідно до ст. 3 Закону у разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 18 ст. 6 Закону реєстрація та продовження реєстрації тимчасового перебування іноземців, осіб без громадянства здійснюються відповідно до законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрацій інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (далі - Постанова) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання
Відповідно до п. 25 Постанови реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування і носяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
Відповідно до п. 6 Постанови у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Судом встановлено, що позивач не вчинив жодних дій для продовження реєстрації місця перебування вчасно.
Згідно чинного законодавство України переліку поважних причин пропуску строку реєстрації, так само як і поняття «поважна причина пропуску строку реєстрації» не передбачений.
Відповідно до наказу від 29.03.2017 № 60 позивачу було відмовлено у прийнятті заяви для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Даний наказ позивач оскаржив до Одеського окружного адміністративного суду, який своєю постановою від 15.11.2017 по справі № 815/2257/17 відмовив в задоволенні позову.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач оскаржив його у апеляційному порядку.
Одеський апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 21.02.2018 залишив у силі рішення суду першої інстанції.
Станом на 23.08.2019 ухвалою Верховного Суду від 26.03.2018 відкрито касаційне провадження по справі № 815/2257/17.
Судом встановлено, що позивач у своєму позові посилається на довідку видану КП «Авангардська амбулаторія загальної практики сімейної медицини», як на поважну причину порушення законодавства України про реєстрацій шукачів захисту, але під час розгляду справи позивач пояснив суду, що він проходив курс физиотерапії, а саме масажу, після відкритого перелому, який стався три роки тому. Таким чином суд вважає, що проходження курсу фізіотерапії не є поважною причиною пропуску строку реєстрації. Доказів, що позивач за станом здоров'я не змозі ходити та прибути до ГУ ДМС України в Одеській області не надано.
Також судом встановлено, що постанова про накладання адміністративного стягнення прийнята 22.07.2019 року, у той час як довідка з КП «Авангардська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» видана позивачу 23.07.2019 року.
Таким чином суд встановлює, що на момент винесення постанови про накладання адміністративного стягнення ГУ ДМС України в Одеській області не мало доказів тверджень позивача про неможливість продовження реєстрації та не мало жодних законних підстав для продовження позивачу строку для реєстрації.
Відповідно до пп. 4.7. розділу IV Наказу МВС від 07.09.2011 № 649 «Про затвердження Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту» (далі - Правила), підставою для продовження строку дії довідки про звернення за захистом в Україні є копія скарги на рішення територіального органу ДМС з підтверджуючими документами її відправлення або у випадку оскарження в судовому порядку - копія позовної заяви з відміткою (штампом) суду про її прийняття або копія ухвали суду про відкриття провадження у справі або належним чином оформленої судової повістки.
Згідно з ст. 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземця та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Крім того ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає наступне: порушення іноземцями га особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважної причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті,- тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином уповноваженою посадовою особою ГУДМС України в Одеській області Мариною Статіровою було складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД 007390 від 22.07.2019 року.
Відповідно до ст. 213 КУпАП зазначено вичерпний перелік органів (посадових осіб), які уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
1)адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад;
2)виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад та їх посадовими особами, уповноваженими на те цим Кодексом;
4)районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених цим Кодексом, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, Верховним Судом;
5)органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Відповідно до ст. 222-2 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграці", громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 200, 201, частина перша статті 203, статті 204, 205, 206).
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, інші уповноважені керівником посадові особи цього органу.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-21 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Пп. 2.1. розділу II Наказу МВС від 28.08.2015 № 825 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення ДМС України» наголошує, що складати протоколи про правопорушення та протоколи про затримання, а також у передбачених законодавством випадках доставляти осіб, які порушили правила перебування в Україні та транзитного проїзду через її територію, у приміщення ДМС, її територіальних органів і територіальних підрозділів, до поліції, до пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконна перебувають в Україні, мають право уповноважені посадові особи головних управлінь (управлінь) ДМС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, які є державними службовцями (далі - уповноважені посадові особи).
Уповноважені посадові особи складають протокол при виявленні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 185-3, 200, 201, частиною першою статті 203, статтями 204, 205, 206 КУпАП.
Також судом встановлено, що 22.07.2019 року уповноваженою посадовою особою ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно позивача. Позивач особисто підписав зазначений протокол та отримав його копію, що підтверджується його підписом на другому аркуші протоколу.
Відповідно до пп. 3.1. розділу III Наказу МВС від 28.08.2013 № 825 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення ДМС України» розглядати справи про адміністративне правопорушення у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, та накладати адміністративне стягнення відповідно до статті 2222 КУпАП мають право керівники (перші заступники, заступники керівників) головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем вчинення правопорушення, а у разі відсутності уповноваженої посадової особи, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення та накладає адміністративне стягнення, - особа, яка виконує її обов'язки.
22.07.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області було складено постанову про накладання адміністративного стягнення відносно позивача. Зазначену постанову підписано заступником начальника Головного управління ДМС України в Одеській області Анатолієм Максименко Також, позивач особисто підписав зазначену постанову та отримав її копію, що підтверджується його підписом на другому аркуші постанови.
У відповідності зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення на позивача була прийнята з урахуванням всіх обставин, що мають значення для справи та відповідно до вимог діючого законодавства.
Таким чином, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 22.07.2019 року ПН МОД № 007390 слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243-246,250, 251, 286 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 22.07.2019 року ПН МОД № 007390 - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяті днів.
Суддя А.В. Науменко
19.12.19