Іменем України
19 грудня 2019 року
Київ
справа №815/3575/15
адміністративне провадження №К/9901/24527/18
Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого (судді-доповідача) - Уханенка С.А.,
суддів - Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув в прядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання дій протиправними і скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2016 року, ухвалену у складі головуючого судді Кравченка М.М. і ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Єщенка О.В., суддів Димерлія О.О., Вербицької Н.В.
І. Суть спору
1. У червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області, в якому з урахуванням уточнень просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення від 17 квітня 2015 року про скасування рішення про набуття ним громадянства України за територіальним походженням;
- скасувати рішення відповідача від 17 квітня 2015 року щодо прийняття рішення про скасування рішення про набуття ним громадянства України за територіальним походженням.
2. На обґрунтування позову зазначає про відсутність належних доказів на підтвердження обставин для скасування рішення про набуття ним громадянства України і про порушення відповідачем порядку прийняття оскарженого рішення.
ІІ. Встановлені судами обставини справи
3. ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Бендери Республіки Молдова, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Центральним РВ УМВС України в Миколаївській області 26 листопада 2010 року.
4. У березні 2010 року позивач звернувся до СГІРФО Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та надав документ, що підтверджує народження одного із батьків на території України до 24 серпня 1991 року - свідоцтво про народження батька ОСОБА_2 серії « НОМЕР_5 ».
5. На підставі частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» (народження одного із батьків на території України до 24 серпня 1991 року) Управління ДМС в Миколаївській області прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та видано довідку №4693 про реєстрацію особи громадянином України.
6. Листом прокуратури Центрального району м. Миколаєва від 8 квітня 2015 року №15-02) 2560вих-15 повідомлено начальника Управління ДМС України в Миколаївській області, що слідчим відділом Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №120141604700009931 від 12 грудня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України. Під час проведення перевірки достовірності свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії « НОМЕР_5 », ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, встановлена його недостовірність, оскільки відповідно до даних відділу ДРАЦС РС по м.Котовську та Котовському районі Котовського управління юстиції в Одеській області свідоцтво про народження серії « НОМЕР_5 » було видано на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
7. Начальником Центрального РВ у м.Миколаєві УДМС України в Миколаївській області 15 квітня 2015 року підготовлено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у зв'язку з наданням ОСОБА_1 недійних документів, а саме свідоцтва про народження батька на території України.
8. 17.04.2015 року Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області прийняло рішення про скасування рішення від 24.03.2010 року про набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто шляхом обману, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей та фальшивих документів, а саме свідоцтва про народження батька на території України.
9. Суть спору полягає у визначенні правомірності скасування відповідачем рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
10. Одеський окружний адміністративний суд постановою від 15 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року, відмовив у задоволенні позову.
11 Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 липня 2016 року скасував постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року і ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року, а справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції.
12. Підставою для скасування Вищим адміністративним судом України рішень судів попередніх інстанцій стало те, що розглядаючи дану справу, суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної оцінки доводам позивача, що лист прокуратури не є тим документом, що підтверджує факт підроблення документів чи надання неправдивих відомостей та не навели мотивів в своїх рішеннях, які були б підставою для його неврахування.
13. Одеський окружний адміністративний суд постановою від 5 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року у задоволенні позову відмовив.
14. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що отриманий відповідачем лист прокуратури є джерелом інформації про приховування суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону України «Про громадянство України».
Наявність або відсутність відповідного вироку суду ніяким чином не відновлює обставини, за яких особа набуває право на це громадянство на законних підставах.
Отже, вказані обставини є достатніми підставами відповідно до ст. 21 Закону України «Про громадянство України» для прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги і аргументи сторін
15. Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність і необґрунтованість оскаржених судових рішень, істотне порушення норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків судів обставинам справи, просить скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
16. На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства потребує доведеності і наявності письмових доказів щодо встановлення факту подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, а відповідач на момент винесення рішення не володів жодною достовірною інформацією, жодним належним документом, який дозволив би самостійно дійти висновку про факт підроблення свідоцтва про народження його батька.
17. Відповідач подав заперечення на касаційну скаргу, в яких просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін.
V. Джерела права й акти їхнього застосування
18. Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України".
19. Відповідно до статті 1 Закону України "Про громадянство України" громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.
20. Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про громадянство України" особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
21. Відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України" рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
22. Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006) (далі - Порядок № 215).
23. Відповідно до пункту 26 Порядку № 215 (в редакції, чинній на момент подачі позивачем заяви про набуття громадянства України за територіальним походженням), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який підтверджує факт народження відповідно батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір'ю, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
24. Відповідно до пункту 88 Порядку №215 (в редакції, чинній на момент скасування рішення про набуття позивачем громадянства України) для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:
а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;
б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.
VI. Позиція Верховного Суду
25. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що відповідно до частини 1 статті 341 КАС України, Суд переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
26. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч. 2 ст. 341 КАС України).
27. Так, згідно з оскарженим рішенням, підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України визначено те, що громадянство України було набуто позивачем шляхом обману, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей та фальшивих документів, а саме свідоцтва про народження батька на території України.
28. При цьому документом, який підтверджує, що позивач набув громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів відповідачем, з чим погодились суди першої і апеляційної інстанцій, визначено лист прокуратури Центрального району м. Миколаєва в якому зазначено про недостовірність свідоцтва про народження серії « НОМЕР_5 », виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
29. Водночас жодних документів, доданих на підтвердження вказаних обставин, лист прокуратури не містить.
30. Факт прийняття на підставі вказаного свідоцтва про народження серії « НОМЕР_5 », виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням, відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про громадянство України" - сторонами не заперечується.
31. При цьому, з аналізу вищенаведених нормативних актів убачається, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
32. Тобто, необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України", є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
33. Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
34. Крім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо хибних відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.
35. Матеріали справи свідчать, що до подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідачем було додано лише лист прокуратури Центрального району м. Миколаєва від 8 квітня 2015 року та копію заяви про видачу паспорта.
36. Доказів здійснення відповідачем перевірки, встановлення та підтвердження вказаних у листі обставин, матеріали справи не містять і про такі відповідач у запереченнях на позов не зазначав.
37. При цьому, обов'язок доказування або виправлення помилок та недоліків (у випадку якщо такі мали місце) покладається виключно на державний орган, що приймав рішення, та ні в якому разі, не є підставою для обмеження у правах та свободах, або незаконному позбавленню громадянства України.
38. Таким чином, викладена у листі прокуратури інформація підлягала перевірці і підтвердженню відповідними доказами, повноваженнями щодо отримання, дослідження і надання оцінки яких наділений відповідач.
39. Інформація отримана на запит суду від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану, що свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 було видане іншій особі, а не батькові позивача, не може бути прийнята і оцінена судом з огляду на предмет спору в цій справі, яким є правомірність рішення Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про скасування рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням.
40. Суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що лист прокуратури є джерелом інформації, проте не дали оцінки чи є цей лист достатнім і допустимим доказом подання свідомо неправдивих відомостей та фальшивих документів з боку позивача, що дали підстави отримати громадянство України.
41. Суд касаційної інстанції оцінюючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини дійшов висновку, що хоча лист прокуратури і є джерелом інформації проте не є безумовною підставою для скасування органом Державної міграційної служби України рішення про оформлення набуття громадянства України без її підтвердження належними та допустимими доказами, які не були додані відповідачем в порушення встановлених пунктом 88 Порядку №215 вимог.
42. У зв'язку з цим касаційний суд вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про правомірність прийнятого відповідачем рішення, а тому судові рішення суду першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним і скасуванням оскарженого рішення, оскільки вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо його прийняття охоплюються визнанням протиправним і скасуванням прийнятого рішення та є належним способом захисту порушених прав позивача.
43. Відповідно до частини 3 статті 349 КАС України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
44. Частиною 1 статті 351 встановлено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
45. Відповідно до частини 3 статті 351 КАС України, неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
46. Відтак, Верховний Суд дійшов висновку про скасування судових рішень суду першої та апеляційної інстанції, з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
47. Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
48. Відповідно до квитанцій від 22 червня 2015 року, від 31 жовтня 2016 року і від 03 квітня 2017 року за подання позову, апеляційної та касаційної скарг позивачем сплачений судовий збір у сумі 1407,02 грн (одна тисяча чотириста сім гривень) 2 копійки, який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області.
49. Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 КАС України, Суд
50. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
51. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2016 року і ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року скасувати.
52. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області від 17 квітня 2015 року про скасування рішення від 24 березня 2010 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1
53. Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1407,02 грн (одна тисяча чотириста сім гривень) 2 копійки за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не підлягає оскарженню.
Головуючий: С.А. Уханенко
Судді: О.В. Кашпур
О.Р. Радишевська