Іменем України
19 грудня 2019 року
Київ
справа №815/1912/15
адміністративне провадження №К/9901/14669/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2015 у складі судді Радчука А. А. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016 у складі колегії суддів: Золотнікова О. С., Осіпова Ю. В., Скрипченка В. О. у справі № 815/1912/15 за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області та Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» в якому просило:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації: автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/6; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. В. Долина, вул. К. Цеткін; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 18-Б; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 18-Б; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, м.Арциз, вул. 28 Червня, 1; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, провул. Високий, 26; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Хуторська, 3-А; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Камінка, вул. Тираспольська, 4-а; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Братів Поджіо, 13 шляхом відключення їх від мережі електроживлення і електропостачання та пломбування технологічного обладнання, у зв'язку із загрозою миттю та здоров'ю людей;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» (код ЄДРПОУ 38016918, 65031, м. Одеса, вул. Михайла Грушевського, буд. 39 «З») повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/6; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. В. Долина, вул. К. Цеткін; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 18-Б; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 18-Б; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 1; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, провул. Високий, 26; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Хуторська, 3-А; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151; автомобільного газозаправного пункту за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Камінка, вул. Тираспольська, 4-а; автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, вул. Братів Поджіо, 13 шляхом відключення їх від мережі електроживлення і електропостачання та пломбування технологічного обладнання, у зв'язку із загрозою миттю та здоров'ю людей.
2. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2015 позовні вимоги задоволено.
2.1. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016 апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. На підставі постанови слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області від 11.03.2015 та наказу Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області від 16.03.2015 № 77 в період з 17 по 27 березня 2015 року посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області проведено позапланові перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на автомобільних газозаправних пунктах за адресами: м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/6; Одеська область, Овідіопольський район, с. В. Долина, вул. К. Цеткін; Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 18-Б; Одеська область, м.Іллічівськ, вул. Перемоги, 18-Б; Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська; Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 1; м. Одеса, провулок Високий, 26; м. Одеса, вул. Хуторська, 3-А; м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151; Одеська область, Біляївський район, с. Камінка, вул. Тираспольська, 4-а; м. Одеса, вул. Братів Поджіо, 13.
3.2. За результатами перевірок складено акти від 18.03.2015 за № 15/09/08-04; від 18.03.2015 за № 15/09/09-04; від 20.03.2015 за № 15/09/05-04; від 20.03.2015 за № 15/09/05-03; від 20.03.2015 за № 15/09/07-04; від 24.03.2015 за № 15/09/09-06; від 25.03.2015 за № 15/09/05-06; від 25.03.2015 за № 15/09/07-06; від 25.03.2015 за № 15/09/07-05; від 25.03.2015 за № 15/09/08-06; від 27.03.2015 за № 15/09/05-07, якими встановлено 139 порушень нормативно правових актів з охорони праці на автомобільному газозаправному пункті Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ».
3.3. Так, актом перевірки від 18.03.2015 № 15/09/08-04 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/6, встановлено 9 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на автомобільному газозаправному пункті проводиться заправка побутових балонів зрідженого газу (порушення п. 4.8.57 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування автомобільного газозаправного пункт (ПРК, газової ємності) (порушення п. 4.8.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- не пройшли повірку манометри посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (АГЗП) (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 № 2245-ІІІ);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- відсутні акти іспитів гумово тканевих рукавів зливно - наливних пристроїв (порушення п. 4.8.19 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутні акти іспитів запобіжно скидних клапанів АГЗП (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній графік технічних ремонтів та обслуговування устаткування АГЗП ЗВГ (порушення п. 4.8.13, 4.1.5, 4.1.8 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.4. Актом перевірки від 18.03.2015 № 15/09/09-04 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. В. Долина, вул. К. Цеткін, встановлено 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на об'єкті автомобільного газозаправного пункт відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автомобільному газозаправному пункті (порушення постанови Кабінету Міністрів України 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- експлуатується автомобільного газозаправного пункт, який не прийнятий приймальною комісією згідно вимог нормативно правових актів з охорони праці (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня виконавчо - технічна документація на автомобільний газозаправний пункт (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ));
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- відсутній план локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки автомобільного газозаправного пункту (порушення статті 11 Закону України України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- суб'єкт господарювання не погодив екологічний висновок на відповідність документації нормативним актам про Охорону праці (порушення п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.1995 №870 «Про Порядок передачі документації на державну екологічну експертизу»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»).
3.5. Актом перевірки від 20.03.2015 № 15/09/05-04 виробничого об'єкта відповідача - АГЗП за адресою: Одеська область, Білгород - Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 18-Б, виявлено 16 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на об'єкті автомобільного газозаправного пункту відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автомобільному газозаправному пункті (порушення постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- експлуатується автомобільного газозаправного пункту, який не прийнятий приймальною комісією згідно вимог нормативно правових актів з охорони праці (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна та виконавчо - технічна документація на автомобільному газозаправному пункті (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (АГЗП) (порушення статті 11 Закону України України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищення небезпеки»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- не проведений черговий медичний огляд операторів автомобільного газозаправного пункту відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 № 45 (порушення статті 17 Закону України «Про охорону праці»);
- не проведена перевірка знань відповідального за технічний стан та безпечну експлуатацію автомобільного газозаправного пункту по Правилам безпеки систем газопостачання України (порушення п. 1.2.1 ПБСГУ);
- відсутній затверджений графік проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній журнал проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній акт чергової перевірки вимірювання опору заземлювальних пристроїв автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.11.15 ПБСГУ);
- посудини автомобільного газозаправного пункту, яка працює під тиском, не забезпечено проведення технічного посвідчення (порушення п. 6.3.1, 6.3.4, 6.3.12 Правил будови та безпечної експлуатації сосудів працюючих);
- відсутні акти іспитів гумово тканевих рукавів зливно - наливних пристроїв (порушення п. 4.8.19 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутні акти іспитів запобіжно скидних клапанів автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній графік технічних ремонтів та обслуговування устаткування автомобільного газозаправного пункту ЗВГ (порушення п. 4.8.13, 4.1.5, 4.1.8 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.6. Актом перевірки від 20.03.2015 № 15/09/05-03 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 18-Б, виявлено 16 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на об'єкті автомобільного газозаправного пункту відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автомобільному газозаправному пункті (порушення постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2012 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- експлуатується автомобільного газозаправного пункту, який не прийнятий приймальною комісією згідно вимог нормативно правових актів з охорони праці (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна та виконавчо - технічна документація на автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (автомобільний газозаправний пункт) (порушення статтті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- не проведений черговий медичний огляд операторів автомобільного газозаправного пункту відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 № 45 (порушення статті 17 Закону України «Про охорону праці»);
- не проведена перевірка знань відповідального за технічний стан та безпечну експлуатацію автомобільного газозаправного пункту по Правилам безпеки систем газопостачання України (порушення п. 1.2.1 ПБСГУ);
- відсутній затверджений графік проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній журнал проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній акт чергової перевірки вимірювання опору заземлювальних пристроїв автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.11.15 ПБСГУ);
- посудини автомобільного газозаправного пункту, яка працює під тиском, не забезпечено проведення технічного посвідчення (порушення п. 6.3.1, 6.3.4, 6.3.12 Правил будови та безпечної експлуатації сосудів працюючих);
- відсутні акти іспитів гумово тканевих рукавів зливно - наливних пристроїв (порушення п. 4.8.19 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутні акти іспитів запобіжно скидних клапанів автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній графік технічних ремонтів та обслуговування устаткування автомобільного газозаправного пункту ЗВГ (порушення п. 4.8.13, 4.1.5, 4.1.8 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.7. Актом перевірки від 20.03.2015 № 15/09/07-04 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, виявлено 16 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- підприємством не отримано дозвіл від Держгірпромнагляду на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (порушення постанови Кабінет Міністрів України від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- відсутній акт вводу в експлуатацію (акт готовності) автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- об'єкт систем газопостачання (автомобільний газозаправний пункт) до початку його спорудження, монтажу і наладки не зареєстрований в територіальному управлінні Держгірпромнагляду в Одеській області (порушення п. 3.13 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- після закінчення будівництва, об'єкт систем газопостачання не прийнято комісією (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- не виконана ідентифікація кількості порогових мас небезпечних речовин на автомобільного газозаправного пункту;
- відсутня зареєстрована декларація безпеки автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не наданий паспорт посудини, що працює під тиском автомобільний газозаправний пункт (ємність з зрідженим вуглеводним газом) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- працівники АЗС не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- до виконання робіт підвищеної небезпеки допускаються особи, у яких відсутній висновок психофізіологічної експертизи (порушення п. 2.13 наказу МОЗ від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»);
- не проведено медичний огляд працівників автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 1.3 «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», наказ МОЗ від 21.05.2007 року № 246);
- не надано журнал огляду, випробувань електрообладнання, виконаного в вибухозахищеному виконанні (порушення п. 4.11.2 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутнє заземлювання автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.11.15 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній молнієзахист автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 8.151 ДБН.В 2.5-20-2001 «Газопостачання»);
- відсутній акт настроювання спрацювання запобіжно - скидного клапану резервуара (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.8. Крім того, актом перевірки від 24.03.2015 15/09/09-06 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 1, виявлено 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на об'єкті автомобільного газозаправного пункту відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автомобільного газозаправного пункту (порушення постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- експлуатується автомобільного газозаправного пункту, який не прийнятий приймальною комісією згідно вимог нормативно правових актів з охорони праці (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня виконавчо - технічна документація на автомобільному газозаправному пункті (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (автомобільний газозаправний пункт) (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- суб'єкт господарювання не погодив екологічний висновок на відповідність документації нормативним актам про Охорону праці (порушення п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.1995 № 870 «Про Порядок передачі документації на державну екологічну експертизу»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»).
3.9. Актом перевірки від 25 березня 2015 року №15/09/05-06 виробничого об'єкта відповідача - автомобільного газозаправного пункту за адресою: м. Одеса, провулок Високий, 26, виявлено 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- відсутня проектна та виконавчо - технічна документація на автомобільний газозаправний пункт (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- посудина, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) до пуску її в роботу не зареєстрована в Територіальному управлінні Держгірпромнагляду в Одеській області (ця посудина за рег. № 22714 зареєстрована в Саратському районі Одеської області);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (автомобільний газозаправний пункт) (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- не проведений черговий медичний огляд операторів автомобільного газозаправного пункту відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 № 45 (порушення статті 17 Закону України «Про охорону праці»);
- не проведена перевірка знань відповідального за технічний стан та безпечну експлуатацію автомобільного газозаправного пункту по Правилам безпеки систем газопостачання України (порушення п. 1.2.1 ПБСГУ);
- відсутній затверджений графік проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній журнал проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній акт чергової перевірки вимірювання опору заземлювальних пристроїв автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.11.15 ПБСГУ);
- посудинам автомобільного газозаправного пункту, які працюють під тиском, не забезпечено проведення технічного посвідчення (порушення п. 6.3.1, 6.3.4, 6.3.12 Правил будови та безпечної експлуатації сосудів працюючих);
- відсутні акти іспитів гумово тканевих рукавів зливно - наливних пристроїв (порушення п. 4.8.19 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутні акти іспитів запобіжно скидних клапанів автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній графік технічних ремонтів та обслуговування устаткування автомобільного газозаправного пункту ЗВГ (порушення п. 4.8.13, 4.1.5, 4.1.8 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.10. Актом перевірки від 25.03.2015 № 15/09/07-06 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: м. Одеса, вул. Хуторська, 3-А, виявлено 14 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- підприємством не отримано дозвіл від Держгірпромнагляду на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (порушення постанови КМУ від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- відсутній акт вводу в експлуатацію (акт готовності) автомобільний газозаправний пункт (порушення п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- об'єкт систем газопостачання (автомобільний газозаправний пункт) до початку його спорудження, монтажу і наладки не зареєстрований в територіальному управлінні Держгірпромнагляду в Одеській області (порушення п. 3.13 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- після закінчення будівництва, об'єкт систем газопостачання не прийнято комісією (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- не виконана ідентифікація кількості порогових мас небезпечних речовин на автомобільному газозаправному пункті;
- відсутня зареєстрована декларація безпеки автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 15 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» постанова КМУ від 11.07.2002 № 956);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не наданий паспорт посудини, що працює під тиском автомобільного газозаправного пункту (ємність з зрідженим вуглеводним газом) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- працівники АЗС не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- до виконання робіт підвищеної небезпеки допускаються особи, у яких відсутній висновок психофізіологічної експертизи (порушення п. 2.13 наказу МОЗ від 21.05.2007 №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»);
- не проведено медичний огляд працівників автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 1.3 «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», наказ МОЗ від 21.05.2007 року № 246);
- відсутній журнал огляду, випробувань електрообладнання, виконаного в вибухозахищеному виконанні (порушення п. 4.11.2 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній акт настроювання спрацювання запобіжно - скидного клапану резервуара (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.11. Актом перевірки від 25.03.2015 № 15/09/07-05 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151, виявлено 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- підприємством не отримано дозвіл від Держгірпромнагляду на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (порушення постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- відсутній акт вводу в експлуатацію (акт готовності) автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- об'єкт систем газопостачання (автомобільний газозаправний пункт) до початку його спорудження, монтажу і наладки не зареєстрований в територіальному управлінні Держгірпромнагляду в Одеській області (порушення п. 3.13 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- після закінчення будівництва, об'єкт систем газопостачання не прийнято комісією (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- не виконана ідентифікація кількості порогових мас небезпечних речовин на автомобільного газозаправного пункту;
- відсутня зареєстрована декларація безпеки автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 15 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не наданий паспорт посудини, що працює під тиском автомобільного газозаправного пункту (ємність з зрідженим вуглеводним газом) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- працівники АЗС не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- до виконання робіт підвищеної небезпеки допускаються особи, у яких відсутній висновок психофізіологічної експертизи (порушення п. 2.13 наказу МОЗ від 21.05.2007 року №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»);
- не проведено медичний огляд працівників автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 1.3 «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», наказ МОЗ від 21.05.2007 року № 246);
- відсутній журнал огляду, випробувань електрообладнання, виконаного в вибухозахищеному виконанні (порушення п. 4.11.2 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній молнієзахист автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 8.151 ДБН.В 2.5-20-2001 «Газопостачання»);
- відсутній акт настроювання спрацювання запобіжно - скидного клапану резервуара (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.12. Актом перевірки від 25.03.2015 № 15/09/08-06 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Камінка, вул. Тираспольська, 4-А, виявлено 7 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- підприємством не отримано дозвіл від Держгірпромнагляду на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автомобільному газозаправному пункті (порушення постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2012 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»);
- відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування автомобільного газозаправного пункту (ПРК, газової ємності) (порушення п. 4.8.5 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- об'єкт системи до початку його спорудження, монтажу і наладки не зареєстрований в Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області (порушення п. 3.13 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- після закінчення будівництва, об'єкт систем газопостачання не прийнято комісією (порушення п. 3.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіального управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- відсутня зареєстрована декларація безпеки автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 15 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956).
3.13. Актом перевірки від 27.03.2015 № 15/09/05-07 виробничого об'єкта відповідача - автомобільний газозаправний пункт за адресою: м. Одеса, вул. Братів Поджіо, 13, виявлено 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- відсутня проектна та виконавчо-технічна документація на автомобільний газозаправний пункт (порушення п. 3.19 Правил безпеки систем газопостачання України);
- відсутній паспорт посудини, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) (порушення п. 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»);
- посудина, що працює під тиском (ємність з ЗВГ) до пуску її в роботу не зареєстрована в Територіальному управління Держгірпромнагляду в Одеській області. В висновку експертизи ЧЕТЦ № 51.-04.-31.-0692.14, на підставі якого підприємством одержаний дозвіл на експлуатацію № 695.14.51, зазначено, що на експертизу надані паспорта на ємності Рег. № 22596 та Рег. № 22597, але фактично встановлена одна ємність з Рег. № 22674);
- відсутній План локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки (АГЗП) (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- не направлено повідомлення в Одеське Територіальне управління Держгірпромнагляду підсумки ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1 (Додаток 1) (порушення п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про індентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- працівники автомобільного газозаправного пункту не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці (порушення п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);
- не проведений черговий медичний огляд операторів автомобільного газозаправного пункту відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 № 45 (порушення статті 17 Закону України «Про охорону праці»);
- не проведена перевірка знань відповідального за технічний стан та безпечну експлуатацію автомобільного газозаправного пункту по Правилам безпеки систем газопостачання України (порушення п. 1.2.1 ПБСГУ);
- відсутній затверджений графік проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній журнал проведення занять по плану локалізації та ліквідації аварій (порушення п. 4.2.12 ПБСГУ);
- відсутній акт чергової перевірки вимірювання опору заземлювальних пристроїв автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.11.15 ПБСГУ);
- посудинам автомобільного газозаправного пункту, які працюють під тиском, не забезпечено проведення технічного посвідчення (порушення п. 6.3.1, 6.3.4, 6.3.12 Правил будови та безпечної експлуатації сосудів працюючих);
- відсутні акти іспитів гумово тканевих рукавів зливно - наливних пристроїв (порушення п. 4.8.19 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутні акти іспитів запобіжно скидних клапанів автомобільного газозаправного пункту (порушення п. 4.8.17 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»);
- відсутній графік технічних ремонтів та обслуговування устаткування автомобільного газозаправного пункту ЗВГ (порушення п. 4.8.13, 4.1.5, 4.1.8 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»).
3.14. Судами попередніх інстанцій встановлено, що посадові особи відповідача відмовилися від підписання вказаних актів перевірки, у зв'язку з чим вони були направлені на адресу відповідача. Зауваження на акти перевірки до Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області не надавались.
3.15. Крім того, головним державним газотехнічним інспектором Аношкіним Євгеном Вікторовичем на підставі акта перевірки від 25.03.2015 №15/09/05-06 суб'єкта господарювання Товариста з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» та на підставі акта перевірки від 27.03.2015 № 15/09/05-07 суб'єкта господарювання Товариста з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» були винесені приписи, яким було зобов'язано відповідача усунути порушення встановлені перевіркою, про що письмово проінформувати позивача щодо кожного із зазначених у приписах порушень у тижневий строк, після закінчення терміну усунення порушення.
3.16. Позивач звернувся до суду із вказаним позовом для захисту прав та законних інтересів людей шляхом застосування до відповідача заходів реагування у порядку частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки під час проведення позапланових перевірок виробничих об'єктів Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» було виявлено численну кількість порушень.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказав на те, що під час перевірок дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлено 139 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем подано касаційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
5.1. Доводи касаційної скарги, грунтуються на тому, що судами першої та апеляційної інстанцій не надано належної оцінки доводам відповідача щодо наявності у позивача права на видання розпорядчого акта про зупинення діяльності суб'єкта господарювання. На переконання відповідача, вказане повноваження свідчить про необгрунтованість звернення до суду.
6. Позивачем подано відзив на касаційну скаргу, в яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. Частиною другою статті 19 Конституції України від 28.06.1991 № 254к/96-ВР визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (чинний, станом на момент виникнення оскаржуваних правовідносин) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
9. Відповідно до положень частини першої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
10. Крім того, положеннями статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці, серед іншого, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
11. Згідно із абзацами 1 та 2 пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №408/2011 (чинне, станом на момент виникнення оскаржуваних правовідносин, надалі - Положення), Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
12. Відповідно до пункту 3 Положення, одним із основних завдань Держгірпромнагляду України є організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
13. Абзацом другим підпункту 11 пункту 4 Положення передбачено що Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у встановленому порядку державний гірничий нагляд, у тому числі з питань, безпечного ведення гірничих робіт на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної, нафтогазової промисловості під час будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих об'єктів та підприємств, на об'єктах метробудівництва та підземних спорудах.
14. Крім того, згідно підпункту 11 пункту 5 Положення, Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників.
15. Водночас, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) визначені правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
16. Відповідно до вимог статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
17. Згідно із пунктом 5 статті 4 Закону №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
18. Згідно з частиною сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
19. Відповідно до частини десятої статті 7 Закону №877-V у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.
20. Вищенаведені норми визначають процедуру реалізації контролюючим органом своїх повноважень, у випадку наявності підстав для застосування одного з таких видів заходів, як повного або часткового зупинення: 1) виробництва (виготовлення); 2) реалізації продукції; 3) виконання робіт; 4) надання послуг; і розширеному тлумаченню не підлягають.
21. За приписами пункту 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 (далі - Положення про організацію), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
22. Згідно із пунктом 2.26 Положення про організацію, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
23. Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
24. Тобто, із вказаною метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
25. Колегія суддів вважає обгрунтованими висновки судів попередніх інстанцій стосовно наявності встановлених в актах перевірки порушень чинного законодавства, які свідчать про небезпеку життю та здоров'ю працівників.
26. Відповідно до пункту 2.40 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, поновлення роботи (виробництва) здійснюється на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення зазначених у розпорядженні порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а також результатів перевірки усунення цих порушень. Така перевірка проводиться у термін не пізніше трьох діб після отримання повідомлення про усунення порушень. Рішення про поновлення роботи (виробництва) приймається посадовою особою, яка видала припис (розпорядження), за можливості в день закінчення перевірки за умови усунення порушень, що призвели до їх заборони чи обмеження. У разі неможливості прийняття такого рішення у зазначений термін допускається його прийняття на наступний день після закінчення перевірки (за винятком вихідних та святкових днів).
27. Відповідно до пункту 2.41 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, перевірка виконання припису або усунення порушень, що призвели до заборони виконання робіт або виробництва чи обмеження виробництва, здійснюється шляхом проведення посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис (розпорядження), позапланової перевірки. У разі якщо суб'єкт господарювання може підтвердити достовірність виконання розпорядчого документа актами та документацією суб'єкта господарювання (наказами, відомостями, довідками тощо), перевірка достовірності наданої суб'єктом господарювання інформації здійснюється без позапланової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) за умови надання ним до відповідного органу Держгірпромнагляду України завірених у встановленому порядку копій цих документів.
28. За таких обставин, судами попередніх інстанцій вірно визначено, що єдиним належним та допустимим доказом повного усунення порушень, виявлених актом перевірки, є проведення на підставі подання суб'єкта господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення порушень, позапланової перевірки.
29. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» з письмовою заявою щодо усунення виявлених в актах перевірки суб'єкта господарювання порушень до позивача не зверталось, і відповідно, акт позапланової перевірки посадовими особами позивача не складався, тобто належні та допустимі докази, що підтверджують факт повного усунення відповідачем виявлених порушень, відсутні.
30. Тобто, на момент розгляду справи судами попередніх інстанцій порушення, зазначені в актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту), відповідачем повністю не усунуто, що підтверджує факт існування загрози життю та/або здоров'ю працівників на окремому об'єкті.
31. На переконання Верховного Суду доводи скаржника про наявність у позивача права видавати розпорядчий акт про зупинення діяльності експлуатації підприємства, як виключного способу реалізації своїх повноважень не заслуговують на увагу.
32. У даному випадку, право на звернення до суду визначено на законодавчому рівні, у тому числі для суб'єктів владних повноважень.
33. Так, положеннями Закону №877-V прямо закріплено право Держгірпромнагляду України на звернення до суду із позовними вимогами про зупинення діяльності експлуатації підприємства.
34. Водночас, нормами Положення визначено диспозитивний спосіб реалізації наданих законом повноважень шляхом прийняття відповідного розпорядчого акту, проте вказане не позбавляє суб'єкта владних повноважень права на звернення до суду.
35. Інші доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами попередніх інстанцій та не спростовують висновків суду, викладених в оскаржуваних судових рішеннях.
36. Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування судових рішень при їх ухваленні.
37. За змістом частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
38.Частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
39. З огляду на наведене, касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» не підлягає задоволенню.
40. Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, суд, -
41. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» залишити без задоволення.
42. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2015 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016 у справі № 815/1912/15 за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області та Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротанк Лпіджі» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - залишити без змін.
43. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суддя-доповідач І.В. Дашутін
Судді О.О. Шишов
М. М. Яковенко