Іменем України
19 грудня 2019 року
Київ
справа №688/4029/16-а
адміністративне провадження №К/9901/33331/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Кашпур О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 688/4029/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017 (головуючий суддя Кузьмишин В.М. Л.В., судді: Боровицький О.А., Сушко О.О.)
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (далі - відповідач, Шепетівький міськрайонний ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області) про визнання протиправним рішення про відмову внести зміни (доповнення) в поновлений повторно актовий запис № 4 від 15 липня 2016 року про народження серії НОМЕР_1 від 09 листопада 2016 року та зобов'язання відповідача внести доповнення у актовий запис.
На обґрунтування позовних вимог зазначила, що її батьками були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . За її заявою було поновлено актовий запис про її народження, однак в ньому відсутній запис про національність батьків. Шепетівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області їй було відмовлено у внесенні запису про її національність та національність батьків. Позивач стверджує, що її польська національність прослідковується через батьків її батька, в свідоцтві про народження якого вказано, що його батьками є ОСОБА_4 за національністю поляк, мати - ОСОБА_5 за національністю полька. Її рідним братом є ОСОБА_6, національність якого вказана як «поляк». Зазначення відомостей про національність у свідоцтві про її народження необхідно для отримання «Карти Поляка».
Короткий зміст рішення суду І інстанції
Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 28.11.2016 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що надані позивачкою документи не дають можливості внести доповнення до актового запису про народження національності батьків у зв'язку із тим що, підставою для внесення змін є актовий запис про шлюб батьків, який відсутній.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017, скасовано постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 28.11.2016 та прийнято нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовлено.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що справа розглянута неповноважним судом (тобто, із порушенням правил предметної підсудності), оскільки в даному випадку спір виник між фізичною особою та органом державної влади, тому за приписами частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) повинен був розглядатися окружним адміністративним судом, а не місцевим загальним судом як адміністративним судом. В зв'язку із зазначеним, дійшов висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення по суті про відмову у задоволенні позовних вимог. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що рішення відповідача прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У квітні 2017 року позивач подала касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, яка 05 березня 2018 року була передана на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Касаційна скарга вмотивована тим, зокрема, що суди попередніх інстанцій дійшли до помилкових висновків про те, що Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із змінами і доповненнями (далі - Правила № 96/5) не передбачено можливість внесення змін до вказаних у актових записах відомостей щодо національності громадян, оскільки статтями 11, 18 Закону № 2398-VI та пунктом 2.13.12. Правил № 96/5, на думку позивача, передбачено таку можливість.
Відповідачем відзиву на касаційну скаргу не надано, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачеві 15.07.2016 поновлено актовий запис про народження №4.
В зазначеному актовому записі відсутній запис про національність батьків.
В зв'язку із наведеним позивач звернулася до відповідача із заявою про внесення відомостей про батьків та просила вказати їх національність.
За результатом розгляду заяви позивача 09.11.2016 відповідачем наданий висновок, яким фактично відмовлено у внесенні змін (доповнень) до актового запису про народження позивача про національність батьків, у зв'язку з тим, що підставою для внесення змін до актового запису про народження є актовий запис про шлюб батьків позивачки за 1928 рік, який відсутній, оскільки книга державної реєстрації актів цивільного стану про шлюб не збереглася та до архіву Хмельницької області не передавалась.
Не погоджуючись із вказаним висновком відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідно до частини першої-четвертої статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.
Згідно з частиною п'ятою статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до пункту 1.1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пункту 2.1 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
За пунктом 2.6 Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Відповідно до пункту 2.7 Правил № 96/5 на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
За змістом пункту 2.13 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: 2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до пункту 2.13.12. Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Спір у цій справі виник через відмову відповідача внести зміни до актового запису про народження позивача в частині національності її батьків.
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.
Велика Палата Верховного Суду у справі (№ 807/45/17), фактичні обставини якої подібні до цієї, висловила правову позицію щодо підсудності справ цієї категорії.
З посиланням на наведені норми законодавства, а також на частини першу, другу статті 16 Цивільного кодексу України Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 січня 2019 року № 11-927апп18 зазначила, що позов про зобов'язання внести зміни до актового запису спрямований на захист права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 Цивільного кодексу України) на відображення в актовому записі щодо свого народження інформації про належність батька до польської національності, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
За змістом правового висновку Великої Палати Верховного Суду, ураховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, а також з огляду на те, що позивач, подавши цей позов, не просив визнати неправомірними дії відповідача, а мав намір вирішити питання про внесення змін щодо національності батьків в уже існуючий актовий запис, то спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічну правову позицію викладено також в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17.
Відповідно до частини першої статті 354 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Порушення правил юрисдикції адміністративних судів, визначених статтею 19 цього Кодексу, є обов'язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів касаційної скарги.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 КАС суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з частиною першою статті 239 КАС якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд зобов'язаний роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на правозастосовну практику Великої Палати Верховного Суду, судові рішення у цій справі підлягають скасуванню із закриттям провадженням у справі.
Керуючись статтями 3, 238, 341, 345, 349, 354, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017 скасувати і закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не оскаржується.
Суддя - доповідач В.М. Бевзенко
Судді Н.А. Данилевич
О.В. Кашпур