Постанова від 18.12.2019 по справі 580/2421/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/2421/19 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В.,Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач 2) про визнання протиправною відмову відповідачів у вчиненні дій, спрямованих на проведення перерахунку пенсії позивача з 06.03.2019 року; зобов'язання відповідача 2 оформити і направити до відповідача 1 список за формою згідно з додатком 1 Порядку №45 з даними позивача для підготовки військкоматом довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових його видів, премії) для подальшого перерахунку пенсії позивача з 06.03.2019 року; зобов'язати відповідача 1 оформити і направити до відповідача 2 довідку про грошове забезпечення за посадою начальника відділу фінансового забезпечення станом на 01.01.2019 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення за вказаною посадою, за формою, встановленою Додатком 2 до Порядку №45 в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначив, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення повно, всебічно та об'єктивно з'ясував обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому рішення є законним та обґрунтованим.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Судове засідання проведено без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З 01.01.2018 року позивачу у зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки від 19.03.2018 року №ФР48085 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої Черкаським обласним військовим комісаріатом, позивачу з 01 січня 2018 року було здійснено перерахунок пенсії.

21.03.2019 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив оформити і направити до відповідача 2 довідку про грошове забезпечення за посадою начальника відділу фінансового забезпечення станом на 01.01.2019 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення за вказаною посадою, за формою, встановленою Додатком 2 до Порядку №45 в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103.

Листом від 08.04.2019 року №6/8/7/ФР-48085/560 Черкаський обласний військовий комісаріат повідомим позивача, що Кабінетом Міністрів України не внесено змін до постанов від 13.02.2008 року №45, від 21.02.2018 року №103 щодо порядку та умов проведення перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18.

25.04.2019 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просив оформити і направити до відповідача 1 список за формою згідно з додатком 1 Порядку №45 з даними позивача для підготовки військкоматом довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових його видів, премії) для подальшого перерахунку пенсії позивача з 06.03.2019 року.

Листом від 20.05.2019 року №619/Д-10 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про те, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час настання права на перерахунок пенсії), постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2018 року №ФР48085, проведено перерахунок розміру пенсії. Крім того, зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не приймалось.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з позовом.

З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень або введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

Пунктом 10 Постанови №704 передбачено, що вона набирає чинності з 01.01.2018 року. Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою КМ України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За змістом п.1 Постанови КМ України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м.Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС .

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що у березні 2018 року Черкаським обласним військовим комісаріатом до ГУ ПФУ було надіслано відповідну довідку від 19.03.2018 №ФР48085 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

У поданій військовим комісаріатом довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені п.5 Порядку № 45, п.1 Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 та Постанови №704.

Зокрема, при перерахунку пенсії враховано посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, як було зазначено у постанові КМ України.

На час виготовлення вказаної довідки та перерахунку пенсії позивача, положення Постанови №103, Постанови №704 та Порядку №45 були чинні. Таким чином, вказане свідчить, що відповідачем повністю виконані приписи Порядку №45, Постанови №704 та Постанови №103.

Суд апеляційної інстанції враховує ту обставину, що рішенням від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45 та зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акту протиправним та не чинним в окремій його частині у виданні, в якому був офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт.

05.03.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишив без змін.

Таким чином, п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019 року, як передбачено ч.2 ст.265 КАС України.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що прийняте рішення Окружним адміністративним судом м.Києва в адміністративній справі № 826/3858/18 не є тією обставиною, яка відповідно до вимог п.п.1,2,3 Порядку № 45 зобов'язує обласний військовий комісаріат оформити та направити до ГУ ПФ України нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, як і не зобов'язує ГУ ПФ України оформити і направити до обласного військового комісаріату список за формою згідно з додатком 1 Порядку №45 з даними позивача для підготовки військкоматом довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових його видів, премії) для подальшого перерахунку пенсії.

Як вже зазначалося, відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури повідомлення органів Пенсійного фонду України про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.

При розгляді справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок оформити та направити до ГУ ПФУ іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.

Водночас, суд апеляційної інстанції наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Такі повноваження належать виключно Кабінету Міністрів України, реалізація яких, за приписами Порядку №45 має стати підставою для відповідних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.

Враховуючи вищенаведене та проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, враховуючи при цьому доводи сторін, а також наявні у матеріалах справи докази, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В. Файдюк

Є.І.Мєзєнцев