17 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3071/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (далі - Ратнівський РВ УДМС України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 №2503-ХІІ та зобов'язання оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки з проставленою відміткою місця проживання та вести паспортний облік за раніше встановленими формами - за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації до ЄДДР чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, у зв'язку з укладенням шлюбу з ОСОБА_2 та зміною прізвища звернулася до Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України з новим прізвищем у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради від 26.06.1992 №2503-ХІІ та Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-ІІІ, яка не заборонена діючим законодавством України, а не ID-картки, що містить безконтактний електронний носій, форма якої не є паспортом та не є його єдиним зразком, жодним чином не посилаючись на будь-які релігійні переконання, а лише на норми чинного законодавства України.
Ратнівським РВ УДМС України у Волинській області було надано письмову відповідь у якій повідомлялось, що паспорт громадянина України з 01.01.2016 виготовляється тільки у формі ID-картки, що містить безконтактний електронний носій та вказано на неможливість видачі паспорта у формі книжечки.
При цьому, у відповіді не зазначається, якими нормативними документами заборонено видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки. Надана відповідь на заяву не містить в собі а ні дозволу, а ні прямої відмови оформити бланк паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки. Крім того, законодавством передбачена можливість видачі паспорта як у формі картки, так і у формі паспорта книжечки.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати протиправними дії щодо не оформленні їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки та зобов'язати відповідача оформити та видати їй паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.10.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) (а.с.1).
В поданому відзиві на позовну заяву від 04.11.2019 №0701.6-7678/0701.6.2-19 (а.с.16-20) представник відповідача позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності дій Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області, оскільки паспорт громадянина України оформляється територіальними органами та підрозділами ДМС, що забезпечені відповідним обладнанням, всім визначеним законодавством категоріям громадян, починаючи з чотирнадцятирічного віку, тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, а прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, з 01.11.2016 припиняється. Згідно накладної (вимоги) №17-32 від 13.04.2017 усі бланки паспортів у вигляді книжечок були передані до Управління ДМС України у Волинській області для знищення.
Позивач, у зв'язку зі зміною прізвища звернулася до Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області із письмовою заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, однак жодні правові підстави для такого оформлення відсутні, адже прийом заяв на видачу паспортів зразка 1994 року згідно з вимогами чинного законодавства припинено.
Заявник для оформлення паспорта не подала усіх необхідних документів, не заповнила заяву встановленого зразка та звернулася за оформленням документа, видача якого припинена. Таким чином, оскільки, позивач особисто не зверталась до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка про надання послуги та необхідним переліком документів, рішення відповідача про відмову у наданні вказаної послуги відносно неї не приймалось, тобто відсутнє, а відтак не може бути предметом оскарження в суді.
Враховуючи вищевикладене, відсутня протиправна відмова щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки заявнику, так само відсутні підстави для зобов'язання відповідача видати такий паспорт. Відповідач звертає увагу, що на звернення ОСОБА_1 було надано вичерпну відповідь згідно із Законом України “Про звернення громадян”. Вважає, що дії працівників Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , у зв'язку з укладенням шлюбу з ОСОБА_2 та зміною прізвища на « ОСОБА_3 », звернулася до Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області із заявою про оформлення та видачу їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.
Ратнівський РВ УДМС України у Волинській області листом повідомив позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302» (набрала чинності 07.06.2019) до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 внесено зміни, якими передбачається, що Державна міграційна служба України до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України затверджено наказом МВС від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за №620/33591.
Таким чином, за відсутності відповідного рішення суду на сьогодні у Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області відсутні правові підстави для оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки (а.с.8).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спір у цій справі виник у зв'язку з тим, що Ратнівським РВ УДМС України у Волинській області відмовлено ОСОБА_4 у оформленні та видачі (у зв'язку зі зміною прізвища) паспорту громадянина України у вигляді (формі) паспортної книжечки.
Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За приписами статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Із зазначених конституційних норм, зокрема, випливає, що, встановлюючи ті чи інші правила поведінки, держава має в першу чергу дбати про потреби людей, утримуючись за можливості від встановлення таких правил, які негативно сприйматимуться тими чи іншими групами суспільства. Встановлення таких правил може бути виправдане тільки наявністю переважаючих суспільних інтересів, які не можуть бути задоволені в інший спосіб, але і в цьому разі має бути дотриманий принцип пропорційності.
Відповідно до статті 22 Основного Закону права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із підпунктом “а” пункту 1 частини першої статті 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України.
Як передбачено частиною третьою статті 13 Закону № 5492-VI, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
За приписами частин першої - четвертої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Разом з тим, на даний час діє Положення № 2503-ХІІ, пунктом 3 якого передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 - 3 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Постанова №302), передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
03.04.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 398 “Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302”, відповідно до якої пункт 3 Постанови № 302 доповнено абзацом такого змісту: “Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року”.
Згідно із пунктами 1, 2 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі - Порядок № 456), цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України”, постанови Кабінету Міністрів України від 03.04. 2019 № 398 “Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302”, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23.02.2007 №719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 “Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України”.
Підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІІ Порядку №456 визначено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає, зокрема, рішення суду.
Отже, пункт 3 Постанови №302 та Порядок №456 підлягає застосуванню у випадку оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі рішення суду, відтак, суд не бере до уваги покликання Ратнівським РВ УДМС України у Волинській області у листі на вказані нормативно-правові акти, оскільки вони до спірних правовідносин не застосовуються.
Разом з тим, суд звертає увагу, що чинним законодавством України передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 за позовом ОСОБА_5 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії вказано на ознаки цієї типової справи: а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення № 2503-ХІІ; б) відповідач - територіальні органи ДМС України; в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення № 2503-ХІІ.
Отже, за ознаками типової справи, які наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17, дану справу необхідно визнати типовою та в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеній постанові, які полягають у наступному.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону № 5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.
Відтак, дії відповідача щодо відмови позивачу видати паспорт громадянина України у формі книжечки визнані Великою Палатою Верховного Суду у вказаній зразковій справі протиправними.
Таким чином, на підставі викладеного та висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №806/3265/17, суд дійшов висновку про порушення суб'єктом владних повноважень прав позивача у зв'язку із не оформленням та не видачею ОСОБА_4 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.
При цьому суд керується пунктами 19, 20 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 №745, пункту 3 Порядку №456, за змістом яких оформлення та видачу паспорта вперше здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби. З огляду на що до компетенції територіальних підрозділів Державної міграційної служби належить оформлення та видача паспорта громадянина України.
Згідно із пунктами 3, 4, 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Виходячи із наданих суду пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України повноважень, достатнім і ефективним способом захисту прав позивача у даному випадку та виконання рішення суду у майбутньому є прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області щодо не оформлення та невидачі ОСОБА_4 паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язання Ратнівського РВ УДМС України у Волинській області оформити та видати ОСОБА_4 паспорт громадянина України у формі книжечки.
У той же час, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача не передавати будь-яких даних про позивача до ЄДДР, не використовувати будь-якого цифрового ідентифікатора особи, не вносити інформації до ЄДДР чи будь-яких баз даних і реєстрів та не здійснювати автоматизовану обробку даних до задоволенню не підлягають, оскільки при видачі паспорта у формі, визначеній Положенням про паспорт №2503-ХІІ, не передбачено внесення даних особи до ЄДДР. Наведене відповідає висновку Великої Палати Верховного Суду в рішенні від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на часткове задоволення позову, за рахунок бюджетних асигнувань Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області на користь ОСОБА_4 слід стягнути судовий збір у розмірі 384,20 грн, сплачений відповідно до квитанції №1007787678 від 15.10.2019.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо не оформлення ОСОБА_4 паспорта громадянина України у формі книжечки.
Зобов'язати Ратнівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати ОСОБА_4 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Стягнути на користь ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (44100, Волинська область, смт. Ратне, вул. Каштанова, 15) судові витрати у розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук