18 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2944/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смокович В.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - Управління) звернулось із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , підприємець) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю, що розташовані на 2-3 поверхах будівлі готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за адресою: АДРЕСА_1 , Ковельський район, село Воля-Ковельська, вулиця Волі, 36, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті господарювання готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за місцем здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , село АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , було установлено, що експлуатація даного об'єкта здійснюється із порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (працівникам закладу, відвідувачам, працівникам ДСНС), про що складено відповідний акт № 252 від 20 вересня 2019 року. Встановлені порушення свідчать про порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб'єкта господарювання не надходили.
Оскільки за результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації приміщення готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова”, належного ФОП ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , грубо порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі, травмування та загибелі людей, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв'язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення та заборони експлуатації приміщення перевіреного об'єкта до повного усунення виявлених порушень.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін; установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (арк.спр.1).
Копію вказаної ухвали 22 жовтня 2019 року суд направив за місцем проживання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) - 45026, Волинська область, Ковельський АДРЕСА_1 вулиця Тиха, 5 (арк. спр. 27). Вказане поштове відправлення повернулось до суду без вручення адресату із довідкою відділення поштового зв'язку від 01 листопада 2019 року «адресат відсутній» (арк. спр. 28-30).
У зв'язку із наведеним, 20 листопада 2019 року суд копію цієї ж ухвали направив підприємцю за місцем здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 . Однак, вказане поштове відправлення також повернулось до суду без його вручення адресату із довідкою відділення поштового зв'язку від 30 листопада 2019 року «адресат відсутній».
Таким чином, суд використав усі можливі способи повідомлення відповідача про перебування на розгляді спору, стороною у якому він є, а повістка не вручена адресату з незалежних від суду причин.
Як визначено частиною одинадцятою статті 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
При цьому часом вручення повістки у даному випадку є 01 листопада 2019 року - день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, як це визначено частиною першою статті 127 КАС України.
Станом на 18 грудня 2019 року відповідач правом подачі відзиву на заявлені позовні вимоги не скористався, причин неподання відзиву не повідомив.
Частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Керуючись наведеним, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи за наявними у ній матеріалами.
Суд, перевіривши доводи позивача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, доручення Прем'єр-міністра України № 27938/0/1-19 від 17 серпня 2019 року Ковельський міськрайонний відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Волинській області видав наказ №29 “Про проведення перевірки» (арк. спр. 7, 8). Додаток до наказу визначає перелік юридичних осіб, які підлягають перевірці додержання та виконання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, у тому числі - готельно-ресторанний комплекс “Золота підкова”, належний ФОП ОСОБА_1 (арк. спр. 8-9).
На підставі вказаного наказу, посвідчення про проведення заходу державного нагляду (контролю) № 272 від 16 вересня 2019 року провідний інспектор Ковельського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Волинській області Курант Б.К. провела позапланову перевірку щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Перевірку проведено за місцем здійснення господарської діяльності відповідача - готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Воля-Ковельська, вулиця Волі, 36.
Так, за результатами перевірки складено акт № 252 від 20 вересня 2019 року, яким установлено такі порушення вимог законодавства із описом фактичних обставин та ризиків настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності (арк. спр. 10-16):
1) пункт 1.1 глави 1 розділу V Правила пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року (далі - ПББ) - не проведено ремонт системи протипожежного захисту (далі - СПЗ), ризики настання негативних наслідків - пожежа;
2) пункт 1.4 глави 1 розділу V ППБ - не забезпечено підтримання експлуатаційної придатності СПЗ відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»; ризики настання негативних наслідків - пожежа;
3) абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБ - не оброблені дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, ризики настання негативних наслідків - пожежа;
4) пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБ - не обладнано приміщення підвалу системою протипожежного захисту, ризики настання негативних наслідків - пожежа;
5) пункт 2.3 глави 2 розділу III ППБ - не забезпечено належний клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах приміщення котельні, ризики настання негативних наслідків - пожежа;
6) пункт 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБ - відсутній другий евакуаційний вихід з другого та третього поверху готелю, ризики настання негативних наслідків - пожежа;
7) пункт 8 розділу II ППБ - відсутні знаки безпеки у приміщеннях готелю, ризики настання негативних наслідків - пожежа.
Перевірку проведено у присутності ФОП ОСОБА_1 , що він засвідчив власним підписом на останній сторінці акта (арк. спр. 16). Один примірник акта перевірки № 252 від 20 вересня 2019 року, вручено директору відповідача.
Постановою від 19 вересня 2019 року за порушення вимог пожежної безпеки, що є адміністративним правопорушеннями, передбаченим статтею 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу (арк. спр. 17). Доказів оскарження вказаної постанови підприємець суду не надав.
У зв'язку із виявленими порушеннями вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” звернулось із даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю, що розташовані на 2-3 поверхах будівлі готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Воля-Ковельська, вулиця Волі, 36, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року № 5403-VI державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Як встановлено статтею 1 Закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” (далі - Указ № 20/2013) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Як визначено підпунктом 57 пункту 4 Указу №20/2013, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) - пункт 6 Указу № 20/2013.
Відповідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Також частиною сьомою статті 7 Закону №№ 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно із визначенням ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Визначення небезпечного чинника дане у пункті 26 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, чинне законодавство пов'язує наявність чи відсутність загрози для життя і здоров'я людей від тих чи інших порушень законодавства у сфері пожежної безпеки не тільки із їхньою можливістю спричинити саму пожежу, але й сприяти її швидкому розвитку.
Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 826/4267/16.
На переконання суду поняття порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров'ю людей є оціночним. Водночас, встановлені у цій справі порушення (зафіксовані у акті від 20 вересня 2019 року), безперечно, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.
Фіксування в акті перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і є їх встановленням в розумінні частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, що є підставою для застосування заходів реагування.
Судом установлено, що пояснень, зауважень або заперечень на акт перевірки від 20 вересня 2019 року ФОП ОСОБА_1 не подавав.
Також не установлено обставин щодо звернення товариства до позивача про проведення повторного заходу державного нагляду (контролю) у зв'язку із усуненням виявлених порушень.
У даному випадку, із урахуванням того, що основним видом діяльності ФОП ОСОБА_1 є діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування (арк. спр. 35-36), що зумовлює довготривале перебування людей (у тому числі і в нічний період доби) у приміщеннях готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова”, порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей та які продовжують існувати на об'єкті відповідача (як працівникам, так і відвідувачам, а також особам, які здійснюватимуть гасіння виниклої пожежі).
Суд звертає увагу, що Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року, визначено обов'язки суб'єкта господарювання, зокрема:
- усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах;
- підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
- у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
- будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
- під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню;
- забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою;
територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности».
За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті господарювання готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за місцем здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , село АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , було виявлено порушення усіх вищенаведених приписів чинного законодавства (що зафіксовано в акті № 252 від 20 вересня 2019 року), виконання яких є обов'язком суб'єкта господарювання.
Таким чином, судом установлено, що експлуатація даного об'єкта здійснюється із порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (працівникам закладу, відвідувачам, працівникам ДСНС).
Суд звертає увагу, що відповідач не вчинив жодних дій щодо усунення виявлених порушень ані до звернення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області із даним позовом до суду, ані станом на день розгляду справи (13 грудня 2019 року).
Окрім того, суд звертає увагу, що усі виявлені порушення під час перевірки у вересні 2019 року також виявлені за результатами державного нагляду (контролю) у 2016 році та приписом № 74 від 23 березня 2016 року відповідача було зобов'язано їх усунути. При цьому пропозиція до виконання щодо усунення вказаних порушень значиться із 2014, 2015 років (арк. спр. 18).
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що такі порушення становить реальну суспільну небезпеку, загрозу життю та здоров'ю людей, а з урахуванням положень статті 11 Закону № 877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями.
За таких обставин, застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю, що розташовані на 2-3 поверхах будівлі готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Воля-Ковельська, вулиця Волі, 36, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є пропорційним та повним заходом реагування на виявлені порушення та спрямоване на збереження безпеки та здоров'я людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення.
Відтак, позов належить задовольнити.
При цьому суд зауважує, що відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону №877-V відновлення повної експлуатації відповідачем споруди можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх порушень.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує як розподілити між сторонами судові витрати. Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертизи. Відтак, судовий збір у сумі 1 921 грн, сплачений позивачем при поданні адміністративного позову, йому не відшкодовується (з відповідача не стягується).
Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту, суд
Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Електроапаратна, 6, ідентифікаційний код юридичної особи 38592652) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про застосування заходів реагування задовольнити.
Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 зупинити експлуатацію приміщень готелю, що розташовані на 2-3 поверхах будівлі готельно-ресторанного комплексу “Золота підкова” за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Воля-Ковельська, вулиця Волі, 36 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повне судове рішення складене 18 грудня 2019 року.