Ухвала від 18.12.2019 по справі 120/3078/19-а

УХВАЛА

18 грудня 2019 р. Справа № 120/3078/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в письмовому провадженні питання про залучення другого відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру № 0545 Регіонального сервісного центу МВС у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру № 0545 Регіонального сервісного центу МВС у Вінницькій області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі нового посвідчення на реєстрацію транспортного засобу марки "NISSAN SUNNY", 1993 року випуску, та зобов'язання відповідача видати позивачу таке посвідчення.

Згідно з ухвалою суду від 08.11.2019 розгляд вказаної справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

05.12.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, поданий Регіональним сервісним центром МВС у Вінницькій областів. Серед іншого, у відзиві зазначається, що Територіальний сервісний центр № 0545 є структурним підрозділом Регіонального сервісного центру МВС у Вінницькій області (далі - РСЦ МВС у Вінницькій області). Відтак саме РСЦ МВС у Вінницькій області представлятиме інтереси відповідача у цій справі.

Крім того, 13.12.2019 до суду надійшло клопотання РСЦ МВС у Вінницькій області про долучення до матеріалів справи документів, що підтверджують повноваження РСЦ МВС у Вінницькій області на представлення інтересів Територіального сервісного центру № 0545, як свого структурного підрозділу. Зокрема, суду надано витяг з наказу МВС № 488 о/с від 20.04.2018 "Про призначення ОСОБА_2 " начальником РСЦ МВС у Вінницькій області, копію наказу МВС № 421 від 25.05.2016 "Про затвердження Структури РСЦ МВС у Вінницькій області", витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо РСЦ МВС у Вінницькій області як юридичної особи, копію наказу МВС № 403 від 19.05.2017 "Про затвердження Положення про РСЦ МВС у Вінницькій області" з відповідним положенням, копію наказу РСЦ МВС у Вінницькій області № 191 від 05.12.2017 "Про затвердження Положень про структурні підрозділи РСЦ" з Положенням про сектор юридичного забезпечення РСЦ МВС у Вінницькій області, копію наказу РСЦ МВС у Вінницькій області № 179 від 28.11.2017 "Про затвердження Положення про територіальний сервісний центр № 0545 (на правах відділу м. Хмільник) РСЦ МВС у Вінницькій області та інформаційну довідку РСЦ МВС у Вінницькій області № 31/2-2894 від 13.12.2019, якою додатково підтверджується те, що Територіальний сервісний центр № 0545 є структурним підрозділом РСЦ МВС у Вінницькій області без прав юридичної особи.

Як видно з вищезазначених документів, постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 889 "Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України, в тому числі РСЦ МВС у Вінницькій області.

Відповідно до п. 19 Положення про регіональний сервісний центр МВС України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 № 1401 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 19.05.2017 № 403), РСЦ МВС у Вінницькій області є юридичною особою публічного права (неприбутковою установою).

Наказом МВС України від 25.05.2016 № 421 "Про затвердження Структури сервісних центрів МВС" затверджено структуру РСЦ МВС у Вінницькій області (територіального органу з надання сервісних послуг МВС), до складу якої входять територіальні сервісні центри (на правах відділу).

Водночас наказом РСЦ МВС у Вінницькій області від 28.11.2017 № 179 затверджено Положення про територіальний сервісний центр № 0545 (на правах відділу, м. Хмільник) РСЦ МВС у Вінницькій області. Згідно з пунктом 1 цього Положення територіальний сервісний центр № 0545 (на правах відділу, м. Хмільник) є структурним підрозділом РСЦ МВС у Вінницькій області, який має печатку, штампи з номер ТСЦ МВС і бланки зі своїм повним найменуванням, необхідні для здійснення його діяльності, проте не є юридичною особою публічного права.

Відтак надані суду документи вказують на необхідність вирішення питання про заміну неналежного відповідача (залучення співвідповідача) у цій справі.

Разом з тим, позивач на виклик суду не з'явився та подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Також у судове засідання не з'явився та з наведених вище причин не може з'явитися представник відповідача. Водночас підстав для допуску до участі у справі представника РСЦ МВС у Вінницькій області немає, оскільки судом ще не вирішено питання про статус РСЦ МВС у Вінницькій області в цьому судовому процесі.

Отже, враховуючи те, що належним чином повідомлені сторони в підготовче засідання не з'явились, суд, керуючись положеннями ст.ст. 181, 205 КАС України розглядає справу у письмовому провадженні та вважає необхідним з власної ініціативи вирішити питання про заміну неналежного відповідача (залучення співвідповідача) у цій справі.

Відповідно до ч. 3, 4, 5 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Судом встановлено, що фактично відмова у видачі позивачу нового посвідчення на реєстрацію транспортного засобу надана Територіальним сервісним центром № 0545, який уповноважений на здійснення владних управлінських функцій у відповідній сфері правовідносин. Однак юридично такий сервісний центр є структурним підрозділом РСЦ МВС у Вінницькій області, без прав юридичної особи.

Ця обставина: по-перше, створює ситуацію, при якій представництво інтересів відповідача під час розгляду справи є неможливим, оскільки він не має статусу юридичної особи; по-друге, у випадку задоволення судом позову та прийняття рішення на користь позивача, виконання судового рішення буде утрудненим з тих самих міркувань.

З огляду на викладане і беручи до уваги те, що через неявку позивача в судове засідання та подання ним заяви про розгляд справи за його відсутності суд позбавлений можливості з'ясувати думку позивача щодо заміни неналежного відповідача, суд доходить висновку про необхідність залучення РСЦ МВС у Вінницькій області до участі в справі як співвідповідача.

Частиною шостою статті 48 КАС України передбачено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Згідно з п. 2 ч.2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання у разі залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Отже, у зв'язку з залученням другого відповідача підготовче засідання у цій справі належить відкласти. Водночас такому відповідачу необхідно надати час для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Оскільки протягом шістдесяти днів проведення підготовчого засідання у цій справі є неможливим з об'єктивних та незалежних від суду причин, суд доходить висновку, що для належної підготовки справи до розгляду по суті строк проведення підготовчого засідання слід продовжити, але не більше ніж на тридцять днів.

При визначенні дати наступного підготовчого засідання враховується час, необхідний для подання сторонами заяв по суті справи.

Керуючись ст.ст. 48, 173, 180, 181, 193, 195, 205, 248, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі в адміністративній справі № 120/3078/19-а як другого відповідача Регіональний сервісний центр МВС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 40112249, місцезнаходження: вул. Ботанічна, 24, м. Вінниця, 21010).

2. Встановити співвідповідачу 15-денний строк з отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України.

3. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному статтею163 КАС України.

4. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному статтею 164 КАС України.

5. Підготовче засідання відкласти на 13.00 год 20 січня 2020 року з викликом осіб, які беруть участь у справі.

6. Повідомити учасників справи про те, що розгляд справи в підготовчому засіданні відбудеться в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

7. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

8. Копію ухвали надіслати сторонам, а залученому відповідачу також копію позовної заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович