пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
"17" грудня 2019 р. Справа № 903/889/19
Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання - Коваль Олександр Миколайович
за участю представників сторін:
від позивача: Деруга Н.О.
від відповідача: н/з
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку в режимі відеоконференції у приміщенні Господарського суду Волинської області заяви Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2», Державного агенства резерву України про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача по справі №903/889/19 за позовом Публічного акціонерного товариства «Аграрний фонд» до Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» про стягнення 960867,36 грн.,
06.11.2019 Публічне акціонерне товариство “Аграрний фонд” надіслало на адресу суду позов до Державного підприємства “Луцький комбінат хлібопродуктів №2” про стягнення 960867,36 грн. заборгованості, в т.ч.: 482200,00 грн. основний борг, 124112,68 грн. пені, 61754,00 грн. штрафу, 230046,30 грн. інфляційні втрати та 62754,38 грн 3% річних.
Заява обґрунтована не виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань згідно біржового контракту №02/07-5 від 02.07.2015.
Ухвалою суду від 12.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
05.12.2019 Державне підприємство «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» подало заяву в якій просить суд залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державне агенство резерву України та відкласти розгляд справи на іншу дату.
16.12.2019 Державне агенство резерву України подало заяву про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державне агенство резерву України.
В обґрунтування зазначають, що ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» більше чотирьох років перебувало в процедурі банкрутства, в тому числі в ліквідаційній процедурі.
З метою відновлення роботи державного підприємства, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 134-р цілісний майновий комплекс державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» (код згідно з ЄДРПОУ 00953065) переданий із сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства до сфери управління Державного агентства резерву.
На даний час, Державне агентство резерву України є уповноваженим органом управління ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2». Згідно до ст. 4 Закону України „Про державний матеріальний резерв” та п. 4 підп. 15 Положення про Державне агентство резерву України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 517 від 08.10.2014, Держрезерв відповідно до покладених на нього завдань здійснює в порядку, передбаченому чинним законодавством, управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління - підприємствами, установами і організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву України. Державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку передбачених Законом України „Про державний матеріальний резерв”.
ДП „Луцький КХП № 2” - входить до єдиної системи державного резерву, отже Держрезерв є органом, уповноваженим управляти державним майном зазначеного підприємства. Зазначає, що Державне підприємство “Луцький КХП № 2" є стратегічним об'єктом, який входить до єдиної системи державного резерву і виконує покладені Урядом та Держрезервом завдання по стабілізації ринку зерна України.
Відповідно до норм ст. 4 Закону України «Про державний матеріальний резерв» запаси державного резерву незалежно від його місцезнаходження, а також підприємства, установи і організації та інші об'єкти, що входять до системи державного резерву, і земельні ділянки, на яких вони розміщені, є державною власністю і не підлягають приватизації та іншим видам відчуження.
Державне агентство резерву України, як уповноважений орган управління, з метою відновлення роботи підприємства, наказом від 02.09.2019 № 97-к відсторонило директора ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» Гранюка В.А. від виконання обов'язків директора на час проведення службового розслідування щодо перевірки фактів незаконного відчуження майна державного підприємства та доведення його до банкрутства та ліквідації. На час відсторонення ОСОБА_1 від займаної посади та проведення службового розслідування, виконуючим обов'язки директора ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» призначено ОСОБА_2 .
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 83 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» включено до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» Державне агентство резерву України, як уповноважений орган управління, веде облік об'єктів державної власності, що перебувають в його управлінні, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів, а також здійснює контроль за діяльністю державних підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління.
Таким чином, враховуючи, що ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» віднесено до об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації та має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, тому рішення Господарського суду Волинської області у даній судовій справі може порушити інтереси держави та негативно вплинути на права та обов'язки Державного агентства резерву України, як державного органу, який здійснює управління майном державного підприємства.
Статтею 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені ст.42 цього Кодексу.
З метою повного та всебічного розгляду справи, з урахуванням можливого впливу судового рішення на права та обов'язки Державного агенства резерву України, суд дійшов висновку про задоволення заяв про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Керуючись ст.ст. 48, 50, 234, ГПК України, господарський суд,-
1. Заяви задовольнити.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державне агенство резерву України (вулиця Пушкінська, будинок 28, місто Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37472392).
3. Зобов'язати позивача направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, про що докази надати суду.
4. Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державному агенству резерву України подати пояснення стосовно предмету спору протягом п'яти днів з моменту отримання копії позовної заяви з додатками.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвала суду підписана 18.12.2019. Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Гарбар