Постанова від 17.12.2019 по справі 1.380.2019.004587

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 року № 857/12039/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Носа С.П., Хобор Р.Б.

за участю секретаря судового засідання Кітраль Х.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року, ухвалене суддею Сидор Н.Т., у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними і скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

09.09.2019 позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» звернулося до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати незаконними та скасувати постанови: № 143276, 143275, 143277, 143281, 143282, 143283, 143284, 143285, 143286, 143287, 143288, 143280, 143292, 143291, 143003, 143278, 143300, 143299, 143298, 143289, 143296, 143004, 143294, 143293, 143297, 143295, 143290 від 13.08.2019, прийняті начальником Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 860,00 грн кожна, на загальну суму 19040,00 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом. Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення. Відтак, відповідач, у відповідності до норми ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» правомірно застосував до позивача санкції у вигляді штрафу на загальну суму 19040,00 грн за здійснення міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку за кожен випадок такого порушення.

Крім того, суд першої інстанції критично ставиться до твердження позивача про порушення відповідачем строку притягнення ТОВ «Танк Транс Україна» до відповідальності, оскільки акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано відповідні порушення позивачем, складено 19.06.2019, адміністративно-господарські штрафи застосовані до позивача оскаржуваними постановами - 13.08.2019, тобто у двомісячний строк з дня виявляння порушень.

Разом з тим, розгляд справи про порушення та винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за відсутності позивача проведений відповідно до норм законодавства, позивач не скористався своїм правом бути присутнім при розгляді справи та не надав відповідних документів.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його незаконним, постановленим з порушенням норм чинного законодавства, Товариство з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» оскаржило його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року та позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що 13.09.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області винесено 27 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, кожною з яких оштрафовано ТОВ «Танк Транс Україна» на 680 грн за порушення, відповідальність за які передбачена абз. 11 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - управління транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажу без тахокарт.

Апелянт вважає, що вказане правопорушення являє собою сукупність дій, які вчиняються протягом певного періоду, тобто є триваючим. Таким чином, за вчинення порушень, про які йдеться у абз.11 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» контролюючий орган мав би застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі сорока неоподаткованих мінімумів доходів громадян, незалежно від кількості виявлених під час перевірки такого перевізника випадків невиконання заповнення щоденного реєстраційного листка режимів праці та відпочинку.

Посилається на те, що відповідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладене не пізніш якчерез два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушенню відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 19.06.2019 на автодорозі М-09 33 км + 650 м державними інспекторами Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області зупинено транспортний засіб марки MERCEDES BENZ, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Танк Транс Україна», з метою проведення перевірки транспортного засобу на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За результатами перевірки Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області складено акт від 19.06.2019 № 160202, в якому зафіксовано порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажу згідно СМR від 17.08.2019. У водія відсутні щоденні заповнювачі тахокарт за період з 22.05.2019 по 18.06.2019, бланки підтвердження діяльності водія відсутні.

У вказаному акті здійснено відмітку про те, що водій від підпису та пояснення відмовився.

13.08.2019 за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області прийнято постанови про застосування до ТОВ «Танк Транс Україна» адміністративно-господарських штрафів за №№: 143276, 143275, 143277, 143281, 143282, 143283, 143284, 143285, 143286, 143287, 143288, 143280, 143292, 143291, 143003, 143278, 143300, 143299, 143298, 143289, 143296, 143004, 143294, 143293, 143297, 143295, 143290 за порушення, передбачене абз. 11 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (управління транспортним засобом при здійсненні міжнародного автомобільного перевезення без тахокарт), - у розмірі по 680,00 грн за кожен випадок порушення.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулює Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Статтею 1 Закону № 2344-III визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

У силу статті 34 Закону № 2344-III, автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Згідно ч. 7 Закону № 2344-ІІІ у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.

Частиною восьмою статті 53 Закону № 2344-ІІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Згідно зі статтею 18 Закону № 2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимогЄвропейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 3постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Пунктом 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Приписами п. 14 Порядку № 1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Згідно п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

З аналізу вказаних норм, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що автомобільні перевізники та водії зобов'язані мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких відносяться, зокрема, реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти.

Слід зазначити, що з 20 грудня 2010 року набула чинності Поправка № 6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01 липня 1970 року, у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Отже, під час перевірки водії зобов'язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний тиждень та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм, або бланк підтвердження діяльності.

Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів визначено в пунктах 20-30 Порядку № 1567.

Відповідно до пунктів 20, 21, 22 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Встановлено, що в акті перевірки від 19.06.2019 № 160202 зафіксовано допущення позивачем порушень, відповідальність за які передбачена абз. 6, 11 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Під час оформлення даних порушень позивач не забезпечив надання пояснень чи заперечень перевіряючим, при складанні акту перевірки не вказав про наявність відповідних тахокарт за період з 22.05.2019 по 18.06.2019.

Частиною ч.1 ст.60 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - у вигляді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, статтею 60 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо.

Зі змісту даної статті не вбачається, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є триваючим правопорушенням.

Заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.

Відтак, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.05.2019 у справі № 816/124/17, від 17.07.2019 у справі №816/179/17.

За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про допущення порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме, здійснення міжнародних автомобільних перевезень без тахокарт за період з 22.05.2019 по 18.06.2019, що свідчить про правомірність застосування санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 19040,00 грн. на підставі абзацу одинадцятого частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Встановлено, що акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано відповідні порушення позивачем, складено 19.06.2019, адміністративно-господарські штрафи застосовані до позивача оскаржуваними постановами - 13.08.2019, тобто у двомісячний строк з дня виявляння порушень.

Згідно п. 26 Порядку № 1567 про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У матеріалах справи містяться докази скерування позивачу повідомлення про час та місце розгляду справи щодо нього.

Відповідно до п. 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно здодатком 5.

Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що розгляд справи про порушення та винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за відсутності позивача проведений відповідно до норм законодавства, позивач не скористався своїм правом бути присутнім при розгляді справи та не надав відповідних документів.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019рокуу справі №1.380.2019.004587 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними і скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Я. С. Попко

судді С. П. Нос

Р. Б. Хобор

Повне судове рішення складено 18.12.2019.