Справа № 826/5543/18 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.
18 грудня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Василенка Я.М.,
Шурка О.І.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.10.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якій просив:
- визнати бездіяльність ГУ ПФУ щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 червня 2017 року № 46342 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, протиправною;
- зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії, з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом № 900-VIII, статтями 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, постановою № 988, на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 червня 2017 року № 46342 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.10.2019 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, з 01 січня 2016 року до березня 2018 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 червня 2017 року № 46342 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, протиправною.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду в частині, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог, позивач також подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині та прийняти нову постанову в цій частині, якою зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом № 900-VIII, статтями 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, постановою № 988, на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 червня 2017 року № 46342 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, та неповне з'ясування обставин, що призвело до неправильного вирішення спору в частині позовних вимог.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
До апеляційної скарги ОСОБА_1 було додано клопотання про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 в частині визнання дій протиправними та скасування п. 3 постанови від 21.02.2018 № 103.
Колегія суддів, розглянувши дане клопотання, вважає його таким, що не підлягає задоволенню, оскільки постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 826/12704/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення. Часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року залишено без змін. Так, наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним визначені у ст. 265 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Так, у відповідності до положень ч. 1 ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач з 18 липня 2015 року є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ.
14 лютого 2018 року, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною розміру видів грошового забезпечення відповідно до постанови № 998 до якої додано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка направлялась до відповідача Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , грошовий атестат та розрахунок пенсії.
Листом ГУ ПФУ від 28 лютого 2018 року № 7586/03/6-1629, повідомлено позивачу, що перерахунок його пенсії відповідно до постанови № 988 буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України відповідно до постанови № 103. Зі змісту листа вбачається, що перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 13 червня 2017 року № 46342, відповідачем не проведено. При цьому, право на проведення перерахунку призначеної пенсії, органом Пенсійного фонду України в цілому не заперечувалось.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з наступного:
- гарантоване законом право на перерахунок пенсії та дотримання у межах спірних правовідносин усіх вимог, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2008 року № 45, передбачає, що позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року;
- згідно наданої відповідачем копії перерахунку пенсії позивача, перерахунок було здійснено в березні 2018 року з 01 квітня 2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року від 20 березня 2018 року № 46342;
- всупереч положенням статті 51 Законом № 2262-ХІІ та нормам Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2008 року № 45, відповідач після надходження відповідної довідки від 13.06.2017 № 46342 до березня 2018 року не перерахував пенсію позивача, з урахуванням чого поведінка ГУ ПФУ є протиправною бездіяльністю. Разом з тим, оскільки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону №900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови № 988 в березні 2018 року, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача вчинити зазначені дії.
Колегія суддів погоджується з даними висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Приписами ст. 102 Закону № 580-VIII, передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
Постановою № 988 та постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до норм п. 4 вказаного Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. З огляду на викладене, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Верховний Суд у рішенні від 15 лютого 2018 року по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17 березня 2018 року, висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Під час розгляду даної справи в суді першої інстанції було досліджено, що підставою для не перерахунку та невиплати позивачу пенсії відповідач в листі від 15 лютого 2018 року № 5403/03/Ф-1064, визначив відсутність надходжень коштів на виплату пенсій з Державного бюджету України, що безумовно не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу.
Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
Таким чином, всупереч положенням статті 51 Законом № 2262-ХІІ та нормам Порядку № 45, відповідач після надходження довідки від 13.06.2017 № 46342 не перерахував пенсію позивача, тобто, допустив протиправну бездіяльність, на що, цілком обгрунтовано було звернуто увагу судом першої інстанції.
Також, з наданої відповідачем копії перерахунку пенсії позивача, слідує, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено в березні 2018 року: з 01 квітня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) саме з 01 січня 2016 року від 20 березня 2018 року № 46342. (а.с. 72, 73)
Разом з тим, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, у період дів якої позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.
Зазначеною остановою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадо спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 20І 6 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до постанови № 103, довідки про розмір грошового забезпечення, подані ліквідаційною комісією органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою № 103, визнані такими, що були неналежним чином оформлені, у зв'язку з тим, що містили інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.
Надалі, Міністерство внутрішніх справ своїм листом повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням раніше наданих довідок, в тому числі і довідки позивача оскільки вона містила інформацію яка суперечить Постанові № 103, а саме, в ній вказана премія за грудень 2015 року.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду здійснило всі необхідні дії для проведення перерахунку пенсій.
При цьому, колегія суддів зауважує на те, що постановою № 103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до статті 63 Закону № 2262, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця, окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.
Аналогічну правову позицію виклав Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18, зазначивши, що постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з - приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262- XII та Постанови № 938, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. За змістом частини 1 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ліквідаційна комісія ГУ МВС в м. Києві підготувала оновлену довідку позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови № 988 та постанови Кабінету міністрів України №103. (а.с. 74)
До довідки включено всі види та розміри грошового забезпечення, які передбачені Постановою № 988 та було надіслано відповідачу.
Разом з тим, оскільки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови № 988 в березні 2018 року, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача вчинити зазначені дії, адже такі вже було здійснено.
Оскільки постановами Кабінету Міністрів України № 103 та № 988 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, в тому числі тих які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, а відповідач не має повноважень на складання, доповнення/внесення змін до довідки, на підставі якої здійснює перерахунок, пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до чинної на той момент постанови.
Наведені положення вказаних постанов були чинними на момент складення довідки та перерахунку пенсії, звернення позивача з заявою до відповідача, подання позовної заяви та не були скасовані.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин, наведені положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 були чинними, то відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством. Разом з тим, спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після скасування судом п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 в межах даної справи відсутній.
Рішення суду у справі № 826/12704/18 на спірні правовідносини не може вплинути, оскільки правовідносини у даній справі виникли до набрання законної сили таким рішенням, яке не має ретроактивності та змінює правове регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення (скасування п. 3 постанови № 103).
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відтак, доводи апеляційних скарг відповідача та позивача не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи та обгрунтування апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.10.2019 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Я.М. Василенко
О.І. Шурко