Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
18 грудня 2019 р. справа № 520/11983/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , у якому просить суд:
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про перерахунок пенсії за вислугу років, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 21.10.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6770,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн; наукова ступінь - 10% - 677,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 100% - 12375,00 грн; премія 10% - 677,00 грн починаючи з 01.01.2018, з врахуванням раніше виплачених сум, однією сумою, без обмеження максимального розміру пенсії.
Ухвалою суду від 18.11.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позову зазначено, що рішення відповідача, яким обмежено розмір пенсії позивача максимальним розміром, є протиправним та таким, що обмежує права позивача на пенсійне забезпечення.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, в якому просить суд відмовити у задоволені позову у зв'язку з тим, що підстав для виплати позивачу пенсії без обмеження її розміру з 01.01.2018 у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області немає, у зв'язку з чим прийнято відповідне рішення.
Відповідно до приписів ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 у справі №820/907/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України. Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області та державної установи "Олексіївська виправна колонія № 25" щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового, забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294".
Зобов'язано Пенсійний фонд України повідомили Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на ім'я ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти у десятиденний строк з моменту надходження інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій список на ім'я ОСОБА_1 та подати його до державної установи "Олексіївська виправна колонія №25".
Зобов'язано державну установу "Олексіївська виправна колонія №25" на підставі наданого списку скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу 2200 грн.. підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 10%, окладу за спеціальним, званням, надбавки за вислугу років 40%. надбавки за виконання особливо - важливих завдань під час проходження служби 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, доплати за оперативно-розшукову діяльність 30%, доплати за науковий ступінь 15%, розміру премії 200%, та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
На виконання судового рішення по справі Державною установою "Олексіївська виправна колонія №25" складено та направлено до головного управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої розмір посадового окладу становив 2200 грн, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 10% - 220 грн, окладу за спеціальним званням - 135 грн, надбавки за вислугу років 40% - 1022 грн, надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50% - 1788 грн 50 коп, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1210 грн, доплати за оперативно - розшукову діяльність 30% - 726 грн, доплати за науковий ступінь 15% - 363 грн, розміру премії 200% - 7154 грн. Всього для обчислення пенсії сума грошового забезпечення становила 14818,50 грн.
Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки проведено перерахунок пенсії з 01.01.2017, внаслідок чого основний розмір пенсії 70 % від грошового забезпечення становив 10372 грн 95 коп.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) були внесені зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб начальницького і рядовою складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. У відповідності до цієї установи посадовий оклад за посадою начальника установи, тобто посади, з якої ОСОБА_1 був звільнений на пенсію з 01.01.2018 - складає 6770 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції за інформацією, наданою державною установою "Олексіївська виправна колонія №25" складена довідка про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 25.03.2018 № 2682, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів, станом на 01.03.2018, яка містить такі складові за посадою начальник установи: посадовий оклад - 6770 грн, оклад за військовим званням - 1480 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 4125 грн. Загальна сума грошового забезпечення дія обчислення пенсії склала 12375 грн.
На підставі цієї довідки позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018, внаслідок чого розмір пенсії становив 8662 грн. 50 коп. До вказаного розміру пенсії з цієї ж дати розпочато виплату підвищення до попереднього розміру пенсії в сумі 1710 грн 45 коп.
Не погоджуючись із складенням довідки без урахування додаткових видів грошового забезпечення та проведеним перерахунком пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Державної установи "Олексіївська виправна колонія №25" із відповідними заявами.
Державною установою "Олексіївська виправна колонія №25" на запит позивача надано довідку про основні та додаткові види грошового забезпечення за посадою начальника установи, на якій перебував позивач під час служби, від 03.05.2019 № 4/9/3036/Рж.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.05.2019 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з підстав того, що надання особистої заяви про перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами грошового забезпечення не визначено.
Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся з позовом до суду, вважаючи, що право на перерахунок пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, що передбачені Постановою № 704 та фактично виплачувалися за відповідною посадою начальника установи, яку займав позивач на день звільнення з військової служби.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов позивача до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Державної установи "Олексіївська виправна колонія (№ 25)" про визнання протиправною відмови та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області та бездіяльність Державної установи "Олексіївська виправна колонія (№25)" щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Скасовано рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 29.05.2019 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язано державну установу "Олексіївська виправна колонія №25" скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу 6770 грн, окладу за спеціальним званням полковника в розмірі 1480 грн, надбавки за вислугу років 50 % - 4125 грн, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років: доплати за науковий ступінь 10 відсотків посадового окладу та премії у розмірі 10% посадового окладу та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018.
11.10.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в харківській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу 6770 грн, окладу за спеціальним званням полковника в розмірі 1480 грн. надбавки за вислугу років 50%-4125 грн, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років: доплати за науковий ступень 10 відсотків посадового окладу та премії у розмірі 10%посадового окладу.
Також в зазначеній заяві позивач просив відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру з урахуванням 100% підвищення пенсії, та здійснити доплату різниці в пенсії, починаючи з 01.01.2018 року однією сумою.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України № 9694 від 11.10.2019 року розмір пенсії позивач станом на 01.10.2019 року складається із наступного грошового забезпечення: посадовий оклад 6770,00 грн: оклад за військове звання - 1480,00 грн: процентна надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн: науковий ступінь - 10% - 677,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 100% - 12375,00 грн; премія 10% - 677,00 грн.
Всього в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії нарахована - 26104,00 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 38) у розмірі 18272,80 грн. Підсумки пенсії (з надбавками): 18272,80 грн.
З розрахуванням розміру пенсії для розрахунку підвищення: 14970 грн, попередньої суми пенсії 10372,95 грн, підвищення 3447,79 грн (75% від 4597,05 грн).
Згідно з постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення пенсії позивача складає 4597,05 грн, з них виплачується:
З 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення- 2298,53 грн.;
З 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення - 3447,79 грн.;
З 01.01.2020 року 100% щомісячно 100% підвищення - 4597.05 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії за вислугу років, передбаченої Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.10.2019 року на виконання Харківського окружного адміністративного суду від 08.08.2019 року по справі № 520/6608/19 здійснено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань.
В зазначеному вище рішенні також зазначено, що згідно зі статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 зі змінами (далі - Закон) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Провести перерахунок пенсії з урахуванням 100 % підвищення пенсії, без обмеження максимальним розміром пенсії та здійснити доплату однією сумою рішенням суду головне управління Пенсійного фонда України в Харківській області не зобов'язано.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, вказаними рішеннями суду встановлено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6770,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн; наукова ступінь - 10% - 677,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 100% - 12375,00 грн; премія 10% - 677,00 грн починаючи з 01.01.2018, та на виплату з врахуванням раніше виплачених сум, однією сумою.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Положення статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №848-VIII від 24 грудня 2015 року.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
У резолютивній частині якого зазначено: "Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн."
У своєму рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статі 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України відповідач має здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії позивачу.
В преамбулі Закону Україні «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення №7-рп/2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина сьома статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VІІІ, який прийнятий 06 грудня 2016 року, вперше опублікований в газеті «Голос України» 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 01 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України №1774-VІІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Даний висновок узгоджується із позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 по справі №127/4267/17, від 16.10.2018 по справі №522/16882/17, 31 січня 2019 у справі №638/6363/17, 15 квітня 2019 у справі №522/16973/17, 08 серпня 2019 у справі №522/3271/17.
Судом встановлено, що позивачу здійснено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі "Хонякіна проти Грузії" (Khoniakina v. Georgia), № 17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року).
Європейський Суд наголошував на тому, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (рішення у справі "Колишній Король Греції та інші проти Греції" (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).
Чинне законодавство України чітко визначає випадки, при виникненні яких у держави виникає право на обмеження права і свобод громадянина, у тому числі і пенсійних виплат.
Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк. Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 20.03.2002 року №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини).
Згідно зі статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються державою і не можуть бути скасовані або обмежені. Звуження змісту прав і свобод особи означає зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або величину (кількість) благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обмеження відповідачем розміру пенсійної виплати позивачу із посиланням на зміни пенсійного законодавства, норми якого визнано неконституційними, є неприпустимим.
Відповідно, відповідач обмежуючи розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, без дотриманням вимог ч.2 ст.2 КАС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної вимоги про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про перерахунок пенсії за вислугу років, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 21.10.2019 року
Також вважає необхідним зазначити, що невиплата позивачу призначеної пенсії у повному обсязі є позбавленням останнього його конституційного права на соціальний захист у разі досягнення пенсійного віку, визначеного Законом.
Слід зазначити, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6770,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн; наукова ступінь - 10% - 677,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 100% - 12375,00 грн; премія 10% - 677,00 грн починаючи з 01.01.2018, а також здійснити виплату з врахуванням раніше виплачених сум, однією сумою, без обмеження максимального розміру пенсії.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про перерахунок пенсії за вислугу років, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відносно ОСОБА_1 від 21.10.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6770,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн; наукова ступінь - 10% - 677,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 100% - 12375,00 грн; премія 10% - 677,00 грн починаючи з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, однією сумою.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі складено 18 грудня 2019 року.
Суддя О.Г. Котеньов