Рішення від 16.12.2019 по справі 520/10543/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

16 грудня 2019 р. № 520/10543/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у виготовлені списку на ім'я ОСОБА_1 , що наданий 23.03.2018 № 7855-14/20 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, який не відповідає вимогам п.2 та формі, встановленій додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (у списку не враховано усі види грошового забезпечення, за розмірами яких пенсія була обчислена до її перерахунку з 01.01.2018 року);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виготовити новий список на ім'я ОСОБА_1 у відповідності з вимогами пункту 2 за формою встановленою додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, з визначенням у ньому усіх складових видів грошового забезпечення, з розмірів яких була обчислена пенсія позивача до її перерахунку з 01.01.2018 року, в тому числі: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 15%; премія 24%.; підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 - 843,13 грн.; надбавка дитина війни (з 01 по 31) - 66,43 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 49,44 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012); підсумок пенсії (з надбавками) - 4429,47 грн., та надати, цей новий список, до Північно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

В обґрунтування позову зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії, які полягають у виготовлені списку на ім'я ОСОБА_1 , що наданий 23.03.2018 № 7855-14/20 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, який не відповідає вимогам п.2 та формі, встановленій додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, а саме у списку не враховано усі види грошового забезпечення, за розмірами яких пенсія була обчислена до її перерахунку з 01.01.2018 року. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 15.10.2019 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом.

Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з огляду на його необґрунтованість та не доведеність. Також представником відповідача вказано, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначена певна послідовність дій, яку відповідачем було дотримано. Відтак, на думку відповідача позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Ухвалою суду від 19.11.2019 року з урахуванням виправлень, внесених ухвалою суду від 27.11.2019 року, ухвалено розгляд справи №520/10543/19 за вищевказаним позовом ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; витребувано від Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

На виконання ухвали суду від 19.11.2019 року представником відповідача через канцелярію суду подано клопотання із дорученням копії документів з пенсійної справи позивача, які мають відношення до предмету спору та одночасно заявлено клопотання про відновлення строку встановленого ухвалою суду для подання витребуваних документів з огляду на об'єктивно обумовлену тривалість документообігу в установі відповідача та те, що на підготовку документів, фактично не залишилось часу.

Враховуючи повідомлені представником відповідача обставини, суд вважає за можливе прийняти зазначене клопотання до розгляду.

Також позивачем через канцелярію суду подано відповідь на відзив та пояснення по справі.

Відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер органів внутрішніх справ України.

Згідно наказу управління Міністерства внутрішніх справ у Харківській області від 02.12.1996 р. №184 о/с полковника внутрішньої служби ОСОБА_1 /Е-845185/, начальника відділу виконання покарань, що не пов'язані з позбавленням волі Управління виконання покарань Управління Міністерства внутрішніх справ у Харківській області звільнено зі служби з 03.12.1996 року у відставку за ст.65 п. "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29 липня 1991 р. №114.

Пенсію позивачу призначено на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року.

Як пенсіонер органів внутрішніх справ України позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї доказів вбачається, що з 01.01.2018 року відповідачем пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Так, у позовній заяві позивачем вказано, що перерахунок, обчислення та виплата його пенсії здійснюється відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за алгоритмом відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок 45) на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Позивачем вказано, що список із визначенням у ньому усіх складових грошового забезпечення та їх розмірів, за якими обчислювалася пенсія позивача до її перерахунку з 01.01.2018 року відповідно до норм діючого законодавства відповідачем має бути подано до Північно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, яке Мін'юстом визначено як уповноважений орган, що виготовляє відповідні довідки для перерахунку пенсій осіб звільнених в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.

При цьому, судовим розглядом справи встановлено, що відповідачем 22.03.2018 року відповідно до Порядку №45 було складено список № 7855-14/20 на ім'я позивача, який було надано до уповноваженого органу.

Судовим розглядом справи зі змісту наданих позивачем у позовній заяві пояснень встановлено, що для з'ясування правильності складеного відповідачем списку від 22.03.2018 р. № 7855-14/20 на його ім'я, який надано до уповноваженого органу, та його відповідності встановленому зразку позивач 03.06.2019 року звернувся із запитом до відповідача про надання витягу з вказаного списку.

У відповідь на вказаний запит відповідачем 06.06.2019 року за супровідним листом № 19566-14/20 позивачу надано витяг з визначенням у ньому даних про грошове забезпечення, з розмірів якого пенсія позивача була обчислена до її перерахунку.

Однак, як вказано позивачем у позовній заяві, зазначений витяг відповідачем не було оформлено належним чином.

Матеріали справи свідчать, що позивач 25.06.2019 року вдруге звернувся до відповідача з проханням надати йому витяг зі списку від 22.03.2018 р. № 7855-14/20 з усіма відповідними реквізитами та оформленням його у відповідності пункту 2 та додатку 1 Порядку 45.

Так, 05.07.2019 року позивачем за супровідним листом, датованим 01.07.2019 року, №22184/14-20, було отримано список, який, на думку позивача, відповідачем було складено без визначення в ньому усіх складових видів грошового забезпечення та їх розмірів, за якими пенсія позивача була обчислена до її перерахунку.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що, на думку позивача, вказані обставини свідчать про допущення відповідачем протиправних дій щодо виготовлення списку на його ім'я, який не відповідає вимогам п.2 та формі, встановленій додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, оскільки у списку не враховано усі види грошового забезпечення, за розмірами яких пенсія була обчислена до її перерахунку з 01.01.2018 року.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Як передбачено приписами п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), яка набула чинності 01.03.2018 року, встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Як встановлено під час розгляду справи, у подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до положень п. 1 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Зі змісту позовної заяви та наданих позивачем пояснень судом встановлено, що обґрунтовуючи власну правову позицію останній послався на обставини того, що відповідачем при складенні відповідно до приписів п.2 Порядку №45 списку на його ім'я не було зазначено в останньому усіх видів грошового забезпечення, з якого розраховувалась пенсія позивача до виникнення підстав для її перерахунку, чим порушено норми Порядку №45, яким чітко визначено форму такого списку.

Так, суд зазначає, що приписами п.2 Порядку №45 передбачено, що Головне управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження відповідного повідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складають списки.

При цьому, зазначеною нормою передбачено, що такі списки складаються за формою згідно з додатком 1 та подаються органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Судом зі змісту додатку 1 до Порядку №45 встановлено, що при складенні такого списку відповідачем у останньому стосовно кожної особи зазначаються наступні відомості: прізвище, ім'я та по батькові, дата звільнення із служби (смерті), військове (спеціальне) звання, посада на день звільнення із служби (смерті) із зазначенням назви підрозділу, розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку.

При цьому, як встановлено судом до графи за назвою «Розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку» законодавцем внесено також наступні відомості: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, підвищення грошового забезпечення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби, надбавка за безперервну службу, інші додаткові види, премія та зазначення розміру грошового забезпечення разом.

Судовим розглядом справи з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що відповідачем у відповідь на заяву позивача разом із супровідним листом від 01.07.2019 року №22184/14-20 «Про надання інформації» було надано позивачу витяг зі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Зі змісту зазначеного витягу судом встановлено, що останній за порядковим номером 414 містить наступні відомості: №П/С: 19355, вид пенсії: ВР, спец. звання: полковник, ПІБ: ОСОБА_1 , посада: нач. відд. УВП УМВС УКР. в Харк.обл., посадовий оклад: 1150,00 грн., оклад за спец. звання: 135,00 грн., загальна вислуга років: 30, календарна вислуга років: 30, надбавка за вислугу років 40%, сума надбавки за вислугу років: 514,00 (а.с. 32).

При цьому, як встановлено судом зазначений стосовно особи ОСОБА_1 зазначений витяг не містить відомостей про підвищення грошового забезпечення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби, надбавка за безперервну службу, інші додаткові види, премія та зазначення розміру грошового забезпечення разом.

Зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов вбачається, що пенсію позивача перераховано з 01.01.2018 року відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.

Виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103.

Також представником відповідача вказано, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у редакції Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, представником відповідача наголошено, що у рішенні від 13 березня 2019 року по справі №240/6263/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов наступних висновків за результатами розгляду справи: «Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено».

Суд, надаючи оцінку вищевикладеним доводам представника відповідача, зазначає, що останні стосуються не порядку складення списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018 року, а стосується порядку проведення перерахунку пенсій таких осіб, що не є предметом розгляду у даній справі.

Водночас, суд зазначає, що зі змісту наданого відзиву на позов не вбачається наведення представником відповідача жодних доводів стосовно правомірності складення стосовно позивача списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018 року, як не надано і жодних доказів стосовно правомірності не зазначення у такого списку відомостей щодо позивача про підвищення грошового забезпечення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби, надбавка за безперервну службу, інші додаткові види, премія та зазначення розміру грошового забезпечення разом.

Крім того, суд зазначає, що до суду не надано доказів того, що грошове забезпечення, з якого була обчислена пенсія позивача до перерахунку не включало в себе зазначені види такого забезпечення.

Також суд зазначає, що п.2 Порядку №45, яким визначено підстави для складення зазначеного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та додаток №1 до Порядку №45, яким визначено форму такого списку, скасовано або змінено не було.

Відтак, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у даному випадку відповідачем до суду не надано доказів виготовлення списку на ім'я ОСОБА_1 , що наданий 23.03.2018 №7855-14/20 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, відповідно до вимог п.2 та форми, встановленої додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 в частині не врахування у зазначеному списку усіх видів грошового забезпечення, за розмірами яких пенсія була обчислена до її перерахунку з 01.01.2018 року.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виготовити новий список на ім'я ОСОБА_1 у відповідності з вимогами пункту 2 за формою встановленою додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, з визначенням у ньому усіх складових видів грошового забезпечення, з розмірів яких була обчислена пенсія позивача до її перерахунку з 01.01.2018 року, в тому числі: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 15%; премія 24%.; підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 - 843,13 грн.; надбавка дитина війни (з 01 по 31) - 66,43 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 49,44 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012); підсумок пенсії (з надбавками) - 4429,47 грн., та надати, цей новий список, до Північно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, спірний у даній справі список було складено відповідачем відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Положеннями п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З врахуванням вищевикладеного слід дійти висновку, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановами Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року та "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 р. № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, премії, які особа отримувала на момент виникнення у неї права на призначення пенсії.

Відтак, інші складові грошового забезпечення позивача, які останній отримував до перерахунку пенсії з 01.01.2018 року не могли бути враховані при її перерахунку, що свідчить про помилковість обраного позивачем способу захисту порушеного права.

При цьому, суд зазначає, що станом на момент складення відповідачем такого списку Постанова №103 була чинною та не була скасована.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до положень Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, суд враховує обставини того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду. Зазначене рішення суду першої інстанції було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року

Однак, суд зазначає, що положеннями ч.2 ст. 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

З огляду на вищевикладене, слід дійти висновку, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з дати набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року.

Проте, станом на момент виникнення спірних правовідносин, тобто складення відповідачем списку осіб, пенсія яких підлягає перерахунку з 01.01.2018 року, зазначена Постанова №103 була чинною та не скасована.

Також суд зазначає, що положеннями діючого законодавства не передбачено наявності у відповідача додаткових або нових підстав для складення нового списку осіб, пенсія яких підлягає перерахунку з 01.01.2018 року у зв'язку з обставинами скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Крім того, суд зазначає, що у даному випадку відповідачем було складено спірний у даній справі список, після виконання умов, що передують підготовці такої довідки та визначені Порядком №45.

Водночас, Порядок №45 або інший нормативний акт не надає відповідачу права самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру грошового забезпечення окремі види такого забезпечення.

Таким чином суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у виготовлені списку, що наданий 23.03.2018 № 7855-14/20 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в частині, що стосується ОСОБА_1 , який не відповідає вимогам п.2 та формі, встановленій додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, а саме не враховано усі види грошового забезпечення, за розмірами яких пенсія була обчислена до її перерахунку з 01.01.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.