Рішення від 09.12.2019 по справі 260/1335/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року м. Ужгород№ 260/1335/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судового засідання - Костелей І.Ф.,

за участю сторін:

позивач - не з'явився,

представника відповідача 1 - Секерня О.В.,

представника відповідача 2 - Семенов О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20453063), Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. О.Довженка, 3, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20001562) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 грудня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. У зв'язку з перебуванням головуючого судді Іванчулинця Д.В. у відпустці з 13 грудня 2019 року по 16 грудня 2019 року Рішення в повному обсязі складено та підписано 17 грудня 2019 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1), Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (далі - відповідач 2), в якому просить: 1) визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо невиплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 та без урахування щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які ОСОБА_1 отримував перед звільненням з військової служби протиправною; 2) зобов'язати управління Служби безпеки України в Закарпатській області видати довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2018р. 100% визначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням отриманої довідки з Закарпатського обласного військового комісаріату про розрахунок щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які отримував перед звільненням з військової служби із врахуванням раніше виплачених сум; 4) допустити до негайного виконання присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць; 5) зобов'язати управління Служби безпеки України в Закарпатській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 21 листопада 2019 року призначено судове засідання по розгляду даної адміністративної справи.

Позов мотивує тим, що в березні 2018 року відповідач 1 з посиланням на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» направив повідомлення, згідно якого з 01.01.2018 року позивачу перераховано пенсію на підставі довідки, виданої уповноваженим органом СБУ - УСБУ в Закарпатській області. Звертає увагу, що 12.12.2018 року рішенням окружного адміністративного суду м. Києва по адміністративній справі №826/3858/18, яке залишено в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій. Коли позивач дізнався про протиправність та не чинність ряду положень Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року на підставі якої відповідач 2 надав довідку, а відповідач 1 здійснив перерахунок та виплату суми підвищеної пенсії, позивач звернувся до відповідача 1 із заявою 16.08.2019 року про перерахунок пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум за весь період з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які були отримані позивачем перед звільненням з військової служби. Однак, відповідач 1 надав відповідь від 21.08.2019 року № 20402/03/19, якою відмовив у перерахунку пенсійного забезпечення позивача. Вважає дії відповідача протиправними, оскільки позивач мав законні сподівання отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, отже, обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені Постановою № 103, не можуть бути застосовані. Зазначає, що бездіяльність відповідача 1 щодо не надіслання списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідачу 2, а відтак, не подання довідки згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року відповідачем 2 до пенсійного органу, що призвело до невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 з врахуванням щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які позивач отримував перед звільненням з військової служби є протиправною.

Відповідач 1 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив, обґрунтовуючи тим, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Звертає увагу, що на момент складення Службою безпеки України в Закарпатській області довідки для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 р. з урахуванням положень пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» дії Служби безпеки України в Закарпатській області були такими, що відповідали діючому законодавству. Зазначає, що скасування 05 березня 2019 року в судовому порядку пункту 1 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду справи по суті, позаяк станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови № 103 були діючими, а тому вимога позивача стосовно перерахунку з 01.01.2018 року не обґрунтована нормами чинного законодавства на момент виникнення права на перерахунок. Також, звертає увагу, що ані Порядок № 45, ані інший нормативно - правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

У відзиві на позовну заяву відповідач 2 вказав, що на виконання вимог нормативних актів, згідно встановленої форми на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області направлено довідку із складовими грошового забезпечення позивача, які визначені Кабінетом Міністрів України. При цьому, надсилання такої довідки було ініційоване відповідачем 1 листом із списками, де зазначено про необхідність виконання Постанови № 103 та визначено осіб, у тому числі позивача, пенсії яких підлягають перерахунку. Звертає увагу, що будь-яких звернень з даного питання до відповідача 2 від позивача не надходило. Таким чином, вважає, що відсутні підстави стверджувати про протиправну бездіяльність відповідача 2. Зазначає, що на момент складення Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області довідки для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 р., з урахуванням положень пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 року № 103, дії Управління Служби безпеки України в Закарпатській області були такими, що відповідали чинному законодавству України.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, з урахуванням підтримки підстав, предмету позову та позовних вимог.

Представник відповідача 1 в судовому засідання просила відмовити у задоволенні позову, та просила не розглядати подане клопотання про зупинення провадження у даній справі.

Представник відповідача 2 в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог з мотивів наведених у відзиві на позовну заву та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників відповідачів, оцінивши наявні у справі докази, на засадах всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 01 січня 2011 року позивачу нарахована та призначена пенсія відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.

З 01 січня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року було здійснено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 06.04.2018 року № 50, наданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області для перерахунку пенсії.

16 серпня 2019 року позивач, у зв'язку з прийнятим Окружним адміністративним судом міста Києва рішенням від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, звернувся до відповідача 1 із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року, в якій просив здійснити виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум за весь період з урахуванням всіх видів грошового забезпечення.

Листом від 21.08.2019 року № 20402/03.19 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача, що рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 щодо визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 порядку, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, яке набрало законної сили 05.03.2019 року визнано, що п. 1, 2 постанови № 103 втрачають чинність. Однак нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із законом № 2262, після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплата вищевказаних пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень або введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, зазначена постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності постановою від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі Порядок № 45).

Згідно з п. 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За змістом п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з п. 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 4 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою, третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що Службою безпеки України в Закарпатській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у березні 2018 року було складено та надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, щовраховується для перерахунку пенсій. У поданій довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 Порядку від 13.02.2008 року № 45 та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Суд звертає увагу, що Постанова № 103 на момент складення довідки, перерахунку пенсії була чинною та не була скасована, а тому відповідачі діяли у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством.

Таким чином, у поданій Службою безпеки України в Закарпатській області довідці були зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пунктом 1 Постанови № 103. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області , у свою чергу, на підставі цієї довідки і було здійснено перерахунок пенсії позивача. Жодних повноважень щодо самостійного врахування територіальним органом ПФУ будь-яких інших складових грошового забезпечення ніж ті, що вказані у довідці, діюче законодавство не містить, тому підстави для визнання протиправними дій відповідача 1 при перерахунку пенсії відсутні.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які затверджені відповідною постановою Уряду.

05 березня 2019 Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. - без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019 року, що узгоджується із нормою ч. 2 статті 265 КАС України.

Проте, суд звертає увагу позивача, що прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018) тягне за собою обов'язок Служби безпеки України в Закарпатській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані таким, що втратили чинність чи були змінені цим актом. Дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визнання спеціального порядку такого відновлення регулювання відповідних правовідносин. Аналогічна позиція міститься у пункті 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06 вересня 2005 року. Таке ж положення міститься у пункті 2.36 наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 р. № 34/5 Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, в якому зазначено, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним таким, що втратили чинність.

Відповідно, доводи позивача про те, що скасування судом окремих положень Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 відновлюють раніше діючий порядок визначення складових грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок пенсія, є безпідставними, оскільки чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття відновлення в силі законів чи окремих їх норм, які у встановленому порядку втратили чинність.

Як вже зазначалося вище, відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або проведення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури повідомлення органів Пенсійного фонду України про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.

Разом з тим Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у Служби безпеки України в Закарпатській області виник обов'язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.

Водночас суд наголошує, що ані Порядок № 45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку № 45 має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобов'язання Служби безпеки України в Закарпатській області видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20453063), Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. О.Довженка, 3, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20001562) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

СуддяД.В. Іванчулинець