Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
17 грудня 2019 р. Справа №200/14385/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову Фермерського господарства «НАСІННЯ-2» до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Фермерське господарство «НАСІННЯ-2», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 1 січня 2017 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером 389570406098 від 1 жовтня 2015 року ФГ «Насіння-2»;
- зобов'язати ДПС України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером 389570406098 від 1 жовтня 2015 року ФГ «НАСІННЯ-2», шляхом внесення запису про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 1 січня 2017 року до Реєстру платників податку на додану вартість;
- зобов'язати ДПС України відновити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість значення реєстраційної суми з ПДВ у сумі 49 112 629,00 грн станом на дату анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ФГ «НАСІННЯ-2».
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 161 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається зі змісту позовної заяви всупереч вимогам діючого законодавства позивачем не зазначені ідентифікаційні номери (коди) відповідачів в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідачів та не зазначено причини неповідомлення таких відомостей.
Відповідно до п. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У переліку додатків до позовної заяви позивачем, крім іншого, зазначено платіжне доручення про сплату судового збору, яке фактично до позовної заяви не додано, про що відділом документообігу та архівної роботи складено відповідний акт від 12 грудня 2019 року № 1020.
Щодо розміру судового збору, який має бути сплачений позивачем за подання даного позову, суд зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору встановлена в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно до пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за позовною заявою немайнового характеру, яка подана юридичною особою складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається із позовної заяви позивачем заявлені позовні вимоги немайнового (визнати протиправним та скасувати рішення першого відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та про зобов'язати ДПС України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість шляхом внесення запису про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість до Реєстру платників податку на додану вартість) та майнового (зобов'язати ДПС України відновити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість значення реєстраційної суми з ПДВ у сумі 49 112 629,00 грн) характеру.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1 921,00 грн.
Таким чином, позивач має надати суду документ про сплату судового збору за подання адміністративного позову з вимогами майнового характеру в розмірі 19 210,00 грн та немайнового характеру в розмірі 3 842,00 грн.
Також суд зазначає, що згідно ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з адміністративного позову позивач оскаржує рішення відповідача про анулювання реєстрації платника податків на додану вартість від 1 жовтня 2017 року; інші позовні вимоги є похідними від першої позовної вимоги.
Тобто, позивач звернувся до суду із пропуском шестимісячного строку, встановленого ст. 122 КАС України.
Жодних обґрунтувань щодо причин пропуску шестимісячного строку звернення до адміністративного суду позивач в позовній заяві не зазначає.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку про необхідність залишення адміністративного позову Фермерського господарства «НАСІННЯ-2» до Головного управління ДПС у Луганській області та ДПС України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - без руху із встановленням позивачу 10-денного строку з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків, тобто, приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122-123, 160, 161, 169, 171, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву Фермерського господарства «НАСІННЯ-2» до Головного управління ДПС у Луганській області та ДПС України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії цієї ухвали, протягом якого позивач має надати суду:
- належний документ про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову: з вимогами майнового характеру - в розмірі 19 210,00 грн; з вимогами немайнового характеру - в розмірі 3 842,00 грн за наступними реквізитами: отримувач: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37803368, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (ІВАN): UA 668999980000034318206084034, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: “*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі відсутності РНОКПП і наявності відповідної відмітки у паспорті); Судовий збір, за позовом ________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
- уточнення до позовної заяви щодо ідентифікаційних номерів (кодів) відповідачів в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із даним позовом.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна