Рішення від 17.12.2019 по справі 200/13127/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 р. Справа№200/13127/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним, дискримінаційним та скасування рішення, визнання дій та бездіяльності протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, площа Соборна, 3), в якому просить:

1) визнати протиправними та дискримінаційними та скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 26.06.2019 року щодо розміру поновленої пенсії та про незаконну відмову у виплаті пенсії на визначений позивачкою банківський рахунок та припинення виплати пенсії, в тому числі якщо воно було прийнято, але не передано позивачці;

2) визнати дії та бездіяльність відповідача щодо не повідомлення позивачку про виплату пенсії через поштове відділення та по припиненню виплати пенсії позивачці - протиправними та дискримінаційними;

3) визнати бездіяльність відповідача щодо не виплати пенсії позивачці з 07.10.2009 року протиправною та дискримінаційною;

4) зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачки у розмірі відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши коефіцієнт заробітної плати позивачки, показника середньої заробітної плати за три роки до 2016 року в розмірі - 3764,40 грн. з проведенням перерахунку, відповідно до вимог діючого законодавства та щоквартального підвищення розміру пенсії, починаючи з 07.10.2009 року, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів на усі несвоєчасно нараховані суми позивачки, починаючи з 07.10.2009 року до їх фактичної виплати з дотриманням норм Закону про те, що пенсія позивачки не може бути меншою за мінімум, встановлений Законом;

5) зобов'язати відповідача виплатити на визначений позивачкою банківський рахунок (поточний рахунок - НОМЕР_3, МФО 313399, код - 14360570-10) усі недотримані позивачкою пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з 07.10.2009 року до фактичного виконання відповідачем рішення по цій справі, до їх фактичної виплати та продовжити виплату пенсії позивачці на банківський рахунок довічно.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 25.09.2018 року його представник особисто звернувся до відповідача та надав заяву про добровільне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду №805/679/18-а, яким було зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07 жовтня 2009 року та провести компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати. Проте, 08.07.2019 року позивачем було отримано лист відповідача №15771/02 від 26.06.2019 року, яким відповідач повідомив, що поновлення пенсії позивачу проведено та було перераховано відповідні пенсійні виплати на поштове відділення, що на думку позивача є неправомірним, зважаючи на подання інформації про банківські реквізити, у зв'язку з неотриманням яких позивачу протиправно було припинено виплату пенсії. Також позивач вважає, що розмір пенсії у сумі 555,31 грн. в місяць є дискримінаційним та призначеним з порушенням вимог чинного законодавства. Вважає, що при призначенні пенсії відповідачем повинні були братись показники заробітної плати позивача та середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., чого протиправно не зробив відповідач. Зазначає, що відповідачем не виконано перерахунку пенсії відповідно до вимог діючого законодавства та щоквартального підвищення розміру пенсії. Вважає, що має право на пенсію у більшому розмірі ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що має право на отримання компенсації втрати частини доходів, оскільки з 07.10.2019 року недоотримана сума пенсії не виплачена позивачу з вини відповідача та з урахуванням індексації. Позивач вважає дії відповідача щодо незаконного припинення виплати пенсії та її призначення у меншому розмірі є неправомірними, дискримінаційними та такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки право громадян України, які постійно проживають за кордоном, на отримання ними пенсійних виплат однозначно встановлено рішенням Конституційного суду України №25-рн/2009 від 07.10.2009 року.

Від відповідача надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач позов не визнає та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що відповідачем було виконано рішення суду по справі №805/679/18-а, виплату пенсії розпочато з вересня 2018 року через відділення поштового зв'язку та отримання виплати по пошті були відсутні, у зв'язку з чим пенсія повернута до територіального управління ПФУ. Зазначає, що рішення суду не містить даних про можливість проведення дій через банк, тому виплати пенсії відсутня так як не виконано вимоги п.10 Постанови Кабінету Міністрів України №1596. Зазначає, що законодавство на час звернення позивача про поновлення виплати пенсії, не передбачало проведення індексації пенсій, розмір яких обраховується виходячи с прожиткового мінімуму. Факт порушення прав та інтересів позивача в частині індексації пенсії не встановлено. У зв'язку з чим, просить в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 18.11.2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалами суду від 17.12.2019 року провадження в адміністративній справі №200/13127/19-а в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо визнання бездіяльності відповідача щодо невиплати пенсії позивачці з 07.10.2009 року протиправною та дискримінаційною; зобов'язання відповідача провести індексацію і компенсацію втрати частини доходів на усі несвоєчасно нараховані суми позивачки, починаючи з 07.10.2009 року до їх фактичної виплати закрито та відмовлено у задоволенні заяви Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Отже, спірними є позовні вимоги про визнання протиправними та дискримінаційними та скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 26.06.2019 року щодо розміру поновленої пенсії та про незаконну відмову у виплаті пенсії на визначений позивачкою банківський рахунок та припинення виплати пенсії, в тому числі якщо воно було прийнято, але не передано позивачці; визнання дії та бездіяльність відповідача щодо не повідомлення позивачку про виплату пенсії через поштове відділення та по припиненню виплати пенсії позивачці - протиправними та дискримінаційними; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачки у розмірі відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши коефіцієнт заробітної плати позивачки, показника середньої заробітної плати за три роки до 2016 року в розмірі - 3764,40 грн. з проведенням перерахунку, відповідно до вимог діючого законодавства та щоквартального підвищення розміру пенсії, починаючи з 07.10.2009 року, з дотриманням норм Закону про те, що пенсія позивачки не може бути меншою за мінімум, встановлений Законом; зобов'язання відповідача виплатити на визначений позивачкою банківський рахунок (поточний рахунок - НОМЕР_3, МФО 313399, код - 14360570-10) усі недотримані позивачкою пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з 07.10.2009 року до фактичного виконання відповідачем рішення по цій справі, до їх фактичної виплати та продовжити виплату пенсії позивачці на банківський рахунок довічно.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , виданий органом 0500 19 червня 1998 року, ізраїльське посвідчення особи № НОМЕР_4, видане Міністерством внутрішніх справ у м. Хайфи 11 травня 2014 року, ІПН НОМЕР_1 .

10 серпня 1994 року за місцем проживання (м.Слов'янськ Донецька обл.) Управлінням праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради їй була призначена пенсія за віком, що підтверджено пенсійним посвідченням НОМЕР_5, яке видано 18.01.1995 року.

З 1999 року виплату пенсій припинено у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон (Ізраїль).

30 травня 2017 року представник позивача на підставі нотаріальної довіреності подала до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області особисту нотаріально посвідчену та апостильовану заяву позивача про поновлення виплати пенсії відповідно до рішення Конституційного суду України від 07 жовтня 2009 року.

В задоволенні заяви листом від 20 липня 2017 року №26244/025 відмовлено з посиланням на те, що позивачем не дотримана вимога щодо особистого звернення з такою заявою, крім того після передачі у 2001 році органам Пенсійного фонду України функцій щодо призначення та виплати пенсії, пенсійні справи, по яким на цей час не було виплат, до органу Пенсійного фонду України передані не були.

Вказаний лист позивач отримала 19 серпня 2017 року.

Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року по справі №805/679/19-а відповідно до ч.4 ст.78 КАС України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року по справі №805/679/19-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07 жовтня 2009 року та провести компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2018 року апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повернуто апелянту.

25.09.2018 року відповідачем зареєстровано заяву представника позивача №3240 про надання банківських реквізитів у філії ПриватБанку для перерахування пенсії.

Листом Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.06.2019 року №15771/02 повідомлено представника позивача про те, що виплату пенсії розпочато з вересня 2018 року через відділення поштового зв'язку та отримання виплати по пошті були відсутні, у зв'язку з чим пенсія повернута до територіального управління ПФУ. Заява уповноваженого банку для виплати пенсії згідно вимог п.10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки у банках» від 30.08.1999 року №1596 надається особисто або приймається від установи уповноваженого банку. Рішення суду не містить даних про можливість проведення дій через банк. Станом на дату надання відповіді виплата відсутня так як не виконано вимоги п.10 Постанови КПМ №1596.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

За визначенням наведеним в ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Конституційний Суд України у рішенні №25-рп/2009 від 07.10.2009 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

У пункті 3.3 цього рішення Конституційний Суд України зазначив, що оспорюваними нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

Відповідно до приписів ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, положення п.2 ч.1 ст.49 та другого речення ст.51 Закону №1058-ІV втратили чинність з 07.10.2009, тобто від дати прийняття Конституційним Судом України рішення №25-рп/2009.

Отже, суд дійшов висновку, що позивачка як громадянка України має право на виплату призначеної їй пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Згідно з ч.2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846; далі - Порядок № 22-1).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1, далі Порядок №22-1). Відповідно до цього Порядку.

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії (пункт 1.5 Порядку №22-1).

Отже, передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні посилання на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 року у справі № 757/12134/14-а.

Поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії (пункт 2.8 Порядку № 22-1).

Судом встановлено, що листом Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.06.2019 року №15771/02 повідомлено представника позивача про те, що виплату пенсії розпочато з вересня 2018 року через відділення поштового зв'язку та отримання виплати по пошті були відсутні, у зв'язку з чим пенсія повернута до територіального управління ПФУ. Заява уповноваженого банку для виплати пенсії згідно вимог п.10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки у банках» від 30.08.1999 року №1596 надається особисто або приймається від установи уповноваженого банку. Рішення суду не містить даних про можливість проведення дій через банк. Станом на дату надання відповіді виплата відсутня та як не виконано вимоги п.10 Постанови КПМ №1596.

Також, з матеріалів справи вбачається, що представником позивача була направлена, та 25.09.2018 отримана відповідачем заява №3240 про надання банківських реквізитів у філії ПриватБанку для перерахування пенсії.

Зі змісту вказаного листа Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.06.2019 року №15771/02 вбачається, що зазначена заява не прийнята з посиланням на вимоги п.10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки у банках» від 30.08.1999 року №1596 надається особисто або приймається від установи уповноваженого банку.

Суд наголошує, що пункти 1.1, 1.5 Порядку №22-1 встановлюють можливість подання заяви про поновлення виплати пенсії як особисто пенсіонером так і його уповноваженим представником.

При цьому згідно з пунктом 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі.

Отже, оскільки позивач звернувся до суду з позовом про поновлення виплати пенсії, право на яку відповідачем не заперечується, та нарахування якої продовжувалося після припинення її виплати, однак було піддано формальним обмеженням з підстав та у спосіб, які суперечать вимогам Конституції та законів України, згідно ч.2 ст.46 Закону №1058-IV, виплата пенсії позивачу підлягає поновленню.

З огляду на вищевикладене, суд вказує на те, що у відповідача відсутні підстави призупиняти виплату пенсії позивачу.

Суд зазначає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним та дискримінаційним та скасування рішення відповідача, викладене в листі від 26.06.2019 року щодо розміру поновленої пенсії та про незаконну відмову у виплаті пенсії на визначений позивачкою банківський рахунок та припинення виплати пенсії, в тому числі, якщо воно було прийнято, але не передано позивачці, задоволенню не підлягають, оскільки зазначений лист відповідача не впливає на права та обов'язки позивача, окремого рішення про припинення виплати пенсії позивачу відповідач не приймав.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок не прийняття відповідачем заяви представника позивача №3240 про надання банківських реквізитів у філії ПриватБанку для перерахування пенсії позивачу, у зв'язку з чим відповідачем протиправно було проведено пенсійні виплати через відділення поштового зв'язку, через що суд дійшов висновку про визнання дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу протиправними, для захисту прав позивача належним чином.

Щодо позовних вимог про визнання дій відповідача щодо припинення виплати пенсії дискримінаційними, суд зазначає, що позивачем не доведено в чому саме полягають дискримінаційні дії управління стосовно нього та не наводить доказів, які б підтверджували вказані обставини, у зв'язку з чим суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вказаної вимоги.

В своєму позові позивач просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачки у розмірі відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши коефіцієнт заробітної плати позивачки, показника середньої заробітної плати за три роки до 2016 року в розмірі - 3764,40 грн. з проведенням перерахунку, відповідно до вимог діючого законодавства та щоквартального підвищення розміру пенсії, починаючи з 07.10.2009 року, з дотриманням норм Закону про те, що пенсія позивачки не може бути меншою за мінімум, встановлений Законом.

Як вже зазначалось раніше, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року по справі №805/679/19-а було зобов'язано відповідача поновити виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07 жовтня 2009 року та провести компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.

Слід також зазначити, що відповідно до п.1.7 Порядку №22-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Пунктом 3.3. Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Відповідно до приписів Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 пенсія призначається територіальним органом Пенсійного фонду України у разі звернення особи з відповідною заявою та переліком необхідних для призначення пенсії документів.

Отже, відповідач при призначені та нарахуванні позивачу пенсії, обмежившись лише документами судової справи, та не вчинивши при цьому дій щодо повідомлення позивача або його уповноваженого представника про необхідність подати відсутні або недостатні документи для призначення пенсії позивачу, діяв неправомірно та не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Суд зазначає, що вимоги щодо проведення перерахунку пенсії позивачки у розмірі відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши коефіцієнт заробітної плати позивачки, показника середньої заробітної плати за три роки до 2016 року в розмірі - 3764,40 грн. з проведенням перерахунку, відповідно до вимог діючого законодавства та щоквартального підвищення розміру пенсії не підлягають задоволенню, з огляду на те, що саме Пенсійний орган є суб'єктом, на якого покладено обов'язок призначення та перерахунку пенсій на підставі поданих документів, які містять відомості, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії.

Таким чином, саме відповідач на виконання покладених на нього повноважень повинен здійснювати вирахування показників пенсії, яка призначається або перераховується. В даному випадку, відповідачем не досліджувались документи, подані представником позивача, та не здійснювався відповідний перерахунок пенсії.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині неврахування при призначені позивачу пенсії документів про заробітну плату, а також інших документів, необхідних для призначення пенсії, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України, зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням відомостей, що містяться у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплатити на визначений позивачем банківський рахунок усі недоотримані пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з 07.10.2009 року до фактичного виконання відповідачем рішення у цій справі, до їх фактичної виплати та продовжити виплату пенсії позивачу на банківський рахунок довічно, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, не може ґрунтуватися на припущеннях та домислах, котрі на момент ухвалення рішення ще не відбулись, оскільки таке рішення суперечитиме законодавча визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Відповідно до п.10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №7 резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Таким чином, метою та завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення порушених прав, у суду немає підстав вважати, що відповідач не буде виплачувати пенсію у майбутньому, а отже вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на визначений позивачкою банківський рахунок (поточний рахунок - НОМЕР_3, МФО 313399, код - 14360570-10) усі недотримані позивачкою пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з 07.10.2009 року по день ухвалення рішення по даній справі.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково із застосуванням ч.2 ст.9 КАС України.

Відповідно до ч.ч.1 та 3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Питання стосовно розподілу інших судових витрат буде вирішено відповідно до ст.143 КАС України після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним, дискримінаційним та скасування рішення, визнання дій та бездіяльності протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням відомостей, що містяться у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплатити на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок (поточний рахунок - НОМЕР_3 , МФО 313399. код - 14360570-10) усі недотримані ОСОБА_1 пенсійні виплати з урахуванням усіх підвищень з 07.10.2009 року по день ухвалення рішення по даній справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 512,27 грн.

Судове засідання для вирішення питання про судові витрати призначити на 24.12.2019 на 14 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.

Встановити позивачу строк протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду для подання доказів щодо розміру понесених ним судових витрат.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.12.2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька