копія
16 грудня 2019 року Справа № 160/10393/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд. у складі головуючого судді Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Новомосковський ремонтно-механічний завод» про стягнення заборгованості, -
24.10.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - позивач) до Публічного акціонерного товариства “Новомосковський ремонтно-механічний завод” (надалі - відповідач) про стягнення з Публічного акціонерного товариства “Новомосковський ремонтно-механічний завод” штрафу у розмірі 6800,00 грн. до державного бюджету України.
В обґрунтуванням позовних вимог вказано, що відповідачем порушені вимоги законодавства на ринку цінних паперів, а саме не розкрито регулярну інформацію емітента цінних паперів за 2018 р. шляхом її розміщення в загальнодоступній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог 4 глави 4 Розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 р. № 2826 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 р. за № 2180/24712), у зв'язку із чим на підприємство накладено штраф у розмірі 6800,00 грн., який добровільно не сплачений.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали справи №160/10393/19 передані до розгляду судді Віхровій В.С.
Ухвалою суду від 25.10.2019 р. позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 р. було відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
Згідно з ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання.
Судом вчинені усі передбачені КАС України дії щодо належного повідомлення сторін про стан розгляду справи.
Станом на дату ухвалення рішення, від відповідача відзив на позовну заяву не надійшов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Публічне акціонерне товариство «Новомосковський ремонтно-механічний завод» (ідентифікаційний код юридичної особи 01033303, місцезнаходження: 51217, Дніпропетровська обл., Новомосковський район, селище міського типу Меліоративне, вулиця Заводська, будинок 2) є емітентом цінних паперів, а саме: простих іменних акцій.
За результатами моніторингу розкриття інформації на фондовому ринку встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Новомосковський ремонтно-механічний завод» станом на 13.06.2019 р. та 25.06.2019 р. ПАТ «НОВОМОСКОВСЬКИЙ РМЗ» не розкрито річну інформацію емітента за 2018 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів.
Таким чином, ПАТ «НОВОМОСКОВСЬКИЙ РМЗ» не розкрило регулярну річну інформацію емітента за 2018 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів.
Викладене свідчить про порушення відповідачем ст. 39, ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення, та є нерозміщенням в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації емітента за 2018 рік.
Згідно Постанов про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №23/04/14198 від 13.06.2019 р., №23/04/14199 від 13.06.2019 р. враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушення у відношенні відповідача порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Справи прийняті до провадження та керівника зобов'язано прибути для підписання Акту.
25.06.2019 р. уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі Рішення НКЦПФР від 10.07.2018 р. №453 «Про надання повноважень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку посадовим особам Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку», службових записок №23/04/498 від 14.05.2019 р., №23/04/549 від 31.05.2019 р. складені Акти про правопорушення на ринку цінних паперів №270-СХ-2-Е від 25.06.2019 р., №271-СХ-2-Е від 25.06.2019 р.
Справу призначено на 01.08.2019 р. о 10:25 год. згідно Постанови про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів від 03.07.2019 р.
Відповідач участь свого представника при розгляді справи не забезпечив.
За результатами розгляду справи, на підставі п. 5-7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», уповноваженою особою НКЦПФР на відповідача були накладені штрафні санкції на загальну суму 6800 грн., а саме:
згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 270-СХ-2-Е від 01.08.2019 р. за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн.
згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 271-СХ-2-Е від 01.08.2019 р. за неподання інформації до НКЦПФР було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн.
Згідно з п. 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 (надалі - Правила), процесуальні документи, зокрема, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Пунктом 4 розділу VII Правил передбачено, що постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п'яти робочих днів з дати її винесення.
Відповідно до реєстру рекомендованих листів та поштових квитанцій, які долучені до позову, відповідачу були направлені означені рішення на адресу, вказану в ЄДРПОУ.
Доказів зворотного до суду не надано.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно із частиною 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
За приписами пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 (надалі - Положення № 2826) розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Судом встановлено, що відповідачем не розкрито регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік, а саме: не розміщено на власному веб-сайті та не подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно вимог ст. 39, ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог 4 глави 4 розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів».
Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 №2180/24712 (далі-Положення) регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» та пунктом 2розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 23 березня 2017 року № 1983-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах, строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу ІІ Положення розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті та подання до Комісії. Квартальна інформація розкривається за перший, другий і третій квартали. Інформація щодо четвертого кварталу окремо не розкривається, а включається до регулярної річної інформації.
Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Пунктами 3 та 4 глави 4 розділу ІІ Положення передбачено, у разі подання до Комісії документів на скасування реєстрації випусків цінних паперів у період з 1 січня до 30 квітня року, наступного за звітним, емітент або його правонаступник розкриває регулярну річну інформацію відповідно до вимог цього Положення.
Розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Відповідно до ч.1 п.8 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідач доказів оскарження постанов про застосування штрафу та/або доказів добровільної сплати визначеного постановами штрафу не надав, з огляду на що сума застосованих санкцій підлягає стягненню в судовому порядку.
При цьому, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Згідно ст. 6 Конвенції з прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
В статті 2 КАС України вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності відзиву та доказів сплати штрафу, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У відповідності до ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 246-247, 249, 255, 297 КАС України, суд, -
Позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Новомосковський ремонтно-механічний завод» про стягнення заборгованості, - задовольнити;
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Новомосковський ремонтно-механічний завод” штрафу у розмірі 6800,00 грн. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок Новомосковське УК/Новом р-н//21081100, номер рахунку - 31118106004191, код одержувача коштів - 37951057, банк отримувача - Казначейство України ЕАП, МФО 899998, код бюджетної класифікації 21081 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.С. Віхрова
Рішення не набрало законної сили 16.12.19
Суддя В.С. Віхрова
Згідно з оригіналом
Помічник судді Ю.Ю. Ковтун