Справа № 163/2393/19
Провадження № 3/163/1495/19
16 грудня 2019 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С., розглянувши направлений ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) протокол серії ПнРУ №012636 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.17219 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , молодшого інспектора прикордонного контролю - дозиметриста групи інспекторів прикордонного контролю Житомирського прикордонного загону, РНОКПП НОМЕР_2 ,
Командиром військової частини НОМЕР_1 складено протокол про те, що ОСОБА_1 24.10.2019 року о 10:30 годині в селі Старовойтове Любомльського району Волинської області в умовах особливого періоду в порушення вимог абзацу 7 пункту 13 Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 925-ДСК від 10.12.2004 року, залишив без нагляду в службовому автомобілі закріплений за ним автомат Калашникова без набоїв.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.17219 КУпАП.
Справа підлягає направленню для додаткової перевірки з таких підстав.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину свою заперечив та пояснив, що закріплений за ним автомат ОСОБА_2 без нагляду не залишав. Виходячи із службового автомобіля, автомат перебував у нього на плечі, що можуть підтвердити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які залишились в автомобілі.
Матеріали справи пояснень ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не містять; відомості про їх місце проживання чи несення служби відсутні.
Через вказаний недолік відсутні достатні підстави для прийняття процесуального рішення, через що справа підлягає поверненню для додаткової перевірки.
Під час такої перевірки слід з'ясувати всі обставини справи: встановити всіх свідків події; відібрати у них пояснення та долучити їх до матеріалів справи; при необхідності вчинити інші дії.
Керуючись ст.ст.221, 280 КУпАП,
Справу за протоколом № 012636 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17219 КУпАП, щодо ОСОБА_1 направити ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) для проведення додаткової перевірки в 1-місячний строк з дня одержання матеріалів справи.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.С.Чишій