ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
16 грудня 2019 року м. Київ № 640/24567/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аверкова В.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом Представника громадської організації "Асоціація ветеранів ВМС України"
громадянина Савченка Володимира Михайловича в інтересах
ОСОБА_1
до 1) Міністерства внутрішніх справ України
2) Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Представник громадської організації "Асоціація ветеранів ВМС України" громадянин Савченко Володимир Михайлович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними та такими, що мають наслідком порушення рівності конституційних прав і свобод та рівності перед законом дії Київського міського військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які спрямовані на обмеження з 01 березня 2018 року розміру пенсії військовослужбовця підполковника в запасі ОСОБА_1 в порівнянні з розміром обчислення пенсії військовослужбовцям відповідної категорії, звільненим з військової служби після 01 березня 2018 року - дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати до МВС України Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704 з включенням прізвища ОСОБА_1 та на підставі отриманої від МВС довідки, яка відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб", Закону України від 04 липня 2002 року № 51 -IV, частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011- XII, включає щомісячні основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення з розмірів, встановлених Кабінетом Міністрів України для виплати військовослужбовцям військових формувань МВС України з 01 березня 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», перерахувати з 01 березня 2018 року та виплатити перерахований розмір пенсії за минулий час повністю одноразовим 100 процентним щомісячним платежем з урахуванням 89 % грошового забезпечення військовослужбовця відповідної категорії без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 43, 51, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб" надати станом з 01 березня 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 з урахуванням щомісячних основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з примітками до додатків 1, 14 до цієї постанови.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Аналізуючи позовні вимоги, позов подано на захист прав та інтересів ОСОБА_1 оскільки саме порушення його прав та інтересів заявляються до поновлення.
До позовної заяви додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке ґрунтується на тому, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», з урахуванням позиції Конституційного Суду України, висловлене у рішенні від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 (надалі - рішення № 12-рп/2013), громадська організація звільняється від сплати судового збору, у разі, якщо звертається із заявою до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Як вбачається з рішення № 12-рп/2013, Конституційний Суд України розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним зверненням асоціації "Дім авторів музики в Україні" щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI з наступними змінами (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 14, ст. 87) (далі - Закон № 3674) у взаємозв'язку з положеннями пункту "г" частини першої статті 49 Закону України "Про авторське право і суміжні права" від 23 грудня 1993 року N 3792-XII (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 13, ст. 64) з наступними змінами (далі - Закон № 3792).
Аналізуючи пункт 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», у рішенні № 12-рп/2013 сформовано висновок щодо осіб, на яких розповсюджується зазначена норма права. Серед суб'єктів, передбачених у пункті 7 частини першої статті 5 Закону № 3674, які звільняються від сплати судового збору, визначені державні органи, підприємства, установи, організації. Системний та логіко-граматичний аналіз словосполучення "державні органи, підприємства, установи, організації", що використовується в пункті 7 частини першої статті 5 Закону № 3674, дає підстави для висновку, що означення "державні" характеризує логічно пов'язані однорідні означувані слова "органи", "підприємства", "установи", "організації". Саме в такому контексті наведене словосполучення є лексично і граматично завершеним.
За пунктом 7 частини першої статті 5 Закону № 3674 від сплати судового збору звільняються також громадські організації, які звернулися до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.
Суд звертає увагу позивача на те, що у рішенні № 12-рп/2013 Конституційний Суд України тлумачив пункт 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» у редакції від 23 жовтня 2013 року, яка була чинною на дату ухвалення рішення від 28 листопада 2013 року.
Пункт 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» у редакції від 23 жовтня 2013 року викладений наступним чином: «Від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав;».
Тлумачення Конституційного Суду України стосується саме уточнення переліку суб'єктів, які мають право на звільнення від судового збору за приписами зазначеної норми права.
З 01 січня 2019 року діє чинна редакція Закону України «Про судовий збір», відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 якої від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
На відміну від редакції Закону від 23 жовтня 2013 року, перелік суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору значно зменшився і не включає слово «організації». Визначення громадянина міститься у Законі України «Про громадянство», відповідно до статті 1 якого громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України, особа - фізична особа.
Таким чином, право на звільнення від сплати судового збору відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» мають лише фізичні особи, у той час як Громадська організація «Асоціація ветеранів ВМС України» є юридичною особою, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також зазначено у пункті 1.7 Статуту громадської організації «Асоціація ветеранів ВМС України», копія якого знаходиться у матеріалах справи.
З огляду на зазначене, для звільнення від сплати судового збору у даному випадку не застосовується підстава, що передбачена пунктом 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Матеріали справи не містять докази сплати судового збору, водночас єдина заявлена підстава для звільнення від сплати судового збору не може бути застосована, як вже було зазначено судом.
Приписами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921 гривні.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У даному випадку судовий збір дорівнює 1536,00 грн (1921,00 грн. * 0,4 * 2 вимоги = 1536,80 грн.).
Подаючи позовну заяву в інтересах інших осіб, Громадська організація «Асоціація ветеранів ВМС України» також посилається на вже згадане рішення Конституційного Суду України № 12-рп/2013, яке містить висновок про те, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Аналізуючи вищенаведене, суд зауважує, що право громадської організації на звернення до суду в інтересах інших осіб не є безумовним, а передбачає наявності одночасно двох юридичних фактів: (1) у статутних документах громадської організації передбачено відповідне повноваження; (2) закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Як убачається із копії статуту, відповідно до пункту 2.2.1., Громадська організація «Асоціація ветеранів ВМС України» здійснює захист законних прав на соціальне забезпечення її членів, зокрема, шляхом представлення їх інтересів у судах загальної юрисдикції. Таким чином підтверджується один з двох необхідних юридичних фактів.
Діяльність громадських організацій регулюється, зокрема, Законом України «Про громадські об'єднання». Відповідно до частини третьої статті 1 згаданого закону громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: 1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі); 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації; 4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя; 5) проводити мирні зібрання; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про громадські об'єднання»).
Із наведеного убачається, що спеціальним законом прямо не передбачено право громадської організації звертатись до суду за захистом прав інших осіб, однак такі положення містяться у нормативно-правових актах, якими регулюються відповідні правовідносини.
Позовні вимоги стосуються пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, що регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак зазначений закон жодним чином не передбачає право громадських організацій звертатись в інтересах інших осіб у правовідносинах, що регулює, так само як і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Проводячи аналогію з іншими галузями права, Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» у частині першій статті 21 прямо передбачено право громадських організацій подавати до суду позови про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здоров'ю громадян і майну громадських організацій.
Таким чином, другий юридичний факт на підтвердження права громадської організації на звернення до суду в інтересах інших осіб у даній справі відсутній. Така особливість сфери регулювання соціальних гарантій громадян викликана специфічними ознаками.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Питанням призначення, розрахунку (перерахунку) пенсій притаманна ознака індивідуальності, оскільки щодо кожної особи ведеться персоніфікований облік.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Персональна електронна облікова картка застрахованої особи містить відомості, зокрема яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат; код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Із наведеного убачається, що сфера соціальних гарантій, до якої входить пенсійне забезпечення, в тому числі осіб, звільнених з військової служби, регламентується чинним законодавством таким чином, що обсяг прав на ту чи іншу соціальну гарантію призначається, розраховується та перераховується індивідуально для кожної особи.
Отже, за відсутності прямої вказівки закону на право громадської організації звертатись до суду за захистом прав та інтересів інших осіб, навіть за наявності відповідних положень у статутних документах, громадська організація не набуває такого права, зокрема у сфері, що стосується індивідуальних соціальних гарантій.
Окрім того, зважаючи на проведений вище аналіз, ураховуючи зміст позовних вимог, Громадська організація «Асоціація ветеранів ВМС України» не може звертатись до суду від свого імені в інтересах інших осіб.
За таких обставин, оскільки позов не містить жодної вимоги на захист прав, свобод та інтересів Громадської організації «Асоціація ветеранів ВМС України», вона не є позивачем у розумінні пункту 8 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У даному випадку, позивачем зазначено відповідачами: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Міністерство внутрішніх справ України, проте у позовних вимогах позивач просить суд, зокрема: визнати протиправними та такими, що мають наслідком порушення рівності конституційних прав і свобод та рівності перед законом дії Київського міського військового комісаріату.
Водночас, Київський міський військовий комісаріат не зазначений у позовній заяві відповідачем.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути шляхом надання до суду: доказів сплати судового збору в розмірі 1536,00 грн або належні докази звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 , уточненого адміністративного позову в частині уточнення або складу відповідачів, або позовних вимог до вже зазначений відповідачів, надати уточнений адміністративній позов у кількості відповідно до сторін.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Залишити позовну заяву представника громадської організації "Асоціація ветеранів ВМС України" громадянина Савченка Володимира Михайловича в інтересах ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу 10-денний строк з дня отримання даної ухвали на усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у разі, якщо недоліки не буде усунуто у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернуто відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає
Суддя В.В. Аверкова