Рішення від 17.12.2019 по справі 580/3570/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 року справа № 580/3570/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з посиланням на те, що станом на 01.01.1993 позивач прожила у зоні посиленого радіологічного контролю менше чотирьох років, оскільки рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі №580/1725/19 встановлено, що станом на час видачі позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, серії НОМЕР_1 (28.02.1995), місто Звенигородка Черкаської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а довідкою Виконавчого комітету Звенигородської міської ради від 29.11.2018 №13791 за підписом Звернигородського міського голови О.Я. Саєнка підтверджується, що позивач з червня 1986 року до часу видачі довідки проживає у м. Звенигородка. Про такі обставини йдеться мова також у затверджених печаткою Звенигородської міської ради письмових поясненнях від 28.11.2018 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Таким чином, позивач вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до повного задоволення.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що станом на 01.01.1993 позивач прожила у зоні посиленого радіологічного контролю менше чотирьох років, а тому не має права на призначення їй пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019, крім того, ОСОБА_1 проживала у м. Звенигородка з 15.06.1986 до 11.02.1989 без реєстрації та працювала на Ватутінському хлібокомбінаті з 04.07.1986 до 26.12.1988, яке знаходиться не в зоні посиленого радіологічного контролю.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що 28.02.1995 Звенигородська районна державна адміністрація видала ОСОБА_9 посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, серії НОМЕР_1 , копія якого наявна у матеріалах справи.

На засіданні Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до протоколу від 29.03.2019 №9 прийняте спірне рішення вважати недійсним зазначене посвідчення та про його вилучення. Мотивом його зазначено, що позивач станом на 01.01.1993 проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю менше 4 років.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі №580/1725/19 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом від 29.03.2019 №9, про визнання недійсним посвідчення позивача постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, від 28.02.1995 НОМЕР_2.

Позивач 01.10.2019 звернулась до відповідача із заявою в якій просила призначити їй пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019.

Листом від 29.10.2019 №92942/03-02 відповідач повідомив позивача, що станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 прожила у зоні посиленого радіологічного контролю менше чотирьох років, зокрема, 3 роки 9 місяців, а тому не має права на призначення їй пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 статі 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, зменшується пенсійний вік на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, зменшується пенсійний вік на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Як вбачається з матеріалів справи, довідкою Виконавчого комітету Звенигородської міської ради від 01.10.2019 №9188/1 за підписом Звернигородського міського голови О.Я. Саєнка підтверджується, що ОСОБА_1 з 15.06.1986 по 11.02.1989 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , а з 14.05.1996 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Про такі обставини також йдеться мова у затверджених печаткою Звенигородської міської ради письмових поясненнях від 28.11.2018 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .

Відповідно до Розділу 4 Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106, місто Звенигородка Черкаської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Вищевказані обставини проживання позивача з 15.06.1986 у м. Звенигородка Черкаської області також встановлені рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі №580/1725/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення.

Таким чином, матеріалами адміністративної справи підтверджено постійне проживання ОСОБА_1 в зоні у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, що дає право їй на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Суд зазначає, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набула права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внаслідок постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років.

Отже, подані ОСОБА_1 документи не викликають сумнівів щодо її проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку з підстави того, що ОСОБА_1 проживала у м. Звенигородка з 15.06.1986 до 11.02.1989 без реєстрації, та працювала на Ватутінському хлібокомбінаті з 04.07.1986 до 26.12.1988 не спростовують факту її проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю в цей період.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі № 565/841/17, від 31 липня 2018 року у справі № 572/1003/17, від 22 серпня 2018 у справі № 146/1024/17, від 30.10.2018 у справі № 360/1685/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш