Справа № 583/4019/19
2/583/1021/19
10 грудня 2019 року м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.
за участю секретаря АРТЕМЕНКО О.С.
представника позивача СЕНЧЕНКО Н.М. , представника відповідача ОСОБА_2 , з фіксацією розгляду справи технічним комплексом «Акорд», розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка Сумської області цивільну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (місце знаходження: вул. Перемоги, 1, м. Охтирка Сумської області, код ЄДРПОУ 23294808) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
встановив:
18.09.2019 року до суду звернувся позивач з позовом. Вимоги мотивував тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради перебуває відповідачка, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. За період з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року та з 01.03.2019 року по 31.05.2019 року відповідачка отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 24185,02 грн. Позивач виявив, що за чоловіком відповідачки зареєстровані транспортні засоби: мотоцикл ИЖ ЮПІТЕР 3, 1979 року випуску, автомобіль ГАЗ 24, 1979 року випуску, автомобіль CHEVROLET EPICA LF69K, 2008 року випуску, ЗАЗ DAEWOO ЛАНОС, 2007 року випуску, автомобіль VOLKSWAGEN CADDY, 2007 року випуску, однак вказані транспортні засоби відповідачка не задекларувала. Встановлені обставини вказують на те, що відповідачка не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки у власності членів сім'ї перебувало більше одного транспортного засобу. 18.06.2019 року відповідачці вручено повідомлення про необхідність повернення надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги в розмірі 24185,02 грн., проте на цей час кошти не повернуті.
Посилаючись на викладене, позивач просив стягнути з ОСОБА_1. надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 24185,02 грн.
15.10.2019 року відповідачка надала відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що зазначені позивачем транспортні засоби, про наявність яких, начебто, вона приховала відомості, належали її чоловіку ОСОБА_3. , але автомобіль Chevrolet Epica LF 69 K - 2008 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , знятий з обліку у зв'язку з відчуженням 23.10.2014 року, автомобіль Daewoo Ланос - 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , знятий з обліку у зв'язку з відчуженням 30.11.2013 року, тобто до подання нею заяви на отримання допомоги. Мотоцикл ІЖ Юпітер 3 - 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_4, що був зареєстрований на ім'я її чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_1 , та автомобіль ГАЗ 24 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 , були знищені у 1999 році у зв'язку з їх фізичним зносом, тобто ще до укладення шлюбу між нею та ОСОБА_3 . Посилаючись на відсутність умислу на приховування майна, безпідставність позовних вимог, відповідачка просила відмовити у їх задоволенні.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачка до суду не прибула, будучи сповіщеною про дату, час та місце розгляду справи, а тому суд ухвалив за можливе провести розгляд справи за її відсутності, оскільки її інтереси в суді представляє адвокат САВОЧКА А.М., який заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази, встановив наступні фактичні обставини:
Судом встановлено, що ОСОБА_1. перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
З копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 , виданого виконкомом Сонячненської сільської ради Охтирського району Сумської області 04.11.2000 року, актовий запис № 6, вбачається, що відповідачка перебуває у шлюбі з ОСОБА_3. \а.с. 25\
22.09.2016 року відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про отримання державної соціальної допомоги, до якої надано декларацію про доходи та майновий стан від 22.09.2016 року.
В розділі І декларації відповідачка зазначила про склад сім'ї отримувача допомоги: чоловік відповідачки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діти - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 \а.с.6,8\.
В розділі 4 декларації відповідачкою зазначено, що у власності сім'ї перебуває автомобіль Фольксваген Каді, 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_7 , іншими транспортними засобами не володіють.
Крім того, відповідачка під розписку була попереджена про відмову в призначенні та виплаті державної соціальної допомоги в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї \а.с.6-7\.
З 01.09.2016 року по 28.02.2017 року ОСОБА_1. було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на шість місяців - по 3101,76 грн. щомісяця \ а.с. 10\.
29.03.2019 року відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про призначення допомоги на наступний період: згідно декларації її майновий та сімейний стан залишився незмінним, під розписку попереджена про відмову в призначенні та виплаті державної соціальної допомоги в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї .
З 01.03.2019 року по 31.08.2019 року ОСОБА_1. було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на шість місяців - по 1040,50 грн. щомісяця \ а.с. 10\.
Згідно наданого позивачем розрахунку за період з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року та з 01.03.2019 року по 30.06.2019 року ОСОБА_1 отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 24185,02 грн. \а.с.12\.
19.06.2019 року відповідачка отримала повідомлення від 18.06.2019 року № 27, яким була зобов'язана повернути державі до 18.07.2019 року переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 24185.02 грн. \а.с. 13\
З довідки територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС України в Сумській області № 31/18/5943-914 від 11.06.2019 року слідує, що за ОСОБА_3. 27.12.1997 року був зареєстрований автомобіль марки ГАЗ 24, 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_8 , та 19.04.1996 року мотоцикл марки ИЖ ЮПИТЕР 3, 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_4, які 11.06.2019 року зняті з обліку у зв'язку з вибракуванням \а.с. 39\
Згідно накладної, виданої АТЗТ «ДОНВТОРРЕСУРСИ» від 07.06.1999 року автомобіль ГАЗ 24 (двигун і кузов) та мотоцикл ИЖ загальною вагою 1080 кг здані ОСОБА_3. до пункту приймання металобрухту в якості брухту чорного металу \а.с. 27\
Згідно повідомлення територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області від 06.11.2019 року № 31/18/5943-1808 встановлено, що транспортний засіб CHEVROLET EPICA 2008 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , 20.09.2008 року був зареєстрований за ОСОБА_3. 23.10.2014 року вказаний автомобіль перереєстрований на нового власника на підставі довідки-рахунок серія ВІА № 738033, виданої 23.10.2014 року Структурним підрозділом № 5 ТОВ «АВТОТЕХСТАНДАРТ».
Транспортний засіб ЗАЗ-DAEWOO LANOS 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , 25.10.2007 року випуску, був зареєстрований за ОСОБА_3. , 30.11.2013 року вказаний автомобіль перереєстрований на нового власника на підставі довідки-рахунок серія ВІА № 216136, виданої 30.11.2013 року ТОВ «АВТОТРЕЙД-СУМИ».
Крім того, за ОСОБА_3. зареєстрований автомобіль марки VOLKSVAGEN CADDY, 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_9 , відомості про який відповідачка зазначила в декларації для призначення державної соціальної допомоги.
Проаналізувавши встановлені у справі фактичні обставини, суд виходив з наступного:
Нарахування та виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям врегульовано Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-III та Порядком призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пунктом 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що соціальна допомога не призначається у разі , коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Частинами другою, четвертою статті 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що за наявності обставин, передбачених, зокрема, в абзаці четвертому частини першої цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім'ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Пунктом 12 Порядку визначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
За п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Суд погоджується з доводами відповідачки про припинення права власності її чоловіка на транспортний засіб CHEVROLET EPICA, 2008 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , який перереєстрований на нового власника - 23.10.2014 року, а ЗАЗ-DAEWOO LANOS 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , 25.10.2007 року випуску, - 30.11.2013 року, про що свідчить повідомлення територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області від 06.11.2019 року № 31/18/5943-1808.
За таких обставин, твердження позивача про ухилення відповідачки від декларування транспортних засобів CHEVROLET EPICA, державний номерний знак НОМЕР_2 , та ЗАЗ-DAEWOO LANOS, державний номерний знак НОМЕР_3 , є необґрунтованими, оскільки означені автомобілі вибули з володіння сім'ї відповідачки до звернення її за отриманням державної соціальної допомоги.
Однак, суд вважає безпідставними посилання відповідачки на приписи ст. 436 ч. 1 п. 4 ЦК України про припинення права власності у зв'язку із знищенням майна, в тому числі - до укладення шлюбу у 2000 році, щодо автомобіля марки ГАЗ 24, 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_8 , та мотоциклу марки ИЖ ЮПИТЕР 3, 1979 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_4, про що відповідачка надала накладну, видану АТЗТ «ДОНВТОРРЕСУРСИ» від 07.06.1999 року.
За висновком суду приведений доказ не свідчить про вибуття з власності чоловіка позивача даних транспортних засобів, оскільки відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів,автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388, право власності на транспортний засіб, що має ідентифікаційний номер, припиняється з моменту продажу транспортного засобу, після оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття з обліку і отримання покупцем свідоцтва про реєстрацію за ним транспортного засобу (технічного паспорту).
Відповідачкою та її представником не спростовані відомості, надані територіальним сервісним центром № 5943 Регіонального сервісного центру МВС України в Сумській області №31/18/5943-914 від 11.06.2019 року, з яких слідує, що автомобіль марки ГАЗ 24, державний номерний знак НОМЕР_8 , та мотоцикл марки ИЖ ЮПИТЕР 3, державний номерний знак НОМЕР_4, зняті з обліку за ОСОБА_3. у зв'язку з вибракуванням лише 11.06.2019 року, тобто після призначення державної соціальної допомоги \а.с. 39\.
Встановлені у справі фактичні обставини дають підстави дійти обґрунтованого висновку, що відповідачка, звертаючись до позивача за отриманням державної соціальної допомоги, подала недостовірні відомості щодо транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і перебувають у власності або володінні членів сім'ї, а тому не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки за членом її сім'ї перебували зареєстрованими більше одного транспортного засобу: VOLKSVAGEN CADDY, 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_9 ; ГАЗ 24, державний номерний знак НОМЕР_8 , та мотоцикл марки ИЖ ЮПИТЕР 3, державний номерний знак НОМЕР_4.
Зважаючи на те, що відповідачка не виконала в добровільному порядку вимоги позивача про повернення неправомірно отриманої державної допомоги, що знайшло підтвердження належними і допустимими доказами, перевіреними в судовому засіданні і оціненими в сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Доводів та доказів, які б спростували висновки суду сторони не надали.
Питання про судові витрати підлягає вирішенню на підставі ст.. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76-89, 141, 264, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (місце знаходження: вул. Перемоги,1, м. Охтирка Сумської області, код ЄДРПОУ 23294808) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (місце знаходження: вул. Перемоги,1, м. Охтирка Сумської області, код ЄДРПОУ 23294808) надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 24185 (двадцять чотири тисячі сто вісімдесят п'ять) гривень 02 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (місце знаходження: вул. Перемоги,1, м. Охтирка Сумської області, код ЄДРПОУ 23294808) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) гривну 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.О. КОВАЛЬОВА
Повний текст рішення виготовлений 16.12.2019 року