ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/516
м. Київ
16 грудня 2019 року № 826/16951/18
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH"
До Головного управління ДФС у Київській області
Про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0074345001
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2018 року № 0074345001.
Ухвалою суду від 23.10.2018 р. відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.11.2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" (код 35402590), місцезнаходження: 09400, Київська область, смт. Ставище, вул. Червоноармійська, 8, зареєстроване в якості юридичної особи 07.10.2008 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у Київській області, Білоцерківське управління, Ставищенська державна податкова інспекція.
Головним управлінням ДФС у Київській області проведено камеральну електронну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ТОВ "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" за березень, квітень 2018 року, за результатами якої складено акт від 25.06.2018 р. №1056/50-01/35402590.
Згідно з висновками акту перевірки позивачем несвоєчасно здійснено реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за березень-квітень 2018 року на суму ПДВ 1577512,40 грн, в результаті чого порушено вимоги п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
На підставі висновків вказаного акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.07.2018 р. №0074345001, яким згідно з п.54.3 ст.54 та п.75.1 ст. 75, п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України за затримку граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до позивача застосовано штрафні санкції, а саме, за затримку граничних термінів реєстрації на 15 і менше днів у розмірі 10% від суми 1577512,40 грн у розмірі 157751,24 грн, від 16 до 30 днів у розмірі 20 % від суми 1577512,40 грн у розмірі 4778,69 грн.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його у порядку адміністративного оскарження до ДФС України.
Рішенням ДФС України від 20.09.2018 р. №30483/6/99-99-11-03-01-25 скаргу ТОВ "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.07.2018 р. №0074345001 - без змін.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH"- вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить суд його скасувати з таких підстав.
Висновки акту перевірки, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове-повідомлення рішення, є незаконними та такими, що не відповідають нормам податкового законодавства.
Позивач зазначає, що ним здійснено вчасно реєстрацію податкових накладних №48 від 24.04.2018, № 49 від 25.04.2018, № 51 від 26.04.2018, № 52 від 26.04.2018, № 53 від 26.04.2018, № 54 від 26.04.2018, № 55 від 26.04.2018, № 57 від 27.04.2018, а саме, з урахуванням граничних строків, відповідно до п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та межах операційного дня були направлені податкові накладні в ЄРПН, що відображено у таблиці, яка міститься в електронному кабінету платника податків та в рекомендованому органами ДФС для використання програмному забезпеченні "М.Е.Dос" - 15.05.2018 р. о 19:50 год.
Таким чином, час та дата реєстрації податкових накладних в акті вказано не вірно та не відповідає дійсності.
Відповідач - Головне управління ДФС у Київській області - проти задоволення позовних вимог заперечила, підтримуючи висновки акту перевірки від 25.06.2018 р. №1056/50-01/35402590.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України у редакції, яка була чинною на момент проведення перевірки, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Тобто, предметом камеральної перевірки охоплюються питання своєчасності реєстрації податкових накладних. Виявлення контролюючим органом цього порушення не потребує наявності будь-яких документів платника податку або необхідності витребувати такі в останнього, достатніми є дані Єдиного реєстру податкових накладних, дані податкових декларацій та дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі №803/1315/17.
Камеральна електронна перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ТОВ "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" за березень, квітень 2018 року, за результатами якої складено акт від 25.06.2018 р. №1056/50-01/35402590, проведена Головним управлінням ДФС у Київській області з передбачених законодавством підстав.
За приписами п. 201.1 ст. 201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
П. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Системний аналіз ст. 201, п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 15.05.2018 року о 19 год. 59 хв. та о 20 год. 00 хв. було відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 48 від 24.04.2018, № 49 від 25.04.2018, № 51 від 26.04.2018, № 52 від 26.04.2018, № 53 від 26.04.2018, № 54 від 26.04.2018, № 55 від 26.04.2018, № 57 від 27.04.2018 за допомогою платного програмного забезпечення М.е.doc., використовуючи ІТЄ "Єдине вікно подання електронної звітності". Зазначений факт підтверджується Протоколом подій щодо документу (файлу) в програмному забезпеченні "М.Е.Doc".
Відповідачем доказів та обґрунтувань на підтвердження того, що позивачем податкові накладні № 48 від 24.04.2018, № 49 від 25.04.2018, № 51 від 26.04.2018, № 52 від 26.04.2018, № 53 від 26.04.2018, № 54 від 26.04.2018, № 55 від 26.04.2018, № 57 від 27.04.2018 були направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних не 15.05.2018 р., до суду надано не було.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
П. 2 та 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1246, встановлено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що позивач не порушував встановленого часу операційного дня, адже вказані вище податкові накладні були подані до 20-ї години 15.05.2018 р., тоді як їх фактична реєстрації у ЄРПН відбулася пізніше з незалежних від позивача підстав.
Таким чином, висновок контролюючого органу про порушення позивачем термінів подання для реєстрації вказаних податкових накладних у ЄРПН є безпідставним, оскільки вони були подані вчасно - 15.05.2018 року і не з вини позивача не зареєстровані.
Проте, судом встановлено, що в діяльності ТОВ "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" мали місце порушення строків реєстрації податкових накладних, а саме:
№ 54 від 27.03.2018 року на суму ПДВ 5946,67 грн, яка зареєстрована 16.04.2018р., де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день;
№ 61 від 30.04.2018 року на суму ПДВ 6493,80 грн, яка зареєстрована 22.05.2018р., де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 7 днів.
Позивачем не надано до суду доказів своєчасності реєстрації вказаних податкових накладних, тобто у вказаній частині податкове повідомлення-рішення є правомірним.
Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню в частині 156 507,19 грн, а залишенню без змін в частині 1244, 05 грн.
(5946,67 грн. + 6493,80 грн.)х10%/100=1244, 05 грн.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 07.07.2018 р. № 0074345001 в частині застосування штрафних санкцій на суму 156 507,19 грн.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4.Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а, код 39393260) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРПРОЕКТ GMBH" (09400, Київська обл., Ставищенський район, смт. Ставище, вул. Червоноармійська, 8, код 35402590) сплачений судовий збір у розмірі 2267, 56 грн.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 16.12.19 р.