Рішення від 28.11.2019 по справі 826/15423/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

28 листопада 2019 року справа №826/15423/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )

доДепартаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - відповідач, Департамент)

провизнання протиправними та скасування пунктів 1, 4 наказу відповідача "Про затвердження порядку організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" №560

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає, що наказ відповідача від 27 червня 2018 року №560, яким затверджено Порядок організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури та внесено зміни в додаток 1 до наказу від 25 червня 2018 року №542, містить вимоги, що порушують його право на звернення, мають дискримінаційний характер, який надає привілеї особам, які, зокрема, можуть записатися на особистий прийом виключно через засоби телефонного зв'язку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2018 року адміністративну справу №826/15423/18 прийнято до провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу №826/15423/18 до судового розгляду по суті.

Відповідач подав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що оскаржуваний наказ спрямований виключно на коло осіб, які зацікавлені потрапити на особистий прийом до керівництва Департаменту; не встановлює, не змінює, не припиняє (не скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин; жодних ознак нормативного документа не має; підстави для задоволення позову відсутні.

У судове засіданні 29 липня 2019 року позивач та відповідач своїх представників до суду не направили; на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

27 червня 2018 року відповідачем прийнято наказ "Про затвердження порядку організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" №560 (далі по тексту - Наказ №560).

Пунктом 1 Наказу №560 затверджено Порядок організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури.

Відповідно до пункту 4 Наказу №560 внесено зміни в додаток 1 до наказу Департаменту містобудування та архітектури №542 від 25 червня 2018 року, виклавши його у редакції, що додається.

Вважаючи вищезазначені пункти Наказу №560 такими, що порушують його право на звернення та мають дискримінаційний характер, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації наданого громадянам Конституцією України права на звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, заявами або клопотаннями щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів чи скаргою про їх порушення визначаються Законом України "Про звернення громадян".

Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Частинами першою та другою статті 22 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.

Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України "Про звернення громадян" порядок прийому громадян в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками.

Пунктом 1 Указу Президента України "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування" від 07 лютого 2008 року №109/2008 постановлено Кабінету Міністрів України, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реалізації конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов'язкове одержання обґрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України "Про звернення громадян", упорядкування роботи зі зверненнями громадян, зокрема, щодо: недопущення надання неоднозначних, необґрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством, безпідставної передачі розгляду звернень іншим органам; викоренення практики визнання заяв чи скарг необґрунтованими без роз'яснення заявникам порядку оскарження прийнятих за ними рішень; створення умов для участі заявників у перевірці поданих ними заяв чи скарг, надання можливості знайомитися з матеріалами перевірок відповідних звернень; з'ясування причин, що породжують повторні звернення громадян, систематичного аналізу випадків безпідставної відмови в задоволенні законних вимог заявників, проявів упередженості, халатності та формалізму при розгляді звернень; вжиття заходів для поновлення прав і свобод громадян, порушених унаслідок недодержання вимог законодавства про звернення громадян, притягнення винних осіб у встановленому порядку до відповідальності, в тому числі до дисциплінарної відповідальності за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків щодо розгляду звернень громадян.

На виконання статті 22 Закону України "Про звернення громадян", Указу Президента України "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування" від 07 лютого 2008 року №109/2008 та з метою забезпечення реалізації прав громадян на особистий прийом керівництвом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), наказом від 27 червня 2018 року №560 затверджено Порядок організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 1.1. Порядку він визначає основні вимоги до організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті з питань, що належать до його компетенції.

Згідно пункту 1.4. Порядку начальник управління організаційних питань, узгоджень та контролю за виконавською дисципліною є відповідальною особою за забезпеченням доступу запитувачів до публічної інформації та відповідальною особою за контролем виконання. Відділ звернення громадян та доступу до публічної інформації організовує забезпечення необхідних умов для належного розгляду пропозицій, заяв та скарг громадян з особистих питань на особистому прийомі громадян у Департаменті.

Пунктом 2.1. Порядку визначено порядок особистого прийому громадян Директором департаменту, його першим заступником та заступниками.

Згідно пункту 2.1.2. Порядку особистий прийом громадян керівництвом Департаменту здійснюється за попереднім записом.

Відповідно до пункту 2.1.3. Порядку запис громадян на особистий прийом до керівництва Департаменту проводиться працівниками відділу звернення громадян та доступу до публічної інформації у приміщенні Департаменту, крім святкових, неробочих та вихідних днів, з 9:00 до 13:00 та з 14:00 до 16:00 згідно з додатком 1.

Пунктами 2.1.4. та 2.1.5. Порядку визначено, що особистий прийом громадян керівництвом Департаменту здійснюється у порядку черговості. Черговість прийому громадян визначається відповідно до попередньо складеного списку, формування якого закінчується не пізніше ніж за сім днів до передбаченого графіком особистого прийому.

Під час попереднього запису на особистий прийом до керівництва Департаменту реєструються прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, зміст порушеного питання, до яких посадових осіб чи органів державної влади він звертався і яке було прийнято рішення, визначається структурний підрозділ Департаменту, до компетенції якого належить вирішення питання, вивчаються документи, інші матеріали, що подаються громадянином для обґрунтування своєї заяви (клопотання), скарги, пропозиції (зауваження).

Додатком 1 до Порядку встановлено графік проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури (далі по тексту - Графік).

Графіком визначено, що особистий прийом до директора Департаменту проводиться за умови обов'язкового попереднього запису щопонеділка з 09:00-10:00 по тел. 235-10-25, та здійснюється 1, 3 п'ятницю місяця з 10:00-12:00; особистий прийом до першого заступника директора Департаменту та заступників директора Департаменту проводиться за умови попереднього запису за тел. 235-10-25, та здійснюється в п'ятницю з 10:00-13:00; особистий прийом до начальників управлінь та відділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів проводиться у порядку черговості та здійснюється у вівторок з 14:00-17:00, п'ятницю з 10:00-13:00.

Положення про те, що попередній запис на особистий прийом здійснюється лише за телефоном, а не у приміщенні Департаменту, серед іншого, у Порядку відсутнє.

Відповідно до пункту 2.2.3. Порядку посадова особа під час проведення особистого прийому громадян розглядає питання по суті, надає відповідне до чинного законодавства обґрунтоване роз'яснення та вживає заходів щодо усунення порушень (за їх наявності).

Таким чином, вказаними положеннями Порядку, визначено чіткий порядок особистого прийому громадян керівництвом Департаменту, що спростовує доводи позивача про суперечність вказаних положень Порядку одне одному.

Докази того, що положення Порядку щодо обов'язкового попереднього запису на особистий прийом суперечать законодавству України та містять дискримінаційні вимоги до суду не надано та в матеріалах справи відсутні.

З аналізу вищезазначених норм чинного законодавства та відповідних пунктів Порядку, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що оскаржувані пункти Наказу №560, а саме положення Порядку щодо попереднього запису на особистий прийом, не суперечать та відповідають положенням статті 22 Закону України "Про звернення громадян", не містять положень про дискримінацію, а тому підстави визнання їх протиправними та скасування відсутні.

Окружний адміністративний суд міста Києва також звертає увагу, що усі попередні накази відповідача, які регулювали питання особистого прийому громадян керівництвом Департаменту, також містили положення про обов'язковий попередній запис на прийом до директора Департаменту по відповідному телефону, що спростовує посилання позивача на те, що оскаржуваним наказом зменшилися права громадян на особистий прийом до директора Департаменту.

Стосовно доводів позивача про обов'язковість реєстрації оскаржуваного наказу у Міністерстві юстиції України суд зауважує наступне.

Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року із наступними змінами і доповненнями передбачено, які нормативно-правові акти підлягають державній реєстрації та які на державну реєстрацію не подаються. До останніх, зокрема, належать акти спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів в власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм, рекомендаційного, роз'яснювального та інформаційного характеру.

Відповідно до пункту 6.17. Положення про департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 січня 2011 року №90, в редакції розпорядження від 29 грудня 2014 року №1550 (далі по тексту - Положення), Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян.

Згідно абзацу шостого пункту 10 Положення директор Департаменту видає в межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання.

Як уже зазначалося вище, відповідно до частини третьої статті 22 Закону України "Про звернення громадян" порядок прийому громадян в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками.

Отже, накази про затвердження графіків особистого прийому громадян керівниками Департаменту містобудування та архітектури є розпорядчими документами, а не нормативно-правовими актами, як помилково вважає позивач.

Таким чином, суд погоджується із доводами відповідача, що оскаржуваний Наказ №560 та затверджений ним Порядок організації та проведення особистого прийому громадян у Департаменті містобудування та архітектури не потребували державної реєстрації в органах Міністерства юстиції України, наказ є актом внутрівідомчого характеру, обов'язковий для застосування посадовими особами Департаменту та не суперечить вимогам Закону України "Про звернення громадян".

Окружний адміністративний суд міста Києва також зауважує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Аналогічні твердження містяться у постанові Вищого адміністративного суду України від 03 березня 2016 року у справі №800/480/15.

Проте до суду не надано та в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до Департаменту у його приміщенні щодо запису на особистий прийом та відповідно докази відмови йому у записі на особистий прийом під час звернення у приміщенні Департаменту.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного наказу з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати, в тому числі витрати на професійну правничу допомогу, відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32; ідентифікаційний код 26345558).

Суддя В.А. Кузьменко