Рішення від 16.12.2019 по справі 640/5579/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 грудня 2019 року № 640/5579/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 )

доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 42098368)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач) в якому позивач просить суд:

- визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах за Списком №2 на підставі пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підставі пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991, починаючи з 16.01.2017, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01.06.1988 по 18.02.2010 на Приватному акціонерному товаристві «Трест Київспецбуд».

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні йому пенсії на пільгових умовах за Списком №2, оскільки, на думку позивача, на момент звернення з відповідною заявою ним було надано усі необхідні документи та він мав необхідний стаж. Позивач вважає, що такими діями суб'єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційні права і інтереси на соціальний захист.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2019 прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача надіслав до суду відзив на адміністративний позов, у якому повідомив, що оскаржувана відмова є правомірною, оскільки авідсутні підстави для зарахування періоду роботи з 01.06.1988 по 18.02.2010 до пільгового стажу позивача

Управління не можу зарахувати до пільгового стажу позивача період з 01 листопада 1982 року по 13 березня 1987 року, адже вказаний період не підтверджений уточнюючою довідкою. При цьому, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу і має відповідати найменуванню списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Крім того представник відповідача стверджує, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт повний робочий день, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці. Враховуючи зазначене у задоволені позову просив відмовити повністю.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 16.01.2017 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою та документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Листом №448/08 від 13.02.2017 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зі змінами) на пільгових умовах право на пенсію за віком, мають працівники, зайняті повний робочий день, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, із шкідливими і важкими умовами праці, за списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатними атестації робочих місць.

У вказаному листі також заначено, що згідно трудової книжки ОСОБА_1 працював газозварником з 01.06.1981 по 18.02.2010 натомість в трудовій книжці не зазначено, чи працював повний робочий день і після 01.08.1992 та не надано накази про результати атестації робочого місця за період з 22.08.1992 по 18.02.2010, а отже вони не підлягають зарахуванню. Стаж по списку №2 становить 4 роки 2 місяці, а тому відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах.

Головне управління держпраці у Київські області листом №42/1805 від 20.02.2017 «Про право на пільгове пенсійне забезпечення» на звернення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, щодо надання інформації стосовно проведення атестацій робочого місця газозварника ПАТ «Трест Київспецбуд» та правомірності призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 ОСОБА_1 повідомили, що атестації робочого місця газозварника ПАТ «Трест Київспецбуд» відповідають в частині пільгового пенсійного забезпечення вимогам чинного законодавства та діючим нормативним документам, а саме постанові Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та Методичним рекомендаціям для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженні постановою Мінпраці України №41 від 01.09.1992.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31.12.2021.

Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Вимогами статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 (далі - Порядок №383) визначено, що під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Відповідно до Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (приклади у додатках 1, 2).

Так, пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати: трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи; виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці; у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з пунктами 23, 24 Порядку №637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки, позивач:

- у період роботи з 11.06.1988 до 09.06.1992 (запис в трудовій книжці №11-14) перебував на посаді газозварювальника в СМУ- 5 «Трест Київспецбуд»;

- у період роботи з 22.05.1995 по 18.02.2010 (запис в трудовій книжці №15) СМУ-5 підприємства «Київспецбуд» перейменовано в СМУ -5 ВАТ «Трест Київспецбуд».

Відповідно до наведених записів у трудовій книжці вбачається, що в трудовій книжці позивача відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, адже зазначено лише назву посади, яку обіймав позивач, зокрема у період з 11.06.1988 по 18.02.2010 без визначення характеру умов праці і без посилання на пункт, розділ, підрозділ Списку №2, який затверджений постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.

В матеріалах справи наявна довідка №216 від 29.07.2016 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, я вказаної довідки вбачається, що ОСОБА_1 працював у ПАТ «Трест Київспецбуд» з 01.06.1988 (наказ №120 від 01.10.1987) переведений на газозварювальні роботи по 18.02.2010 (наказ №7 від 19.02.2010) виконував зварювальні роботи в усіх просторових положеннях зварного шва та монтажні санітарно- технічні роботи.

За професією, посадою газозварника, що передбачена розділом ХХХІІІ «Загальні професії» на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 за період з 01.06.1988 по 18.02.2010 вказаний період роботи становить 21 рік 8 місяців 17 днів та зазначено в довідці про використання додаткової відпустки за важкі та шкідливі умови.

Відповідач у своєму відзиві на позов зазначає, що крім довідки додається також копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та їхнє право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2.

Щодо атестації робочих місць судом встановлено наступне.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації, робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) №41 від 01.09.1992 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації. Аналогічна правова норма зазначена також в пункті 4 Порядку №383.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Відповідно пункту 3 Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

За змістом пункту 8 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються «Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах» і «Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах», затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956.

Атестація робочих місць робіт за Списком №2 передбачена пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому, до набраннями ним чинності, вимоги атестації робочих місць за Списком №2 були відсутні.

Відповідно підпункту 4.2 Порядку №383 проведення атестації робочих місць за умовами праці результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінилися докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з ппідпунктом 4.3 Порядку №383 передбачено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом Головне управління Держпраці у Київській області листом №42/1805 від 20.02.2017 повідомило, що атестація робочого місця газозварника ПАТ «Трест Київспецбуд» відповідає в частині правомірності призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 вимогам чинного законодавства, а саме Постанові Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та Методичним рекомендаціям для проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджені постановою Мінпраці України №41 від 01.09.1992.

Вказаний лист обгрунтовано наданими адміністрацією ПАТ «Трест Київспецбуд» матеріалами атестації робочого місця газозварника наказом про проведення атестації робочих місць за умовами праці і призначення атестаційної комісії від 14.05.1993 № 24; наказ про затвердження результатів атестації робочих місць від 31.05.1994 № 18; наказ від 17.09.1999 № 77 про створення комісії для проведення атестації робочих місць за умовами праці; наказ від 24.11.1999 № 96 «Про підсумки атестації робочих місць на будівлях, цехах Відкритого акціонерного товариства «Трест Київспецбуд» з додатком; наказ від 20.02.2004 № 15 про створення комісії для проведення атестації робочих місць за умовами праці; наказ від 11.05.2004 № 51 «Про підсумки атестації робочих місць» з додатками; наказ від 11.02.2009 № 27 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці і визначення права працюючих на пенсію за віком на пільгових умовах та інші пільги і компенсації»; наказ від 13.05.2009 № 75 «Про результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством, що проведена у 2009 році» з додатками; карти умов праці газозварника; протоколи санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу, складені атестованими санітарною лабораторією Інституту «Київоргбуд» Корпорації «Київміськбуд»; промислово-санітарною лабораторією ДП «Київський експертно-технічний центр» Держнаглядохоронпраці і лабораторією Інституту охорони праці Академії медичних наук України; фотографії робочого дня) - відповідаю постановам Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці»; №162 від 11.03.1994 і № 36 від 16.01.2003 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгова умовах»; Методичним рекомендаціям для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених Мінпраці і МОЗ України № 41 від 01.09.1992.

Відповідно до наказів про затвердження результатів атестації робочих місць від 31.05.1994 № 18; від 24.11.1999 № 96 «Про підсумки атестації робочих місць на будівлях, цехах Відкритого акціонерного товариства «Трест Київспецбуд»; від 11.05.2004 № 51 «Про підсумки атестації робочих місць від 13.05.2009 № 75 «Про результати чергової атестації робочих місць з умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавстві, -і що проведена у 2009 році» газозварнику ПАТ «Трест Київспецбуд» встановлено (підтверджено) право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Таким чином відповідач як суб'єкт владних повноважень не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд. Безперечно, правомірним у даному випадку виходячи із фактичних обставин конкретних правовідносин є лише один варіант поведінки.

Тож у кожному конкретному випадку на підставі досліджених судом конкретних обставин у справі суд оцінює законність, обсяг, способи та межі застосування дискреційних повноважень представниками владних органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права.

Суд зазначає, що прийняття відповідачем безпідставного та необґрунтованого рішення є по суті зловживанням своїми повноваженнями та вимагає застосування судом ефективного способу відновлення порушеного права позивача.

При цьому суд наголошує, що жодних інших аргументів (крім вказаних у відзиві) на користь відмови у призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідач не навів. Не виявив їх і суд у ході розгляду справи. Тому варіант правомірної поведінки відповідача вбачається єдиним можливим: призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У зв'язку із цим суд погоджується із обраним позивачем способом захисту порушеного права та вважає за необхідне зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зважаючи на викладене вище, беручи до уваги те, що ОСОБА_1 21 рік 8 місяців 17 днів працював за професією, що передбачена розділом ХХХІІІ «Загальні професії» затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 та постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.003.1994, постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003», а також наявні в матеріалах справи докази, які підтверджують стаж роботи позивача, та щодо яких не заперечував відповідач. Приймаючи до уваги, що робоче місце позивача атестовано, вказане встановлено судом та підтверджується довідкою №42/1805 від 20.02.2017 газозварнику ОСОБА_1 ПАТ «Трест Київспецбуд» підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Шостого апеляційного адміністративного суду по справі 826/9374/18 від 21.05.2019.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийняття оскаржуваного рішення, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що квитанція про сплату судового збору за подачу позовної заяви закріплена за адміністративною справою №640/3830/19, відтак судовий збір не підлягає поверненню в межах даної справи.

Керуючись статтям 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 42098368) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах за Списком №2 на підставі пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підстав пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991, починаючи з 16.01.2017, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01.06.1988 по 18.02.2010 на Приватному акціонерному товаристві «Трест Київспецбуд»

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук