Ухвала від 05.11.2019 по справі 640/18667/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залучення співвідповідачів

05 листопада 2019 року м. Київ № 640/18667/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шрамко Ю.Т., розглянувши клопотання позивача про залучення співвідповідачів у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогруп" до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) знаходиться справа №640/18667/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогруп" (далі - позивач) до Головного управління ДФС у м. Києві, (далі - відповідач) у якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №1267826/37371292 від 04.09.2019 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №28 від 09.07.2019 року, рішення №1267827/37371292 від 04.09.2019 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №26 від 19.07.2019 року, складених позивачем;

- зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №26 від 19.07.2019 року та №28 від 19.07.2019 року, складених позивачем.

Разом з цим, позивачем заявлено письмове клопотання про залучення співвідповідачів у справі - Державну податкову служби України (далі - ДПС України) та Державну фіскальну службу України (далі - ДФС України), до якого додано уточнену позовну заяву разом із доданими до неї документами, (далі - заявлене клопотання).

В обґрунтуванні заявленого клопотання позивачем зазначено, що вимога про зобов'язання зареєструвати податкову накладну має бути адресована до центрального органу виконавчої влади, при цьому, станом на теперішній час ДФС України не ліквідовано, однак вже існує і діє ДПС України.

Розглянувши заявлене клопотання, суд зазначає наступне.

Пунктами 18-20 Порядку, зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 21.02.2018 № 117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Враховуючи вищевикладене, рішення щодо реєстрації/відмови у реєстрації податкових накладних приймаються комісіями відповідних органів ДФС (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) за умови дотримання критерію передбаченого п. 23 Порядку.

При цьому відповідно до п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені законодавчі приписи визначають суб'єктний склад осіб, які будуть учасниками судового процесу (відповідачами) у справах про оскарження протиправної відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних:

1. Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників ДФС - в частині оскарження рішення комісії, яка прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

2. Державна фіскальна служба України в частині зобов'язання зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправними та скасування рішень головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, та Офісу великих платників ДФС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань.

Відповідно до ч. 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з ч. 5, 6 ст. 48 КАС України, під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено ДПС реорганізувавши ДФС шляхом поділу та установлено, що ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

При цьому, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДФС України перебуває у стані припинення, а тому суд вважає за необхідне залучити ДФС України та ДПС України у якості співвідповідачів по справі.

Також, суд звертає увагу, що згідно із ч. 1, 7 ст. 47 КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.

Як вбачається з поданої заяви, позивачем не додано до поданої заяви докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів відповідачам.

Таким чином, враховуючи вище викладені норми та з'ясовані судом обставини, оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання в частині, а тому заявлене клопотання підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись 44, 48, 165, 243, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити частково клопотання позивача про залучення співвідповідачів.

2. Залучити в якості співвідповідачів по справі - Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ: 39292197) та Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ: 43005393) .

3. Розгляд справи розпочати спочатку.

4. Зобов'язати позивача надіслати копії позовної зави та доданих до неї документів на адресу Державної фіскальної служби України та Державної податкової служби України протягом п'яти днів з моменту отримання цієї ухвали та надати до суду докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

5. Повернути позивачу уточнену позовну заяву разом із доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Ю.Т. Шрамко