Рішення від 13.12.2019 по справі 400/2728/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2019 р. № 400/2728/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001

треті особи:Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області, вул.Декабристів, 5, м.Миколаїв, 54001

про:стягнення коштів в сумі 41889,25 грн., зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (далі - відповідач), за участю третьої особи на стороні відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, з вимогами про стягнення заборгованості в сумі 41889,25 гривень, яка є індексацією грошового забезпечення, за період з 01.01.08 по 07.11.15.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 року по справі № 814/2789/16 в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року постанову Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 814/2789/16 від 14.06.2017р. залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 11.07.2019 року касаційну каргу позивача задоволено частково: постанову суду першої інстанції від 14.06.2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року та витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, про стягнення заборгованості в сумі 41889,25 гривень, яка є індексацією грошового забезпечення, за період з 01.01.08р. по 07.11.15р. передано на розгляд судді Устинову І.А. та присвоєно справі новий номер 400/2728/19.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 року справу прийнято до провадження судді Устинова І.А. та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання, яке призначено на 19.09.2019 року.

Суд, дослідив матеріали справи, встановив, що позивач просив суд (з урахуванням ухвали суду від 16.05.2017р., а.с.182, том 1) стягнути з відповідача на його користь суму індексації грошового забезпечення, як компенсаторну виплату гарантовану державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, за період з 01 січня 2008 року по 07 листопада 2015 року в сумі 4 822,34 грн.

- зобов'язати відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення, як компенсаторну виплату гарантовану державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, за період з 01 січня 2008 року по 07 листопада 2015 року в сумі 4 822,34 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з моменту підвищення його посадового окладу (01 січня 2008 року) й до моменту звільнення з органів внутрішніх справ у зв'язку з переведення до Національної поліції України (06.11.2015 року), нарахування сум індексації грошового забезпечення позивача проводилося не у відповідності до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, а за деякі періоди взагалі не проводилося, що призвело до втрати позивачем частини компенсаторних виплат гарантованих державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг.

Відповідач заперечив проти позову, про що зазначив у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказав, що позивач у спірний період проходив службу в УМВС України в Миколаївській області з 2004 року по 09.09.2014р. на різних посдах територіальних відділв та у структурі УБОЗ УМВС в Миколаївській області. У зазначений період служби спір по виплаті індексації складає 62грн. У період з 2014 року по 2015 рік позивач пербував у штатах Департаменту ВВБ МВС України і фінансування його посади здійснювалось МВС України згідно штатного розпису Міністерства внутрішніх справ. Таким чином вимога позивача щодо стягнення невиплаченої суми індексації у період з 09.09.2014р. по 06.11.2015 року в розмірі 4760,34грн., на думку відповідача, задоволенню не підлягає, бо позивач не проходив службу у відповідача. З вимогою про виплату позивачу індексації за липень-жовтень 2015 року відповідач також не погоджується, осікльки така виплата за вказаний період не проводилаьс у відповідності до норм діючого законодавства та в межах фінансових ресурсів, затверджених кошторисами на 2015 рік.

У відповіді на відзив позивач підтримав свої позовні вимоги, з доводами відповідача не погодився та вказав, що не нарахування та не виплата індексації грошового забезпечення є обмеженям прав позивача на майно, що йому належить.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Дослідив матеріали справи, суд встановив, що у період з 01.01.2008 року по 06.11.2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах в Управлінні МВС.

За цей період позивач отримав 11 670,69 грн. індексації грошового забезпечення.

06.11.2015 року ОСОБА_1 звільнився зі служби в органах внутрішніх справ у зв'язку з переведенням до Національної поліції України.

02.07.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Національну поліцію», пунктом 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».

16.09.2015 року Кабінетом Міністрів України видано постанову № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».

30.10.2015 року МВС України видано наказ № 1323 «Про затвердження голів ліквідаційних комісій територіальних органів МВС по Миколаївській області», пунктом 3 якого встановлено двомісячний строк з дати публікації оголошення про ліквідацію для заяви кредиторам претензій до нього, які подаються в письмовій формі з наданням документів, що їх підтверджують.

Судом встановлено, що 06.11.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприемців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи УМВС України в Миколаївській області (код 08592253).

09.11.2015 року у газеті «Рідне Прибужжя», а також на офіційному сайті МВС України оприлюднено оголошення про те, ще вимоги кредиторів приймаються протягом двох місяців з дня публікування оголошення.

Однак, протягом двох місяців ОСОБА_1 з вимогами про виплату йому заборгованості із заробітної плати в частині виплати індексації за період з 01 січня 2008 року по 06.11.2015 року не звертався.

10.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС із претензією щодо виплати заборгованості грошового забезпечення у частині ненарахованої індексації за період з 01 липня по 06.11.2015 року.

Листом від 11.04.2016 року № Д-34/05/28-2016 Ліквідаційна комісія Управління МВС повідомила позивачу, що коштів, затверджених в кошторисі на 2015 рік для виплати індексації грошових доходів, вистачило на перше півріччя 2015 року. З метою недопущення виникнення заборгованості з виплати грошового забезпечення та заробітної плати індексація грошових доходів у другому півріччі 2015 року не проводилася.

06.07.2016 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС з заявою щодо нарахування та виплати індексації за вказаний період.

Листом від 29.07.2016 року № Д-84/05/28-2016 Ліквідаційна комісія УМВС України відмовила ОСОБА_1 у задоволенні заяви (претензії) з тих же підстав, що викладені у листі від 11.04.2016 року.

Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

У період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ діяв Закон України «Про міліцію», за правилами статті 19 якого форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи).

На виконання цієї постанови КМУ, наказом МВС від 31 грудня 2007 року № 499 (втратив чинність 31.12.2016 року) затверджено та введено в дію з 1 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).

Вказана Інструкція розроблена, зокрема, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 913 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (пункт 1.2 Інструкції).

Відповідно до пункту 1.14 Інструкції індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

За змістом статті 12 Закону України «Про оплату праці», статті 95 Кодексу законів по працю України та статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» індексація виплачується з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно із статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону № 1282-ХІІ).

Постановою від 17.07.2003 року № 1078 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За пунктом 5 вказаного Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Системний аналіз наведених правових положень дає підстави суду вважати, що грошове забезпечення ОСОБА_1 підлягало індексації.

У той же час, застосування до спірних правовідносин положень цивільного законодавства є помилковим, оскільки позивач у вказаний вище період проходив публічну службу в органах внутрішніх справ, тому й питання виплати індексації його грошового забезпечення має вирішуватися з урахуванням спеціального законодавства, яке визначає умови та порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Крім того, відповідно до витягу з наказу МВС України від 30.10.2015 року № 1323 останній звернений до суб'єктів господарської діяльності та громадян, а не до працівників органів внутрішніх справ. Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 5 Закону № 1282-ХІІ та доповнено її частиною б, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до пункту 14 Прикінцевих положень Закону № 76-VIII доручено Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.

Згідно з пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

0912.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Суд зауважує, що з 01 липня по 08.12.2015 Кабінет Міністрів не прийняв новий порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат. При цьому, в постанові №103 порядок індексації для атестованих працівників органів внутрішніх справ також не визначено.

Тому, виходячи із того, що станом на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ у період з 01 липня по 06.11.2015 року діяв Порядок № 1078, то у разі наявності підстав для здійснення нарахування індексації грошового забезпечення позивачу Управління МВС мало б керуватися саме нормами вказаного Порядку.

Відтак, за наявності чинного механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідач таку індексацію не проводив з підстав відсутності коштів та неприйняття Урядом нового (особливого) порядку проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.

В даному випадку, суд вважає за доцільне зауважити, що відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, в тому числі, рішення від 08 листопада 2005 року по справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00, п. 22), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач відмовивши ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, оскільки кошти на вказані цілі у другому півріччі 2015 року не виділялись, діяв неправомірно та не в межах з нормами чинного законодавства України.

Крім того, суд зазначає, що скасовуючи судові рішення суд касаційної інстанції повертаючи справу на новий розгляд, не ставив під сумнів обставини справи, що були встановлені судом першої інстанції, а лише зазначив, що судами попередніх інстанцій були досліджені та встановлені лише фактичні обставини справи.

За таких підстав, суд при новому розгляді справи вперше розглянув вимоги ОСОБА_1 в межах заявлених ним в позові вимог, тобто з урахуванням ухвали від 16.05.2017р.

За таких обставин, суд приходить до всиновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08592253) задовольнити.

2. Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) суму індексації грошового забезпечення, як компенсаторну виплату гарантовану державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, за період з 01 січня 2008 року по 07 листопада 2015 року в розмірі 4 822,34 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов