Рішення від 10.12.2019 по справі 400/3469/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 р. № 400/3469/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження, за правилами спрощеного позовного провадження, розглянув адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю " Д.Енерджи ", вул. 28 Армії, 9-Б, м. Миколаїв, 54001

до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2019 р. № 00036055005,

Товариство з обмеженою відповідальністю «Д.Енерджи» (далі-позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2019 р. № 00036055005.

В обґрунтування своєї позиції позивач зазначає, що податкова накладна від 02.11.2018 № 6 на суму 7 813 545, 60 грн та податкова накладна №18 від 13.11.2018 року на суму 3 333 304,80 грн була надіслана до ДФС України 30.11.2018 року о 19:56 та 19:58 відповідно, у межах граничного терміну для її реєстрації, однак протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної відповідачем надіслано не було.

Отже, враховуючи норми чинного законодавства, податкова накладна від 02.11.2018 № 6 та податкова накладна № 18 від 13.11.2018 року вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідач не погоджуючись з адміністративним позовом подав до суду відзив на позов, в якому просив повністю відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки податкове повідомлення-рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 18.10.2019 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачем 02.11.2018 року було складено податкову накладну №6, та 13.11.2018 року податкову накладну №18.

30.11.2018 року о 19:56 та 19:58 відправлено відповідні податкові накладні на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, відповідно до вимог чинного законодавства.

До кінця доби позивачем не було отримано жодної відповіді від ДФС щодо реєстрації або не реєстрації направлених податкових накладних, а відповідно до абз.30 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), якщо протягом операційного дня платнику не надіслано квитанції про прийняття, або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК, вони вважаються зареєстрованими в ЄРПН.

З огляду на зазначене позивач вважає, що податкові накладні є зареєстрованими відповідно до вимог чинного законодавства.

03.12.2018 року позивачем отримано Квитанцію №1 про те, що податкова накладна №6, та №18 не зареєстровані з причини закінчення терміну дії форми податкової накладної 30.11.2018 року. Нова форма податкової накладної почала діяти 01.12.2018 року на підставі Наказу Мінфіну від 17.09.2018 року №763.

Таким чином, позивач вважає, що в нього не залишалося іншого вибору як зареєструвати повторно вищезазначені податкові накладні , щоб мати можливість відобразити у себе зобов'язання з ПДВ, та забезпечити отримання податкових накладних покупцем.

03.12.2018 року позивач повторно направив податкові накладні №6, та №18 до ЄРПН для реєстрації.

З огляду на вищенаведене, позивач стверджує, що в його діях відсутній склад податкового правопорушення, ним дотримано всіх вимог чинного законодавства щодо реєстрації податкових накладних у ЄРПН, реєстрація здійсненна з дотриманням строків передбачених законодавством, отже податкове повідомлення-рішення № 00036055005 підлягає скасуванню.

28.03.2019 року ГУ ДФС у Миколаївській області проведена камеральна перевірка позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за листопад 2018 року.

За результатами проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення п.201.10 ст.201 ПК України, на підставі даних порушень було складено акт від 28.03.2019 року №1261/14-29-50-05-06/40396825, який було направлено позивачу 28.03.2019 року засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення.

25.04.2019 року позивач отримав акт про результати камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних.

За результатами встановлених правопорушень зазначених в акті, відповідачем 16.05.2019 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 00036055005.

21.06.2019 року позивачем було направлено на адресу ДФС України скаргу вих.№495, в якій просив скасувати ППР від 16.05.2019 р. № 00036055005.

22.08.2019 року за вих.№40429/6/99-99-11-06-01-25 ДФС України прийнято рішення за наслідками розгляду скарги, та повідомлено позивача що оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під ча с здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

-для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Крім того, згідно з п. 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (надалі також - Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних) податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації такої податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п. 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п. 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до п. 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Згідно з п. 15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним зазначити таке.

Позивачем дійсно 30.11.2018 року направлено до ГУ ДФС України в Миколаївській області податкову накладну №6, №18, тобто в межах граничного строку для реєстрації податкових накладних, встановленого п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, даний факт відповідачем не заперечувався і в судовому засіданні.

Відповідач, всупереч вимогам п. 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, протягом операційного дня 30.11.2018 року не надіслав позивачу квитанцію про прийняття/неприйняття, або зупинення реєстрації вищевказаної податкової накладної.

Під час судового засідання судом з'ясовано, що позивачем не оскаржувалося до суду рішення стосовно не реєстрації податкових накладних з причини закінчення терміну дії форми податкової накладної 30.11.2018 року, які були направлені до ЄРПН в передбаченій на час подання формі та в передбачені законодавством строки, а вирішив повторно зареєструвати податкові накладні.

Для відновлення порушеного права позивачу необхідно було оскаржити в судовому порядку відмову в реєстрації податкових накладних, та зобов'язати зареєструвати їх за датою подання, а не направляти податкові накладні для повторної реєстрації.

Суд зазначає, що повторна реєстрація позивачем податкових накладних була здійснена з порушенням граничних строків реєстрації встановлених п.201.10 ст.201 ПК України.

Тому, відповідач правомірно застосовав до позивача штрафні санкції та прийняв податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення. З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Д.Енерджи» (вул. 28 Армії, 9-Б, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 40396825) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2019 р. № 00036055005, відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар