Рішення від 06.12.2019 по справі 1.380.2019.002756

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002756

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.,

секретар судового засідання Іванес Х.О.,

за участю :

представника позивача Скочко А.В.,

третьої особи ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Гуменної Г.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівське комунальне підприємство "Нове", ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про демонтаж самочинного будівництва,-

встановив:

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівське комунальне підприємство "Нове"; ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , в якому просила:

- зобов'язати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) демонтувати перегородку з дверним блоком самочинно влаштованої на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України (ст. 179 ЖК України).

Перепланування та переобладнання жилого приміщення, що належить громадянину на праві приватної власності, проводяться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради.

Відповідач ОСОБА_2 власник квартири АДРЕСА_3 самовільно влаштувала на площі коридору загального користування перегородку довжиною 1,26 м з дверним блоком біля квартири АДРЕСА_2 у м. Львові про що 21.02.2019 комісією у складі працівників ЛКП "Нове" складено протокол.

Адміністративна комісія при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради 14.03.2019 року розглянула протокол складений ЛКП "Нове" та постановила притягнути гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 150 КУпАП, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. Постанову №32 від 14.03.2019 року Адміністративної комісії при Залізничній районній адміністрації відповідач ОСОБА_13 не оскаржував, постанова набула законної сили та скерована для примусового виконання в Залізничний відділ державної виконавчої служби м. Львів.

Головою Залізничної районної адміністрації розглянувши заяву ОСОБА_1 та інформацію ЛКП "Нове" відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 №835 "Про затвердження Положення про порядок врегулювання питань самочинно будівництва у м. Львові" від 01.11.2016 №977 "Про затвердження Положень про районні адміністрації та їх структур" (зі змінами) прийнято розпорядження №550 від 11.03.2019 "Про демонтаж перегородки з дверним блоком, самочинно влаштованої на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_9" рекомендовано відповідачу демонтувати перегородку довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору спільного користування біля квартири АДРЕСА_2 в термін до 01.04.2019.

З метою виконання зазначеного розпорядження працівники ЛКП "Нове" скеровували Відповідачу попередження про демонтування перегородки довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 . Актом ЛКП "Граніт" від 09.04.2019 року зафіксовано факт невиконання відповідачем вимог вказаного розпорядження голови Залізничної районної адміністрації.

Згідно Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові, затвердженого рішенням Львівської міської ради № 835 від 09.09.2011 року, зокрема п. 1.6.5. до самочинного будівництва відноситься перепланування (реконструкція, капітальний ремонт, реставрація) та переобладнання житлових будинків, житлових приміщень за рахунок влаштування інженерного обладнання, без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові докази, просила суд позов задовольнити повністю.

Третя особа на стороні позивача 2- ОСОБА_1 в судовому засіданні просив позов задовольнити, з підстав наведених у письмових поясненнях. Додатково зазначив, що просить повернути із відчуження назад у власність квартири її елемент - загальний коридор. Об'єкт загального користування це річ, що залишається самочинною за усіх актів її вживання усіма.

Представник третьої особи 1 на стороні позивача - Львівське комунальне підприємство "Нове" в судовому засіданні позовні вимоги підтримала , просила позов задовольнити повністю.

Відповідач у судове засідання не з'явився, явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Відзиву на адміністративний позов не подав. Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав.

Треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи.

Підстав для відкладення розгляду справи відповідно до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не встановлено.

Згідно довідки з місця проживання про склад сім'ї і прописки № 1415, вбачається, що

в квартирі АДРЕСА_5 зареєстровано 9 осіб: ОСОБА_14 (осн. кв/ н); ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_2 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 .

Відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 , мешканця квартири АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_21 мешканкою квартири АДРЕСА_3 здійснено самочинне перелаштування загального коридору біля квартири № АДРЕСА_7 .

05.03.2019 згідно із витягу із протоколу №06 засідання міжвідомчої комісії Залізничного району на підставі заяви гр. ОСОБА_1 та інформації ЛКП "Нове" вирішено рекомендувати гр. ОСОБА_2 демонтувати перегородку довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 .

Головою Залізничної районної адміністрації розглянувши заяву ОСОБА_1 та інформацію ЛКП "Нове" відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 №835 "Про затвердження Положення про порядок врегулювання питань самочинно будівництва у м. Львові" від 01.11.2016 №977 "Про затвердження Положень про районні адміністрації та їх структур" (зі змінами) прийнято розпорядження №550 від 11.03.2019 "Про демонтаж перегородки з дверним блоком, самочинно влаштованої на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_9" рекомендовано відповідачу демонтувати перегородку довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору спільного користування біля квартири АДРЕСА_2 в термін до 01.04.2019.

14.03.2019 року Адміністративна комісія при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради розглянула протокол складений ЛКП "Нове" та постановила притягнути гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 150 КУпАП, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. Вказану постанову №32 від 14.03.2019 року Адміністративної комісії при Залізничній районній адміністрації відповідач ОСОБА_2 не оскаржувала, постанова набрала законної сили.

01.04.2019 ЛКП "Нове" ОСОБА_2 винесено попередження, яким зобов'язано добровільно демонтувати перегородку довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 .

09.04.2019 посадовими ЛКП "Нове" складено акт обстеження обстеження квартири АДРЕСА_5 де зареєстрована гр. ОСОБА_2 , щодо встановлення додаткових дверей на сходовій клітці загального користування. При обстеженні встановлено, що гр. ОСОБА_2 не демонтувала дверей згідно розпорядження Залізничної районної адміністрації №550 від 11.03.2019.

У зв'язку із невиконанням відповідачем визезазначеного розпорядження та попередження, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

В силу ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч.ч. 1-2, 5 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Згідно з п.4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 08.10.1992 року №572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування, що видається в установленому порядку.

Відповідно до Положення "Про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові" затвердженого рішенням Львівської міської ради №835 від 09.09.2011, зокрема пунктом 1.5.6 передбачено, що до самочинного будівництва відноситься перепланування (реконструкція, капітальний ремонт, реставрація) та переобладнання житлових будинків, житлових приміщень за рахунок ліквідації або влаштування таких архітектурно-конструктивних елементів як перегородки, вікна, двері; встановлення (будівництво) тамбурів, сіней, балконів, лоджій, веранд та інше без влаштування фундаментів, без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.

Згідно Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року за №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207:

Власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпорядження приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване в установленому законом порядку.

Внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які розміщені в межах будинку, споруди, системи протипожежного захисту.

Перепланування - до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Згідно п. 1.4. цих же Правил, умови і порядок переобладнання, перебудови, перепланування будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень:

1.4.1. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

1.4.2. Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

1.4.3. До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

1.4.4. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.

Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

1.4.5. Для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи:

- копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення;

- копія поповерхових планів, завірених в установленому порядку;

- проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, погоджений в установленому порядку;

- згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, що перебувають у їх спільній власності.

1.4.6. Власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.

Постановою Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 року №7 "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок" (з наступними змінами) у п.12 передбачено одержання дозволу виконкому місцевої ради та згоди решти учасників спільної власності при проведенні прибудови, надбудови або перебудови жилих і підсобних приміщень будинку.

Відповідач факт здійснення спірного перепланування відповідно до відомостей про порушення (а.с.15) визнала та пояснила, що встановила додаткові двері на сходовій клітці загального користування з метою проникнення сторонніх та невідомих осіб в її квартиру для запобігання вчинення крадіжки. Дозвіл на встановлення дверей на сходовій клітці у відповідача відсутній.

Таким чином, наявність такої умови, як відсутність відповідного документа, який давав би відповідачу право влаштування на площі коридору загального користування перегородки з дверним блоком у відповідності до ст.376 ЦК України підставою для ствердження факту самочинного будівництва.

Також суд бере до уваги той факт, що 14.03.2019 року адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації ЛМР розглянуто протокол від 21.02.2019 та прийнято постанову № 32 в якій зазначалося, що відповідач самовільно встановила додаткові двері на сходовій клітці загального користування в будинку АДРЕСА_10 без дозвільних документів та вирішено накласти на ОСОБА_2 штраф у сумі 51 грн..

Вказані протокол та постанова набрали законної сили та не оскаржувалися відповідачем у судовому порядку.

Суд наголошує, що при здійсненні перепланування у багатоквартирному будинку їх власники зобов'язані враховувати і не порушувати прав власників інших квартир.

Відтак суд дійшов висновку про те, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не виконав попередження та розпорядження, винесені позивачем та не провів демонтаж перегородки довжиною 1,26 м з дверним блоком, самочинно влаштовану на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 в добровільному порядку, а зібраними і дослідженими матеріалами цієї справи підтверджено факт вчинення відповідачем зазначеного правопорушення.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат позивачем не представлено, судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) демонтувати перегородку з дверним блоком самочинно влаштованої на площі коридору загального користування біля квартири АДРЕСА_2 .

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 16 грудня 2019 року.

Суддя Гулкевич І.З.