провадження №ЗД/380/54/19
про вжиття заходів забезпечення позову
16 грудня 2019 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Староста М.М.,
за участю:
представника заявника Лилика В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області ОСОБА_2 про забезпечення позову,-
Державний реєстратор Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою від 11.12.2019 (вх.№47258) про забезпечення позову до пред'явлення позову, в якій просить вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 12.11.2019 №3483/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» яким тимчасово заблоковано доступ державному реєстратору Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до ухвалення рішення у справі.
Заява обґрунтована тим, що наказом Міністерства юстиції України №3483/5 від 12.11.2019 року «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 (три) місяці. Виконання наказу покладено на державне підприємство «Національні інформаційні системи». Заявник вважає такий наказ необґрунтованим, протиправними та такими, що підлягає скасуванню у зв'язку з чим вважає за необхідне звернутися до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання його протиправним і скасування. Окрім того, звертає увагу суду на те, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а також унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів заявника, за захистом яких він має намір звернутися.
Розгляд заяви про вжиття заходів забезпечення позову призначено до розгляду в судовому засіданні на 13.12.2019 року.
В судовому засіданні 13.12.2019 оголошено перерву до 16.12.2019 для надання додаткових доказів.
В судовому засіданні представник заявника підтримав заяву про забезпечення позову, просив таку задовольнити.
Заінтересовані особи, а саме Міністерство юстиції України, Державне підприємство «Національні інформаційні системи» та Чернівська сільська рада Мостиського району Львіської області в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про розгляд заяви про вжиття заходів забезпечення позову.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши подану заяву про забезпечення позову та документи долучені до неї, суд дійшов висновку про задоволення такої та вжиття заходів забезпечення позову, зважаючи на таке.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.11.2019 №3483/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 місяці.
Підставою для видачі наказу слугувала довідка від 22.10.2019 за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 на підставі наказу Міністерства юстиції України від 02.10.2019 №3586/7.
За правилами ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Таким чином, забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог, яке допускається, якщо не вжиття цих заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
Доводи заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших осіб, які беруть участь в справі; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у випадку невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таким заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.
При вирішенні заяви про забезпечення позову суд керується ч.1 ст.2 КАС України, відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд критично ставиться до тверджень позивача, щодо очевидної протиправності оскаржуваного рішення, позаяк оцінку його протиправності буде надано за наслідками розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, а не на стадії розгляду заяви про забезпечення позову.
Однак, разом з тим, суд звертає увагу на те, що державним реєстратором проводиться не лише реєстрація прав на нерухоме майно, а також і прийом заяв для проведення такої реєстрації, проте у зв'язку із заблокуванням доступу до реєстру, державний реєстратор позбавлений можливості виконувати свою роботу.
Також, згідно рішення Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області №4 від 10.12.2018 у структурі сільської ради передбачено лише одну посаду державного реєстратора.
Такі обставини, можуть спричинити порушення порядку та строків розгляду заяв про державну реєстрацію, що не були розглянуті до прийняття наказу №3483/5, а це в свою чергу може призвести до несвоєчасного прийняття на облік реєстраційних справ, що перешкоджає належній роботі інших осіб.
Інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Суд також приймає до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України суд повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При цьому, суд наголошує, що ухвала про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу не скасовує дію останнього, не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє застосування передбачених таким актом заходів до остаточного вирішення спору по суті.
Таким чином, очевидно, що до моменту прийняття та набрання законної сили судовим рішення по даній справі, можуть бути порушені права позивача, і його може бути притягнуто до юридичної відповідальності за порушення ним вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та низки інших нормативно-правових актів.
В силу приписів частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Відтак, беручи до уваги доводи заявника про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та охоронюваним законом інтересам до ухвалення рішення суду, враховуючи те, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів заявника, за захистом яких він звернувся, суд вважає за доцільне задовольнити заяву Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області ОСОБА_2 про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст.150-154, 243, 248, 250, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області ОСОБА_2 про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити дію наказу Міністерства юстиції України від 12.11.2019 №3483/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» яким тимчасово заблоковано доступ державному реєстратору Чернівської сільської ради Мостиського району Львіської області ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до ухвалення рішення у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Виконання ухвали з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна