Ухвала від 11.12.2019 по справі 1.380.2019.003965

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.003965

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

11 грудня 2019 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючий суддя Коморний О.І.

секретар судового засідання Бабич Ю.Б.

з участю:

представник позивача не прибув

представника відповідача Дюк З.М.

розглянув у судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій містяться з вимоги:

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.07.2019 року №35-ос про звільнення ОСОБА_1 26.07.2019 року з займаної посади за згодою сторін згідно п.1 ст. 36 Кодексу законів про працю України - визнати протиправним та скасувати;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виплатити заробітну плату за вимушений відрив від роботи, прогул з 27 липня 2019 року.

Ухвалою суду від 07.08.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судовий розгляд справи на 02 жовтня 2019 року.

Ухвалою суду від 02.10.2019 провадження у даній справі зупинено до перегляду ухвали про відкриття провадження у справі № 1.380.2019.003965 від 07.08.2019 в порядку апеляційного провадження.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Військово-медичного клінічного центру ДПС України військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 поновлено провадження у справі.

Представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі.

Представник позивача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи.

При вирішенні заявленого клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Отже, КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

Нормою частини 1 статті 19 КАС України визначено вичерпний перелік справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у таких публічно-правових спорах:

1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;

2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом;

6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;

7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;

8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;

9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;

10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;

11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони, за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;

12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень.

В перелічених категоріях справ обов'язковою умовою для віднесення справи до адміністративної юрисдикції є публічно-правовий характер спору.

Нормою п.2 ч.1 ст.4 КАС України надано вичерпне визначення терміну публічно-правовий спір" - це спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Основною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується виключно цих відносин.

Тобто, юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.

Пунктом 17 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини з приводу проходження військової служби на території України є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

При цьому, визначення поняття «військовослужбовець» міститься у Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до статті 9 якого, військовослужбовці це особи, які проходять військову службу.

Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 09 березня 2016 року №9-ос прийнято на роботу з 11 березня 2016 року ОСОБА_1 та призначено на посаду бухгалтера І категорії фінансово-економічного відділення (бухгалтерської служби) (а.с.21).

Тобто, позивача було прийнято на роботу як цивільну особу та призначено не на посаду військовослужбовця.

Присягу позивач не складав, ранг державного службовця позивачеві не присвоювався.

Відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08.06.2017 № 26ДСК «Про внесення змін до штатів органів Державної прикордонної служби України» відповідачу визначено дійсне найменування - Військово-медичний клінічний центр м. Львів (клінічний госпіталь на 200 госпітальних ліжок) Державної прикордонної служби України (далі - Центр) та умовне найменування - військова частина НОМЕР_1 (а.с.19).

Судом встановлено, що оскаржуваним наказом командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.07.2019 №35-ос звільнено з роботи з 26.07.2019 (за угодою сторін) ОСОБА_1 , бухгалтера фінансово-економічного відділення (бухгалтерської служби) відповідно до Кодексу законів про працю України та на підставі заяви ОСОБА_2 від 24.07.2019 (а.с.20).

Судом також встановлено, що відповідно до листа Пустомитівського районного військового комісаріату від 26.07.2019 року № 1787, позивач відібраний кандидатом на військову службу за контрактом та після зарахування на військову службу за контрактом будуть надані керівнику підтверджуючі документи, щодо проходження військової служби в Збройних силах (а.с.10).

За таких обставин, вважати позивача особою, яка перебувала на публічній службі чи яка претендує на зайняття посади на публічній службі не має законних підстав, а тому на переконання суду, даний спір не підпадає під визначений Кодексом адміністративного судочинства України як спір з приводу прийняття на публічну службу, її проходження чи звільнення з публічної служби. Відтак на цей спір не поширюється компетенція адміністративного суду.

Враховуючи наведене вище суд дійшов висновку, що даний спір - є трудовим спором, а ст. 221 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) визначено, що трудові спори розглядаються: 1) комісіями по трудових спорах; 2) районними (міськими) судами.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 238 КАС, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Оскільки вказаний спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.

Разом з тим суд роз'яснює, що відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (ч.2 ст. 239 КАС України).

Керуючись ст. 238, 239, 241-246, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання вчинити дії - закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складений 16.12.2019.

Суддя Коморний О.І.