Іменем України
16 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4049/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,
13.09.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУДФС у Луганській області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просить суд:
- стягнути з ФОП ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 23290,00 грн на розрахунковий рахунок НОМЕР_2, код платежу 21081500, отримувач - УК у Старобільському районі /отг с.Чмирівка/ 21081500, ОКПО 37858396, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований у якості суб'єкта підприємницької діяльності Старобільським районним управлінням юстиції 30.01.1998. На даний час згідно ідентифікаційних та реєстраційних даних відповідача він перебуває на обліку в Головному управлінні ДФС у Луганській області, Старобільська ДПІ (Старобільський район), державну реєстрацію відповідача не скасовано. За відповідачем станом на 13.08.2019 обліковується заборгованість за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (код КБ 21081500) у розмірі 23290,00 грн, яка виникла в результаті несплати донарахованих штрафних санкцій податковим повідомленням-рішенням № 0002224001 від 31.07.2018.
Відповідачу відповідно до положення абзацу 5 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії відповідно до абзацу 9 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР за реалізацію алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 31.07.2018 № 0002224001 на суму 23800,00 грн, яке було надіслане відповідачеві поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано відповідачем 07.08.2018. Вказане податкове повідомлення - рішення відповідачем не оскаржено, отже, є узгодженим.
На виконання вимог Податкового кодексу України контролюючим органом виставлена відповідачу податкова вимога форми «Ф» від 22.08.2018 № 18053-17 на суму 23290,00 грн, яка надіслана відповідачеві поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримана 28.08.2018.
Станом на теперішній час податковий борг не сплачено.
Ухвалою суду від 16.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 06.11.2019 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 41).
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав клопотання від 16.12.2019 за вх. № 61556/2019 про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує (арк.спр. 79).
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце як підготовчих, так і судових засідань повідомлявся належним чином (арк.спр. 27, 35, 36, 57, 65-66, 69, 70, 80-81, 82), правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
На підставі частини дев'ятої статті 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстрований у якості фізичної особи - підприємця Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області 30.01.1998, перебуває на обліку в державній податковій інспекції в м. Старобільську Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 30.01.1998, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 16.09.2019 за № 1005746871 (арк.спр. 21-23).
На підставі матеріалів справи про адміністративне правопорушення № ГП 655580 від 13.07.2018, складених співробітниками Старобільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головним управлінням ДФС в Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 № 0002224001 відносно ОСОБА_1 , яким застосовано до останнього суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 23800,00 грн за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (арк. спр. 13-14).
Вказане податкове повідомлення-рішення та розрахунок фінансових санкцій направлено на адресу відповідача листом від 01.08.2018 № ФОП-1306/12-32-40-01-10 (арк.спр. 12) та отримано ФОП ОСОБА_1 (арк.спр. 11).
ГУ ДФС у Луганській області виставлено відповідачеві податкову вимогу форми «Ф» від 22.08.2018 № 18053-17 на суму 23290,00 грн, яку отримано відповідачем 28.08.2018 (арк. спр. 15).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).
Частиною першою статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з абзацом 5 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень
Згідно з частиною п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790, визначено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Як визначено пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно із п.59.1 ст.59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, на виконання вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України контролюючим органом була виставлена та направлена відповідачу податкова вимога від 22.08.2018 № 18053-17 про сплату податкового боргу в розмірі 23290,00 грн (арк.спр. 15)
Податковий борг відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою про заборгованість станом, розрахунком податкового боргу станом, витягом з облікової картки платника податків (арк.спр. 7,8, 9-10,76).
Пунктом 87.11 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 23290,00 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ 39591445, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації : АДРЕСА_2 ) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 23 290,00 грн (двадцять три тисячі двісті дев'яносто гривень 00 коп.) на розрахунковий рахунок НОМЕР_2, код платежу 21081500, отримувач - УК у Старобільському районі / отг с.Чмирівка/ 21081500, ОКПО 37858396, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Г. Секірська