про залишення позовної заяви без руху
16 грудня 2019 року СєвєродонецькСправа № 426/13901/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
11 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду зі Сватівського районного суду Луганської області надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації, відповідно до якого позивач просить суд:
визнати бездіяльність відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації щодо не перерахунку позивачу учаснику бойових дій в Афганістані - ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому чинною редакцією ч.4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2017, 2018, 2019 роки, протиправною;
зобов'язати відповідача - Головне управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та нарахувати позивачу інваліду З групи учаснику бойових дій в Афганістані - ОСОБА_1 гарантовану Законом №3551-12 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2017, 2018, 2019 роки відповідно до першої і на сьогодні чинної редакції ч.4 ст.12 цього Закону України 3551-12 у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ЗУ «Про Державний бюджет України на 2019 рік», у сумі 22475 грн.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем не зазначено в позовній заяві ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, а також не зазначено відомих позивачу номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача.
Отже, позивачу необхідно зазначити ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, а також відомі позивачу номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача.
Згідно з п.11 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем в позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав що є порушенням пункту 11 частини п'ятої статті 160 КАС України.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною другою статті 94 КАС України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 КАС України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В порушення частини п'ятої статті 94 та частини четвертої статті 161 КАС України позивачем не підтверджено відповідність копій письмових доказів оригіналам, які знаходяться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, в порушення вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України позивачем надані не завірені належним чином копії письмових доказів.
Отже, позивачу слід надати суду належним чином засвідчені копії письмових доказів, оригінали яких знаходяться у позивача, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В силу ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
З позовних вимог вбачається, що позовні вимоги позивача звернені до Головного управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації, при цьому відповідачем у справі визначено управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації. Отже, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги щодо найменування відповідача.
Згідно з частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В позовній заяві позивачем зазначено, що він 18.09.2019 та 20.09.2019 звертався до відповідача з приводу виплати щорічної одноразової грошової допомоги, при цьому доказів в обгрунтування зазначеного позивачем не надано.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звертається до суду щодо правомірності не перерахунку позивачу, учаснику бойових дій в Афганістані - ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019 роки, управлінням праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації. При цьому, позивачем надано лист відповідача від 25.09.2017 № 10-16/3048/2, відповідно до якого вбачається, що позивачу про своє порушене право стало відомо ще в вересні 2017 року, при цьому з даним позовом позивач звернувся до суду в грудні 2019 року, тобто поза межами шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду, при цьому позивачем не надано клопотання про поновлення строку на звернення до суду, не наведено жодного обгрунтування та не надано жодного доказу в обгрунтування такого клопотання.
Таким чином, позивачу необхідно надати обгрунтувану заяву про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, із зазначенням коду ЄДРПОУ відповідача та засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, якщо такі відомі позивачу, конкретизувавши найменування відповідача, зазначивши власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (для суду та відповідача);
доказів звернення позивача до відповідача 18.09.2019 та 20.09.2019 з приводу виплати щорічної одноразової грошової допомоги;
належним чином засвідчених копій письмових доказів, оригінали яких знаходяться у позивача, із зазначенням дати такого засвідчення;
клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду разом з відповідними обгрунтуваннями та доказами.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.Є. Петросян