про закриття провадження
16 грудня 2019 року справа № 340/2708/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування наказу і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з заявою до Управління про визнання протиправним та скасування наказу від 08 жовтня 2019 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Водночас просив суд зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення.
У позовній заяві зазначає, що Управління неправомірно відмовило у задоволенні заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, надавши відзив на нього (а.с.26-30).
Зазначив, що бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в масиві, на землі в якому надано дозволи на розроблення проектів землеустрою іншим особам.
31 жовтня 2019 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про закриття провадження у справі з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 09 вересня 2019 року позивач подав до Управління заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.32).
Разом із заявою ОСОБА_1 надав графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.33).
08 жовтня 2019 року (в межах строку визначеного законом) Управління прийняло рішення, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, повідомивши, що подані графічні матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (а.с.34).
Управління повідомило суд, що бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в тому масиві, на землі в якому відповідно до наказів від 17 вересня 2019 року надано дозволи на розроблення проектів землеустрою 6 особам, котрі подали заяви про передачу у власність земельних ділянок (а.с.35-38, 51-56).
Земельний масив площею 9,6571 га. (а.с.26-30).
Юридична оцінка, встановлених судом обставин і фактів справи.
Перш за все, на день прийняття рішення стосовно заяви ОСОБА_1 Управління надало дозвіл 6 особам на виготовлення проекту землеустрою щодо земельних ділянок площею 2 га кожна у земельному масиві, в якому він також прагнув отримати у власність земельну ділянку.
Ці особи подали до Управління заяви про передачу у власність земельних ділянок (а.с.37).
Приписами частини 6 статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Отже, отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно передачі у власність земельної ділянки передує перевірка стосовно можливості набуття відповідного права.
Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою - перший етап отримання у власність земельної ділянки.
Таким чином, існує спір про право набуття у власність земельної ділянки між фізичними особами.
Від вирішення позову залежить право ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 щодо отримання у власність земельної ділянки, на яку претендує позивач.
Тому, згадані особи мають перебувати у статусі відповідачів.
Відповідно до приписів частини 4 статті 46 КАС України громадяни України можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не можуть бути залучені до участі у справі як співвідповідачі.
Перебування їх у статусі третіх осіб порушуватиме право на справедливий суд (обмеженість у процесуальних правах).
Спір про право набуття у власність земельної ділянки між фізичними особами не є публічно-правовим.
За таких обставин суд приймає рішення про закриття провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження у справі.
Роз'яснити позивачу про право на звернення до суду в порядку цивільно-процесуального судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей