13 грудня 2019 року м. Київ № 320/4771/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення перерахунку пенсії, відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 по справі №2-а-51078/11; зобов'язання відповідача на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 по справі №2-а-51078/11 провести перерахунок пенсії з 06.10.2010 року та виплатити доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з урахуванням проведених виплат; стягнення на користь позивача недоотримані виплати до пенсії за період 01.09.2011 по 31.08.2019 у сумі 254272,00 грн. шляхом її перерахунку на картку Приват Банку.
Позов мотивовано бездіяльністю відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу, як особі, яка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії в розмірі, встановленому статтями 39, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на отримання якої встановлено позивачу відповідно до рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012.
Ухвалою суду від 08.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що відповідачем проведено нарахування та виплату у 2011 році позивачу пенсії на підставі виконавчого листа, виданого Білоцерківським міськрайонним судом Київської області, за виключенням доплати за період з 21.06.2011 по 31.08.2011, яка підлягає виплаті позивачу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440. Також у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 С особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вкладкою до нього від 13.02.2008 НОМЕР_3.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 05.05.2011 у справі №2а-51078/11 задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква та постановлено: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та доплати до пенсії згідно статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква провести нарахування та виплату ОСОБА_1 доплату до пенсії згідно статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законами «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, щомісячно з 06.10.2010, з врахуванням виплачених сум; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок пенсії та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з 06.10.2010, з врахуванням виплачених сум; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок пенсії та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче 6-ти мінімальних пенсій за віком, з 06.10.2010, з врахуванням виплачених сум.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 скасовано постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 05.05.2011 у справі №2а-51078/11 та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква задоволено частково та постановлено зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області здійснити з 06.10.2010 перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до статей 39, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 10.07.2019, в якій просив здійснити з 06.10.2010 перерахунок та виплатити додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до статей 39, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції закону на час прийняття судового рішення), з урахуванням проведених виплат.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.08.2019 №200/П-01 позивачу повідомлено про проведення нарахування та виплату йому у 2011 році пенсії на підставі виконавчого листа, виданого Білоцерківським міськрайонним судом Київської області, за виключенням доплати за період з 21.06.2011 по 31.08.2011, яку нараховано та передано на погашення в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 у справі №2а-51078/11, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - Закон №796-XII).
Відповідно до статті 49 Закону №796-XII, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно статті 39 Закону №796-XII (в чинній на час призначення позивачу пенсії редакції), пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території посиленого радіоекологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
Статтею 50 Закону №796-XII (в чинній на час призначення позивачу пенсії редакції) встановлювалось, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Судом з'ясовано, що право позивача на отримання передбаченої статтями 39, 50 Закону №796-XII пенсії, встановлено відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 у справі №2а-51078/11.
З наявної у матеріалах справи копії пенсійної справи позивача вбачається, що на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.06.2011 №26998233 відповідним розпорядженням Управління ПФУ у м. Біла Церква від 22.06.2011 №198680 проведено перерахунок позивачу з 06.10.2010 пенсії. Довідкою Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 28.11.2019 підтверджується нарахування та виплата позивачу перерахованих сум пенсії та доплати до пенсії.
Управлінням ПФУ у м. Біла Церква в липні 2016 року складено довідку №11636/03 про нарахування позивачу 9886,80 грн. на виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду №2а-51078 від 05.05.2011.
Відповідно до повідомлення Головного територіального управління юстиції у Київській області про внесення рішень до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою від 16.05.2016 №2967-2-25/2, рішення Білоцерківського міськрайонного суду №2а-51078 від 05.05.2011 прийнято для обліку з метою його виконання відповідно до «Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440.
При цьому, пунктом 20 вказаного Порядку встановлено, що погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 61, ст. 2431; 2013 р., № 9, ст. 334).
Відповідачем повторно направлено довідку від 31.07.2019 №276/104-02/9 про здійснення нарахувань виконання рішення суду.
Отже, за висновком суду, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено виконання органами Пенсійного фонду постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 у справі №2а-51078/11 у повному обсязі.
Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 №3491-VI (далі по тексту - Закон №3491-VI), яким розділ VІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 наступного змісту - установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) положення пункту 4 розділу VІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
Законами України про Державний бюджет України на 2012 рік та на 2013 рік передбачені аналогічні пункту 4 розділу VІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» положення щодо застосування окремих норм, зокрема Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.
На виконання вимог Закону №796-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, далі по тексту - Порядок №1210).
Відповідно до пункту 13 Порядку №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: особам, що належать до категорії 1 інвалідам II групи з 1 січня 2012 року - 20 відсотків; з 1 липня 2012 року - 24 відсотка.
01.01.2014 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 №719-VII. Законом України від 31.07.2014 №1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі по тексту - Закон №1622-VII), розділ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.01.2014 №719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктом 6-7, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Закон №1622-VII набрав чинності 03.08.2014.
У період з 1 січня по 2 серпня 2014 року виплата пенсій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мала здійснюватись відповідно до статей 50, 54 Закону №796-XII.
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 №80-VIІI, пунктом 9 розділу «Прикінцеві положення» якого встановлено, що норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Одночасно, Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2018 №79-VIІI, який набрав чинності 01.01.2015, розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, зокрема, що норми і положення статей 50, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, починаючи з липня 2011 року норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону №796-XII, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу відповідного бюджету. Виключення становить період з 01.01.2014 по 02.08.2014, коли виплата пенсій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мала здійснюватись відповідно до статей 50, 54 Закону №796-XII.
Беручи до уваги факт виконання органами Пенсійного фонду постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2012 у справі №2а-51078/11 у повному обсязі, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійної справи позивача, враховуючи межі заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо наявності підстав для перерахунку з 06.10.2010 пенсії та стягнення недоплаченої пенсії відповідно до зазначеного судового рішення за період з 01.09.2011 по 31.08.2019, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо аргументів відповідача про пропуск позивачем строків звернення з даним позовом до суду, суд зазначає таке.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено можливість встановлення іншими законами строків звернення до адміністративного суду.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV), нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналіз зазначеної статті дає підстави для висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
Верховний Суд, зокрема у своїй постанові від 29.11.2019 у справі №608/957/16-а (85999934) виклав правову позицію згідно якої не поширюється встановлений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду на спори з приводу порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем строки звернення до суду з даним позовом не пропущено.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях позивачів - громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, відповідно звільнений від сплати судового збору.
Оскільки, в задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства Українидо початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 13 грудня 2019 року.