про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
12 грудня 2019 року справа № 320/6723/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до першого заступника начальника державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35) ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до першого заступника начальника державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35) ОСОБА_2 про скасування протиправного рішення суб'єкта владних повноважень - «Постанови про поміщення ув'язненого до карцера» першого заступника начальника державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35) ОСОБА_2 від 30.08.2019 про поміщення ув'язненого ОСОБА_1 до карцера.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
У позовній заяві позивач просить суд розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження за участю позивача та його представників.
Так, вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду адміністративної справи №320/6723/19 за правилами загального позовного провадження з викликом сторін, суд виходить з наступного.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає дві форми адміністративного судочинства: загальну і спрощену. Усі справи умовно поділені на три групи: до першої віднесені ті, що обов'язково мають розглядатися у загальному позовному провадженні (частина четверта статті 12 КАС України); другу групу справ складають ті, що в силу закону визнані справами незначної складності (частина шоста статті 12 КАС України). Розгляд решти справ, що не віднесені до жодної з означених груп, у тому чи іншому провадженні, залишено на розсуд суду. При цьому умови віднесення справ до тієї чи іншої категорії, визначаються Кодексом (частина п'ята статті 12 КАС України).
Згідно з приписами частини другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком тих, що визначені частиною четвертою статті 257 КАС України.
Згідно з частиною четвертою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Поняття справи незначної складності (малозначної справи) міститься у пункті 20 частини першої статті 4 КАС України, а частиною шостою статті 12 цього Кодексу передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ цієї категорії, який, втім, не є вичерпним.
Так, за змістом пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України справами незначної складності є також такі, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Отже, за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у переліку, наведеному у частині шостій статті 12 КАС України, крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження встановлені статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 5 вказаної статті, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Так, при ознайомленні з позовною заявою судом встановлено, що предметом позову є позовна вимога про скасування постанови першого заступника начальника державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35) ОСОБА_2 від 30.08.2019 про поміщення ув'язненого ОСОБА_1 до карцера.
Зазначаючи про необхідність розгляду справи за правилами загального позовного провадження за участю сторін, позивач у позові не зазначив, встановлення яких обставин у справі є неможливим шляхом аналізу письмових доказів і пояснень та вимагає проведення судового засідання.
Отже суд дійшов висновку, що позивачем пред'явлено вимоги, які згідно з пунктом 10 частини 6 статті 12 КАС України належать до справ незначної складності (пункт 20 частини 1 статті 4, частини 2 статті 12 КАС України) та у відповідності до частин 1-2 статті 257 КАС України дана адміністративна справа у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є справою незначної складності, що має бути розглянута без проведення судового засідання.
Враховуючи, що дана адміністративна справа з огляду на її предмет і характер спірних правовідносин є справою незначної складності та будь-яких вагомих підстав для її розгляду за правилами загального позовного провадження за участю сторін позивач не зазначив, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Відповідно до ч. 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Також, у позовній заяві позивачем в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача вказана державна установа "Білоцерківська виправна колонія (№35).
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи, може вплинути на права та обов'язки державної установи "Білоцерківська виправна колонія (№35), в якій працює відповідач ОСОБА_2 на посаді першого заступника вказаної державної установи, та яким прийнято оскаржувану постанову про поміщення ув'язненого до карцера, що зумовило звернення позивача до суду з даною позовною заявою.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, державну установу "Білоцерківська виправна колонія (№35).
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 133, 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за участю сторін - відмовити.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
3. Витребувати докази від відповідача:
- докази перебування на посаді в державній установі "Білоцерківська виправна колонія (№35);
- копію посадової інструкції позивача або іншого документу, який визначає повноваження позивача;
- копія оскаржуваної постанови від 30.08.2019 у вигляді, що дозволяє прочитати зміст документу;
- письмові пояснення щодо застосування до позивача заходів дисциплінарного стягнення з належним нормативним обґрунтуванням;
- копії всіх матеріалів перевірки, проведеної за фактом порушення;
- копію рішення дисциплінарної комісії, на підставі якого прийнято оспорювану постанову;
- копію протоколу засідання дисциплінарної комісії, на підставі рішення якої прийнято оспорювану постанову;
- копію вироку щодо позивача,
- копію документу, що визначає застосований запобіжний захід до позивача на час винесення оспорюваної постанови.
4. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, державну установу "Білоцерківська виправна колонія (№35) (ідентифікаційний код 08563665, місцезнаходження: 09109, Київська область, м. Біла Церква, вул. Василя Симоненка, буд. 16).
Витребувати докази у справі від державної установи "Білоцерківська виправна колонія (№35):
- Положення про державну установу "Білоцерківська виправна колонія (№35):
- наказ про призначення на посаду ОСОБА_2 .
Витребувані докази надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
5. Запропонувати відповідачеві протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
6. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
7. Запропонувати відповідачеві подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
8. Запропонувати третій особі подати пояснення щодо позову в 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали.
9. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
10. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.