ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" грудня 2019 р. справа № 300/2115/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.
секретар судового засідання Бунич Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Майкович Л.М.,
представника відповідача Тиніва І.Д.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Угринівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
28.10.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Угринівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства України за відповідною заявою не надано дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га в с.Клузів для ведення особистого селянського господарства у власність, що на думку позивача, є грубим порушенням його прав.
Ухвалою суду від 01.11.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 26.11.2019 року. Проти задоволення позовних вимог заперечив, оскільки за вказаними у позовній заяві датою та номером жодних рішень відносно позивача відповідачем не приймалося. Крім того вказав, що до заяви про надання дозволу ОСОБА_1 не було додано акту вибору земельної ділянки, що унеможливлює ідентифікацію земельної ділянки, на виготовлення проектної документації по якій, просить позивач.
Представник позивача у вступному слові позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, наведених у позовній заяві. Суду пояснила, що земельна ділянка, дозвіл на виготовлення проектної документації по якій просить позивач, перебуває у користуванні ОСОБА_1 з 2009 року. Зазначила, що позивач здійснив упорядкування вказаної земельної ділянки, покращив її властивості. Вважає, що органом місцевого самоврядування неналежно розглянуто заяву ОСОБА_1 , так як позивачем були надані всі документи, необхідні для прийняття відповідного рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у поданому відзиві на позов. Суду пояснив, що відповідачем було надано відповідь на звернення ОСОБА_1 в порядку Закону України «Про звернення громадян», так як позивачем не було долучено до неї жодних додаткових документів. Згадана заява позивача не була розглянута, оскільки органом місцевого самоврядування вже розглядалась ідентична заява ОСОБА_1 . З огляду на наведене вважає дії відповідача правомірними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.
В судовому засіданні встановлено, що 02.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Угринівської сільської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку орієнтовною прощею 0,12-0,13 га (а.с.25).
Рішенням Угринівської сільської ради від 15.11.2018 року позивачу було відмовлено в наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для ведення особистого селянського господарства площею 0,13 га в с. Клузів Тисменицького району (а.с.26).
Судом встановлено, що 21.10.2019 року позивачем було повторно подано заяву про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку орієнтовною прощею 0,12 га, яка знаходиться в с.Клузів, вул. Вербова,4м, що підтверджується дослідженою в судовому засіданні копією даної заяви. (а.с.33).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу відповіді Угринівської сільської ради за 507 від 23.10.2019 року, заяву позивача було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян». Так, згідно наданої ОСОБА_1 відповіді, позивачу рекомендовано виготовити технічну документацію та провести приватизацію земельної ділянки, що виділена йому 2 сесією 7 скликання ІІІ засідання Угринівської сільської ради від 11.01.2016 року і повідомлено про припинення розгляду звернення, як такого, що подане повторно одним і тим же громадянином до одного і того ж органу з одного і того ж питання. (а.с.34).
В судовому засіданні встановлено, що жодних рішень за вищезгаданою заявою від 21.10.2019 Угринівська сільська рада об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області не приймала.
Дана обставина, відповідно до ч.1 ст.78 КАС України доказуванню не підлягає як така, що підтверджується сторонами і в суду не виникає сумнівів щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.
За наслідками судового розгляду суд вважає, що відповідачем протиправно залишено без належного розгляду заяву ОСОБА_1 та надано відповідь на останню в порядку Закону України «Про звернення громадян» з огляду на нижчевикладене.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакціях, чинних в момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 вищевказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Приписами частин 1, 2, 3, 10 статті 59 Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Разом з тим, відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до частин 1, 6, 7, 10 статті 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Так, аналіз вищенаведених положень дозволяє суду дійти висновку про те, що відповідач розглядаючи заяву позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов'язаний у місячний строк прийняти одне з двох рішень:
надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Вищевказана позиція суду підтверджується також правовими висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 27 березня 2018 року у справі №463/3375/15-а.
Однак, як встановлено судом, Угринівською сільською радою об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області не було прийнято жодного із перелічених вище рішень.
Відповідно до преамбули Закону України "Про звернення громадян" за N 393/96-ВР від 02.10.1996 цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Враховуючи наведене положення Закону України "Про звернення громадян" не поширюються на спірні правовідносини, які врегульовані спеціальним законодавством.
Таким чином, відповідач, розглянувши заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою в порядку Закону України «Про звернення громадян», діяв в порушення норм чинного законодавства України.
З огляду на зазначене, оскільки рішення яке просить визнати незаконним та скасувати позивач, відповідачем не приймалось, то відповідна позовна вимога не може бути задоволена в зв'язку з відсутністю предмету спору, а відтак адміністративний позов слід задовольнити частково зобов'язавши Угринівську сільську раду об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області у встановленому порядку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.10.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,12 га.
З урахуванням викладеного суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення частково.
На підставі частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 384,2 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 244-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Зобов'язати Угринівську сільську раду об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області у встановленому порядку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.10.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,12 га.
В задоволені позову в іншій частині відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Угринівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. судового збору.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
відповідач: Угринівська сільська рада об'єднаної територіальної громади Тисменицького району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04356426, вул. Польова, 1, с. Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область,77423.
Рішення складене в повному обсязі 16.12.2019 року.
Суддя Гундяк В.Д.