Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
16 грудня 2019 р. Справа №200/14288/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, що приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України про поновлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, що приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України, в якій просив:
- зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, що приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України поновити статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії відповідного посвідчення.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, її подано з порушенням вимог ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу вимог пункту 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення вищевказаних вимог процесуального закону, позивачем в позовній заяві не зазначено ідентифікаційного коду ЄДРПОУ відповідача, незважаючи на те, що він є суб'єктом владних повноважень, інформація про якого щодо адреси електронної пошти та коду в ЄДРПОУ є загальнодоступною для невизначеного кола осіб, яка розміщена, зокрема, на його офіційному веб-сайті тощо.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Згідно з частиною другою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
У відповідності до частини сьомої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Разом з тим, судом встановлено, що в матеріалах адміністративної справи відсутній лист, яким позивачу відмовлено у відновленні посвідчення нового зразку та в якому зазначено про те, що посвідчення 2-ї категорії, яке було видано позивачу у 2005 році визнано недійсним.
Крім того, в ході з'ясування питання, чи позов подано у строк, установлений законом, суд дійшов таких висновків.
За змістом частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 122 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем зазначено, що у 2015 році ним була отримана відповідь Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, що приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України згідно якої видане позивачу в 2005 році посвідчення ліквідатора 2-ї категорії було визнано безпідставно виданим.
З огляду на викладене, у разі прострочення строку звернення до суду позивачу слід надати суду обгрунтовану заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із цим позовом, та докази поважності причин пропуску такого строку.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом визначення з позовними вимогами, зазначенням ЄДРПОУ відповідача, доказів в обґрунтування позовних вимог; у разі прострочення строку звернення до суду з адміністративним позовом заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із цим позовом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, що приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України про поновлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом визначення з позовними вимогами, зазначенням ЄДРПОУ відповідача, доказів в обґрунтування позовних вимог; у разі прострочення строку звернення до суду з адміністративним позовом заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із цим позовом.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Г.П. Бабаш